:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 6°C
powietrze B. dobre

Armenia - wyprawa na Kaukaz z biurem Logos Tour

Po godzinach, Armenia wyprawa Kaukaz biurem Logos - zdjęcie, fotografia
Redakcja 28/07/2019 10:05

Usytuowane na pograniczu Europy i Azji kraje, posiadają niezwykle bogatą kulturę oraz długą historię. Armenia uznawana jest za najstarsze państwo chrześcijańskie na świecie. Tuż po niej na przyjęcie chrześcijaństwa zdecydowali się władcy Gruzji.

Armenia, która po rozpadzie ZSRR w 1991 roku uzyskała niepodległość, jest miejscem coraz częściej wybieranym przez turystów z całego świata. Słowo Armen, od którego prawdopodobnie pochodzi nazwa kraju, odnosi się do starożytnej półlegendarnej postaci Arama, znanego ówczesnym ze swoich dzielnych czynów. Jako najstarsze państwo chrześcijańskie posiada bogatą historię oraz tradycję, które przyciągają miłośników historii oraz pasjonatów pięknych krajobrazów. Mieszkańców obu krajów łączy otwartość wobec turystów. Biuro podróży Logos Tour oferuje wycieczkę, gdzie zwiedzimy jednocześnie oba państwa. Brzmi ciekawie?

Tbilisi – piękna stolica Gruzji

 Tbilisi jest jednocześnie stolicą oraz największym miastem w Gruzji. Położone nad Kurą, zamieszkuje ponad 1,15 miliona osób. Nazwa miasta związana jest z legendą jego powstania i pochodzi od gruzińskiego słowa ,,tbili’’ i oznacza ciepły. Ma to związek z bijącymi z wnętrza ziemi ciepłymi źródłami.

Na zwiedzających to piękne miasto czeka gruzińsko - prawosławna katedra Sioni z VI wieku. W jej wnętrzu przechowywany jest krzyż św. Nino, za której sprawą Gruzja jest dziś chrześcijańska. Następnie spragnieni pięknych miejsc mogą udać się do najstarszej w bazyliki w Tibilisi. Anchiskhati pochodzi z Vi wieku. Jej nazwa pochodzi od ikony – Obrazu Chrystusa Nie Ludzką Ręką Uczynionego ,,Anczischati’’. Świątynia położona jest na prawym brzegu rzeki Mtkwari w Kali, czyli jednej z dzielnic miasta. Widok na miasto można podziwiać z murów obronnych Narikaka, datowanych na IV wiek. Tradycyjne łaźnie siarkowe mieszczące się w piwnicach nie ustępują popularnością pozostałym atrakcjom. Siedziba Katolikosa Gruzji oraz Muzeum Narodowego, mieszcząca się w katedrze św. Trójcy jest udostępniona do zwiedzania. W jej wnętrzu przechowywane jest Złoto Kolchidy, czyli jednej z niegdysiejszych koloni greckich. Miejsce to możemy powiązać z wyprawą Argonautów po złote runo.

Mccheta – dawna stolica Gruzji

Mccheta to  jedno z najstarszych miast w kraju. Przez osiemset lat było stolicą królestwa gruzińskiego. To w nim Gruzini przyjęli chrześcijaństwo. Oprócz zwiedzania miejsc kultu turyści mogą liczyć na przejazd Gruzińską Drogą Wojenną i podziwiać przepiękne tereny położone nad rzeką Terek.  Transport do dawnej Kazbegi otoczonej stromymi szczytami Wielkiego Kaukazu zapiera dech w piersiach. Możliwość podziwiania miejsca znanego z widokówek oraz filmów dokumentalnych poruszy każdego. Mowa tu o zabytkowym kościele Gergeti z XIV wieku, stojącego na wysokości 2170 m.n.p.m. nierzadko można tu spotkać alpinistów pragnących zdobyć szczyt Kazbeku.

Kutaisi – akademia założona przez Dawida Budowniczego

W tym historycznym mieście znajduje się katedra Bagarati z XI wieku oraz klasztor Gelati, wraz z akademią działającą między 1089 a 1125 i założoną przez Dawida Budowniczego. W jej murach można podziwiać freski przedstawiające gruzińskich władców. W katedrze Świętej Dziewicy znajduje się grób władcy, który chciał być pochowany blisko swoich poddanych. Każdy, kto przekroczy próg świątyni, musi przejść po jego płycie nagrobnej.

Vardzia – skalne miasto

Unikalne na skale światową miasto wykute w skale. Sięga pół kilometra długości i rozciąga się wzdłuż rzeki Kura. Turyści mogą podziwiać 300 komnat oraz kościół ozdobiony XII-wiecznymi freskami. Z tego pięknego zakątka można udać się do Erywania – stolicy oraz największego miasta w Armenii. Jeśli po tym opisie zaciekawiła Cię Armenia, wyprawa z biurem podróży opisana powyżej lub inne opcje wycieczek, poznaj szczegóły na stronie biura.

Plac Republiki uznawany za centralny plac w mieście służy mieszkańcom, jako miejsce spotkań oraz licznych ceremonii. Tuż przy nim znajduje się Narodowa Galeria Armenii oraz Muzeum Historii tego kraju. Armenia, atrakcje oferowane przez ten niezwykły kraj zadziwią każdego turystę. Bogactwo zabytków, niepowtarzalnych krajobrazów, orientalnego jedzenia oraz kultury sprawiają, iż nie będziemy chcieli go opuszczać.  Wyprawa do tego malowniczego zakątka, to okazja na poznanie historii, kultury oraz obserwowanie życia ludzi, którzy są nośnikiem tradycji tego kraju.

Erywań – bogactwo smaków

Będać w Erywaniu należy skierować się w stronę znanego bazaru Gum, na którym można zakupić sławne kandyzowane owoce oraz znane na całym świecie, charakteryzujące się bogactwem aromatów przyprawy. Następnie, po zaspokojeniu głodu, powinniśmy skierować się do Muzeum Matenadaran, wewnątrz którego przechowywanych jest tysiące bezcennych manuskryptów. Krótkie koncerty na duduku – typowym dla  Armenii instrumencie odbywają się w jedynej pogańskiej świątyni w Armenii zbudowanej w I wieku n.e., położonej we wsi Garni. Na zakończenie dnia po powrocie do Erywania na spragnionych odpoczynku przygotowana zostanie uczta z tradycyjnym Armeńskim jedzeniem.

Decydując się na wyjazd do Gruzji oraz Armenii musimy pamiętać o szacunku dl kultury tego regionu. Charakterystyczne budowle będące dla nas jedynie zabytkami, wciąż są miejscami kultu, do których przybywają mieszkańcy całego kraju w celu złożenia pokłonu i modlitw za członków rodziny. W zamian za okazany szacunek miejsca te oferują niepowtarzalne widoki na góry oraz niezwykle ciekawą opowieść o początkach osadnictwa na tych terenach, które nierozerwalnie związane jest również z wytwarzaniem biżuterii oraz doskonałego jedzenia, którego smak usiłują odtworzyć najlepsi kucharze z całego świata.

 

 

Armenia - wyprawa na Kaukaz z biurem Logos Tour komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama