:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 1°C
powietrze Dobre

„Biesy” Jacka Głomba na Scenie Gadzickiego w listopadowy weekend

  • Fotka nr 0 z 6
  • Fotka nr 1 z 6
  • Fotka nr 2 z 6
  • Fotka nr 3 z 6
  • Fotka nr 4 z 6
  • Fotka nr 5 z 6
Teatr Modrzejewskiej 18/11/2019 10:05
LIS 24
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy godz: 18:00

Wielokrotnie przenoszona na scenę i ekran (m.in. przez Andrzeja Wajdę) powieść Fiodora Dostojewskiego na legnickie deski trafiła w listopadzie 2017 roku z okazji jubileuszu 40-lecia teatru. Dynamiczne trzygodzinne przedstawienie obnaża odwieczne mechanizmy manipulacji, które w imię mętnych ideologii prowadzą do pospolitej zbrodni. Dwa wieczorne przedstawienia w weekend 23 i 24 listopada wyjątkowo o 18.00.

Legnicka inscenizacja, choć sięga po literaturę i historie z XIX-wiecznej Rosji, brzmi na wskroś współcześnie. Tak w warstwie językowej, jak i wizualnej podbitej przez kostium, rekwizyty i scenografię. W efekcie oglądamy nie tylko polityczno-kryminalny thriller psychologiczny z wątkami obyczajowymi, co zawsze aktualne ostrzeżenie przed złem zaklętym i ucieleśnionym w demonicznych cynikach polityki, awanturniczych i bezwzględnych nosicielach idei powszechnego szczęścia dla wszystkich.

Przy okazji jest to specyficzne spojrzenie na prowincję, do której docierają echa ideowo-politycznych nowinek z metropolii. To właśnie otoczony aurą tajemniczości reprezentant wielkiego świata wciągnie naiwnych prowincjuszy w diaboliczny spisek, którego konsekwencje spadną właśnie na nich. Ponad oryginał wyeksponowano w legnickim spektaklu wpływ kobiet na przebieg zdarzeń. Kobiet, które coraz śmielej domagają się swoich praw w miłości, ale też w męskim świecie polityki.

„Przedstawienie stanowi prawdziwy popis zespołu aktorskiego. Na scenie oglądamy dwadzieścioro wykonawców uwięzionych w przestrzeni zaprojektowanej przez Małgorzatę Bulandę. Scenografia składa się głównie z kostek sprasowanego papieru i syntetycznych odpadów. Zamiast przywoływanej przez buntowników drukarni widzimy więc jakąś przetwórnię śmieci, w czym trudno nie dopatrywać się podpowiedzi interpretacyjnej” – pisał Patryk Kencki w portalu teatrologia.info.

Grzegorz Ćwiertniewicz, Teatr dla Was: Na scenie wystąpił ogromny zespół. Wybitnie! Wszyscy aktorzy znakomicie odnaleźli się w swoich rolach. Każda była charakterystyczna, każda wymagała zaangażowania i niemałego kunsztu. Z ogromną przyjemnością podziwiałem grę i tych doświadczonych aktorów (filarów Modrzejewskiej), i tych, którzy od niedawna wykonują ten zawód.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Wartkie tempo. Perfekcyjnie dozowane emocje. Zmiany tonacji, poprzez konsekwentne przeplatanie wątku spiskowego wątkiem romansowym. Sensacyjna intryga, odsłaniana stopniowo w taki sposób, by widz nie pogubił się w mrowiu bohaterów.

Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza Wrocław: Dużo nam te „Biesy” mówią o sytuacji, w której wszyscy się dziś znajdujemy – o mechanizmach kontroli i manipulacji, o łatwości, z jaką można sterować ludźmi. O tym też, że sztandary, pod którymi dokonuje się dzieła zniszczenia, kryją za sobą nicość.

Jolanta Kowalska, Teatr: Najbardziej wstrząsające wrażenie robi metodyczne, skalkulowane na zimno dążenie do ofiary krwi, która ma skonsolidować spiskowców. Ów założycielski akt przemocy, dokonany na Bogu ducha winnym chłopaku, który nagle zapragnął normalnego życia, z dala od polityki i ideologii, zdaje się aktualną przestrogą. Pokusy, by przekuć społeczny gniew w niszczycielską pasję, nie wygasły wraz z proklamacjami końca historii.

Jacek Wakar, krytyk teatralny, dziennikarz Programu Drugiego Polskiego Radia oraz współpracownik Onetu, podsumowując sezon teatralny 2017/2018,  zaliczył legnickie przedstawienie do jedenastki najważniejszych w Polsce. 13 grudnia br. „Biesy” wystawione zostaną na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Batumi (Gruzja).

Trzygodzinne „Biesy” wg Fiodora Dostojewskiego w adaptacji Roberta Urbańskiego i reżyserii Jacka Głomba na legnickiej Scenie Gadzickiego w sobotę i niedzielę (23 i 24 listopada) o godz. 18.00. Spektakle przedpołudniowe 21 i 22 listopada o godz. 10.00. Bilet 35 zł (ulgowy 30 zł). Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl. Bilet można kupić także w Internecie https://teatrlegnica.interticket.pl

GRZEGORZ ŻURAWIŃSKI, FOT. KAROL BUDREWICZ

Reklama

„Biesy” Jacka Głomba na Scenie Gadzickiego w listopadowy weekend komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama