:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 6°C
powietrze Umiarkowane

W rocznicę samospalenia przypominamy manifest Piotra Szczęsnego

Wydarzenia, rocznicę samospalenia przypominamy manifest Piotra Szczęsnego - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 20/10/2019 13:57

Legnicki Komitet Obrony Demokracji uczcił pamięć Piotra Szczęsnego, "szarego człowieka", który dwa lata temu publicznie spalił się w centrum Warszawy aby zamanifestować swój sprzeciw wobec działań Prawa i Sprawiedliwości.

Grupa legniczan spotkała się w sobotni wieczór aby upamiętnić postać Piotra Szczęsnego, człowieka który 19 października 2017 r. protestując przeciw działaniom PiS dokonał głośnego w całym kraju aktu samospalenia. Uczestnicy wydarzenia zapalili znicze i wspólnie odczytali manifest, który Szczęsny wygłosił w ostatnich chwilach życia. Było w nim m. in. o sprzeciwie wobec łamaniu prawa, niszczeniu demokracji, ograniczaniu praw obywatelskich, mowie nienawiści w przestrzeni publicznej czy dewastacji przyrody.

- Ja, zwykły, szary człowiek, taki jak wy, wzywam was wszystkich - nie czekajcie dłużej. Trzeba zmienić tę władzę jak najszybciej, zanim doszczętnie zniszczy nasz kraj, zanim całkowicie pozbawi nas wolności. A ja wolność kocham ponad wszystko. Dlatego postanowiłem dokonać samospalenia i mam nadzieję, że moja śmierć wstrząśnie sumieniami wielu osób, że społeczeństwo się obudzi i że nie będziecie czekać, aż wszystko zrobią za was politycy — bo nie zrobią! Obudźcie się! Jeszcze nie jest za późno! - tymi słowami Szczęsnego lider legnickiego KOD-u Jacek Głomb zakończył spotkanie. Jak dodał, choć od publikacji manifestu minęły już dwa lata, to jego postulaty wciąż nie tracą na aktualności.

Oto słowa Szczęsnego, które publicznie po dwóch latach ponownie odczytali legniczanie na miejskim rynku.

„1. Protestuję przeciwko ograniczaniu przez władzę wolności obywatelskich.

2. Protestuję przeciwko łamaniu przez rządzących zasad demokracji, w szczególności przeciwko zniszczeniu (w praktyce) Trybunału Konstytucyjnego i niszczeniu systemu niezależnych sądów.

3. Protestuję przeciwko łamaniu przez władzę prawa, w szczególności Konstytucji RP. Protestuję przeciwko temu, aby ci, którzy są za to odpowiedzialni (m.in. Prezydent) podejmowali jakiekolwiek działania w kierunku zmian w obecnej konstytucji – najpierw niech przestrzegają tej, która obecnie obowiązuje.

4. Protestuję przeciwko takiemu sprawowaniu władzy, że osoby na najwyższych stanowiskach w państwie realizują polecenia wydawane przez bliżej nieokreślone centrum decyzyjne związane z Prezesem PiS, nieponoszące za swoje decyzje odpowiedzialności. Protestuję przeciwko takiej pracy w Sejmie, kiedy ustawy tworzone są w pośpiechu, bez dyskusji i odpowiednich konsultacji, często po nocach, a potem muszą być prawie od razu poprawiane.

5. Protestuje przeciwko marginalizowaniu roli Polski na arenie międzynarodowej i ośmieszaniu naszego kraju.

6. Protestuję przeciwko niszczeniu przyrody, szczególnie przez tych, którzy mają ją chronić (wycinka Puszczy Białowieskiej i innych obszarów cennych przyrodniczo, forowanie lobby łowieckiego, promowanie energetyki opartej na węglu).

7. Protestuję przeciwko dzieleniu społeczeństwa, umacnianiu i pogłębianiu tych podziałów. W szczególności protestuję przeciwko budowaniu „religii smoleńskiej” i na tym tle dzieleniu ludzi. Protestuję przeciwko seansom nienawiści, jakimi stały się „miesięcznice smoleńskie” i przeciwko językowi nienawiści i ksenofobii wprowadzanemu przed władze do debaty publicznej.

8. Protestuję przeciwko obsadzaniu wszystkich możliwych do obsadzenia stanowisk swoimi ludźmi, którzy w większości nie mają odpowiednich kwalifikacji.

9. Protestuję przeciwko pomniejszaniu dokonań, obrzucaniu błotem i niszczeniu autorytetów, takich jak np. Lech Wałęsa, czy byli prezesi TK.

10. Protestuję przeciwko nadmiernej centralizacji państwa i zmianom prawa dotyczącego samorządów i organizacji pozarządowych zgodnie z doraźnymi potrzebami politycznymi rządzącej partii.

11. Protestuję przeciwko wrogiemu stosunkowi władzy do imigrantów oraz przeciw dyskryminacji różnych grup mniejszościowych: kobiet, osób homoseksualnych (i innych z LGBT), muzułmanów i innych.

12. Protestuję przeciwko całkowitemu ubezwłasnowolnieniu telewizji publicznej i niemal całego radia i zrobieniu z nich tub propagandowych władzy. Szczególnie boli mnie niszczenie (na szczęście jeszcze nie całkowite), Trójki – radia, którego słucham od czasów młodości.

13. Protestuję przeciwko wykorzystywaniu służb specjalnych, policji i prokuratury do realizacji swoich własnych (partyjnych bądź prywatnych) celów.

14. Protestuję przeciwko nieprzemyślanej, nieskonsultowanej i nieprzygotowanej reformie oświaty.

15. Protestuję przeciwko ignorowaniu ogromnych potrzeb służby zdrowia."

W rocznicę samospalenia przypominamy manifest Piotra Szczęsnego komentarze opinie

 • Antyświr - niezalogowany 2019-10-20 15:01:23

  Szczęsny to był chory umysłowo człowiek .Bo nikt normalnyy nie podpala się bo.mu politycy nie odpowiadajà . Są wybory a nie podpalenia

 • Gość - niezalogowany 2019-10-20 15:24:32

  Ta na zdjęciu jest dyrektor teatru, temu to się marzy krew spalenia itd.Bo czym innym jest czczenie psychopaty.

 • Gość Eva - niezalogowany 2019-10-20 16:17:07

  Piotr Szczęsny był CZŁOWIEKIEM. Był bardzo inteligentny, wrażliwy, poważny i twórczy, kochający rodzinę , pracowity, oddany ludziom. Te Wszystkie te wspaniałe przymioty są wielkim darem. Są też czasem obciążeniem. Gdy świat wokół staje się FAŁSZYWY, ZŁY, ZRUJNOWANY przez arogancję i ignorancję n i e w i e l u ludzi, którzy zniszczyli wolność WIELU LUDZI, to staje się to nieznośne dla takich OSÓB , jak Piotr Szczęsny. Podjął On dramatyczną decyzję : obudzenie POLAKÓW- bo larum najwyższe jest potrzebne! Spłonął, bo kochał WOLNOŚĆ. Nie jest to " wzór" do naśladowania, bo nie o to tu chodzi. To jest wstrząs. Wielkie świadectwo: miłości. Potrzeby wolności.
  I to stało się powodem uczczenia drugiej rocznicy tego dramatycznego czynu. A wszystkie zdania, które napisał, wszystkie powodu takiego p r o t e s t u - niestety- do dziś są dalej aktualne. O zgrozo.

 • Gość Magda - niezalogowany 2019-10-20 16:59:44

  Bardzo trafny i właściwy komentarz Eva Gość.
  Łatwo przypiąć łatkę 'psychicznie chorego' osobie o, nadwydajnym umyśle ". Piszę o takich osobach w książce" Jak mniej myśleć " Cristel Petitcollin. Są to osoby, które czują więcej, więcej słyszą i widzą. Non stop analizują, przetwarzania, watpia. Zwane są też mentalnie nadwydajnym. Takie osoby nie są chore, są normalne, choć nie zawsze rozumieją samych siebie. Nie dziwię się też ocenom ludzi, którzy nie wiedzą o tym nic, bo nie są 'nadzwyczajni' a po prostu 'nirmalni' . Odsyłam ich jednak do lektury, zacytowanej wyżej j książki, aby zrozumieli takie osoby, bo to mogą być również ich najbliżsi.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-20 22:22:10

  KOD jest niczym.
  S.Neuman

 • GośćEva - niezalogowany 2019-10-22 21:56:46

  Bardzo dziękuję p. Magdzie za docenienie mojego komentarza i rozszerzenie wiedzy o szczególnie wrażliwych LUDZIACH. Czytanie książek...też mogłoby pomóc zrozumieć takich LUDZI.

  A niby " komentarz" następnego gościa... jest zwyczajnie bez sensu. Po co wypisywać takie słowa i jeszcze podpierać się jakąś wypowiedzią polityka, który skompromitował się . Nikt nie jest we wszystkich sprawach kompetentny, ale każdy człowiek powinien mieć opanowane minimum dobrych zasad zachowania się wobec innych ludzi.

 • Oburzony - niezalogowany 2019-10-23 09:04:56

  To jest żałosne co tych paru fanatyków które pozostały z KOD wyprawia...wykorzystywanie śmierci innej osoby do politycznej walki jest dnem.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-23 09:10:41

  Mam pytanie..Czy ten nieszczęśnik był członkiem KODu ? czy nie?

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama