:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 8°C
powietrze B. dobre
Teatr Modrzejewskiej, Bogaty jubileusz legnickiej sceny udziałem Krystyny Jandy - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 02/09/2019 16:36

Legnicki teatr zaprasza na trzydniowe obchody 20. jubileuszu nadania instytucji imienia Heleny Modrzejewskiej. W programie imprezy m. in. premiera nowej sztuki, „teatralna potańcówka”, tematyczne spotkania i wernisaż, spacer po mieście śladami teatru czy dyskusja i spektakl z udziałem Krystyny Jandy, utytułowanej aktorki wcielającą się niegdyś w postać Heleny Modrzejewskiej. Zaprezentowany zostanie także film dokumentalny z udziałem widzów, który został stworzony specjalnie na tę okoliczność.

Trzydniowe święto teatru rozpocznie się w piątek 13 września i potrwa do niedzieli 15 września. Program imprezy obfituje rozmaite atrakcje, a każdy dzień poświęcony został innej tematyce. Jubileusz rozpocznie „Dzień Widza”, sobota została ogłoszona "Dniem Aktora", a rocznicową przygodę zwieńczy „Dzień Wędrówki”. W przygotowaniu imprezy współuczestniczyło Stowarzyszenie "Teatr Niezbędnie Potrzebny"  

"Dzień Widza" (13 września). Obchody jubileuszu rozpocznie o godz. 17. 30 w „Art Cafe Modjeska” spotkanie widzów i ludzi teatru, na którym zaprezentowany zostanie film dokumentalny przygotowany z udziałem teatralnej publiki pt. "Co Teatr Modrzejewskiej w Legnicy zmienił w Twoim życiu?". Wspomniana zostanie także sylwetka wiernego fana legnickiego teatru Ludwika Gadzickiego, którego imieniem, co jest sytuacją precedensową, została nazwana główna scena legnickiego teatru. Wstęp wolny.

O godz. 20.00 zaplanowana jest premiera nowego spektaklu stworzonego przez Teatr Modrzejewskiej zatytułowanego "Spójrz na nią - pieśniodramat w Modrzejewskiej". Sztuka została oparta na muzyce legnickiego kobiecego multiinstrumentalnego tria z Hurabanu oraz tekstach cenionej lokalnej poetki Anny Podczaszy. Bilety w cenie 50 zł są dostępne w kasie teatru.

"Dzień Aktora" (14 września).  W sobotę o godz. 15.00 teatr zaprasza na "Spotkanie Aktorów dwóch scen Modrzejewskiej", na którym o roli aktora we współczesnym teatrze będą dyskutować przedstawiciele Teatru Modrzewskiej w Legnicy oraz reprezentacja Starego Teatru  im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Rozmowę poprowadzi prezes Fundacji Wspierania Badań nad Życiem i Twórczością Heleny Modrzejewskiej prof. Emil Orzechowski. Następnie o godz. 17.00 zaplanowana jest promocja publikacji poświęconych patronce teatru. Oba wydarzenia zostaną zorganizowane w "Modjeskiej" i są darmowe. Następnie jubileuszowe życie przeniesie się o godz. 20 do teatralnego foyer, gdzie otwarta zostanie wystawa "Teatr w Legnicy 1999 – 2019" (wstęp wolny). "Dzień Aktora" zwieńczy teatralizowana kostiumowa potańcówka przy folkowej muzyce zespołu Tęgie Chłopy (20.30,  Scena Gadzickiego, wstęp 50 zł ).

„Dzień Wędrówki” (15 września) rozpocznie o godz. 15.00 spacer po Legnicy śladem miejsc wykorzystywanych w pracy artystycznej teatru, który poprowadzi kierownik literacki Modrzejewskiej Robert Urbański (zbiórka rynku obok Fontany Neptuna).

O godz. 19.00 na legnickim rynku w monodramie "Zapiski z wyganiana" wystąpi Krystyna Janda. Sztuka opowiada o losach kobiety, która w wyniku wydarzeń marcowych z 1968 roku, została zmuszona od ucieczki z Polski (bilety wyprzedane). Po spektaklu zaplanowane jest spotkanie z aktorką, na którym zostanie poruszony temat rozumienia przez artystkę postaci Heleny Modrzejewskiej. Krystyna Janda bowiem wcielała się niegdyś w role Modrzejewskiej w serialu telewizyjnym reżyserii Jana Łomickiego. Rozmowę poprowadzi dyrektor teatru Jacek Głomb. 

- Wizyta Jandy jest dla nas takim łącznikiem między tym dawnym a współczesnym światem. Chcemy porozmawiać z artystką na temat roli aktora we współczesnym tatarze oraz o tym, kim dla niej była Helena Modrzejewska – zdradza Jacek Głomb.

Bogaty jubileusz legnickiej sceny z udziałem Krystyny Jandy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama