:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 5°C
powietrze Dobre

A czy ty wiesz co to autyzm? Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Legnicy

Galeria Piastów, wiesz autyzm Światowy Dzień Świadomości Autyzmu Legnicy - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 07/04/2019 11:04

6 kwietnia w Galerii Piastów w Legnicy obchodzono Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Akcja społeczna zainicjowana przez Fundacje „Za Rękę z Autyzmem” i wspierana przez Galerię Piastów cieszyła się dużym zainteresowaniem legniczan. Wydarzenie z pewnością przyczyniło się do lepszego uświadomienia społeczeństwa w kwestii choroby i tego, że osoby z autyzmem potrafią żyć wśród nas, a nawet więcej, wiele wniosły w dziejach naszej cywilizacji.

- Kiedy usłyszałam diagnozę rozpłakałam się. Pani psychoterapeutka, która diagnozowała moje dziecko, pocieszała mnie. Inna neurolog opowiedziała mi, że w wielu krajach na zachodzie po wykryciu Aspergera gratuluje się tej osobie, gdyż jest to przypadłość geniuszy - tłumaczy Weronika Kietra sekretarz fundacji „Za Rękę z Autyzmem”.

Właśnie znanym osobom, u których autyzm podejrzewano lub zdiagnozowano, poświęcono specjalną wystawę będąca prawdziwą galerią gwiazd. Wśród nich znaleźć można było m.in. Alberta Einsteina, Isaaca Newtona, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Robi Williamsa, Henryka Forda, Thomasa Edisona, Georga Orwella (właściwie Erica Arthura Blaira), Abrahama Lincolna, czy Vincentego Van Goga, czy znaną aktorkę Daryl Hannah, która niejednokrotnie przyznała się i otwarcie opowiadała o wykryciu choroby Aspergera.

Warto pamiętać, że autyzm i jemu pokrewne przypadłości (np. Asperger) ma różne objawy i stopnie nasilenia. Od niskiego, jak w przypadku delikatnych zaburzeń w relacji z środowiskiem (zarówno w kontakcie ludźmi jaki i receptorami zmysłów np. dotyku), poprzez tendencje do powtarzalności pewnych czynności, aż do poważniejszych problemów rozwojowych. Nie ma takich samych dwóch osób i identycznie ta zasada tyczy się jednostek domkniętych autyzmem, stanowiących od 1 do 2 proc. społeczeństwa.

Podczas Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Galerii Piastów fundacja przygotowała specjalny punkt informacyjny, gdzie można było dowiedzieć się więcej na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Aby zachęcić do uczestnictwa w wydarzeniu i zainteresowania się problematyką, organizatorzy przygotowali wiele atrakcji jak wspomniana wystawa sławnych ludzi, ciekawą ekspozycję prac dzieci z Zespołu Placówek Specjalnych, warsztaty gliniarskie, animacje, body painting, zumbę, niebieskich szczudlarzy rozdających balony (Avatar), czy integracyjne warsztaty malowania na szkle, gdzie szczególnie dzieci mogły bliżej poznać problem autyzmu.

- Zainteresowanie jest spore, zwłaszcza wśród dzieci. Zdarzają się i rodzice, którzy mają pojedzenia o tym, że ich dziecko ma pewne zaburzenia, ale nie jest jeszcze zdiagnozowane. Pomagamy takim osobom i kierujemy ich do odpowiednich placówek. Niekiedy dzieci są troszkę wystraszone tym, że jest istnieje coś takiego jak autyzm. Niektórym jest smutno, kiedy dowiadują się na temat tej choroby, ale zdarzają się często także bardzo otwarte młode osoby, które mówią, że chciałyby pomóc rówieśnikom z autyzmem. Są przypadki, że dziecko zachęca rodzica, żeby tutaj zajść i zobaczyć, ale mama czy tata idzie po prostu dalej - opowiada Weronika Kietra.

- Naszym celem jest budowanie świadomości na temat autyzmu, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej, czuli się zaakceptowani i zrozumiani. Społeczeństwo czasem odrzuca takie osoby, bojąc się odmienności, a jest przecież tylu artystów, naukowców i innych wybitnych osób, które dokonały dla świata rzeczy wielkich z tym zaburzeniem - tłumaczy sekretarz fundacji.

Słowa "świadomość" i "wiedza" wydają się być kluczowe do zrozumienia problematyki społecznej związanej z chorobą autyzmu, często mającej podwaliny w ludzkich lękach przed tym, co jest nieznane i tajemnicze. Najlepszym lekiem na to jest edukacja. Cały kwiecień jest uznany za miesiąc świadomości na temat autyzmu, dlatego osoby solidaryzujące się chorymi ubierają w tym czasie na niebiesko, jest to też dobra okazja do pogłębienia swojej wiedzy w tym zakresie. 

Fot. Mariusz Witkowski

A czy ty wiesz co to autyzm? Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Legnicy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama