:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -1°C
powietrze Umiarkowane
Samorząd, niszczejąca magazynie fontanna wróci ulice Legnicy - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 18/07/2019 16:00

Wincenty Kućma to znany i ceniony artysta, którego dzieła ozdabiają liczne polskie i zagraniczne miasta. Jedna z jego prac, fontanna miejska, od 11 lat niszczeje w magazynie LPGK przy ul. Ceglanej. Temat zapomnianego dzieła poruszył miejski radny sugerując jej przywrócenie do przestrzeni miejskiej przy okazji remontów przeprowadzanych na os. Kopernika.

Profesor Wincenty Kućma to ceniony polski plastyk i rzeźbiarz, który za swój wkład artystyczny w polską kulturę został odznaczony m. in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Orderem Orła Białego, zdobył także tytuł zasłużonego dla miasta Warszawy, Gdańska i Krakowa.

Jedna z instalacji artystycznych Kućmy niegdyś zdobiła legnicki rynek. Dziś dawna fontanna mocno zdewastowana, wystrzępiona i rdzewiejąca kurzy się zaniedbana pomiędzy różnymi odpadami na terenie magazynów Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej przy ul. Ceglanej.

Jak deklarował ratusz fontanna zdemontowana przy przebudowie rynku w 2008 roku nigdy nie miała trafić na złom, lecz wrócić do przestrzeni miejskiej w innej lokacji.

Warto zaznaczyć, że dzieło znajdujące się dawniej w centrum Legnicy nie zostało dokończone zgodnie z założeniami artysty, który miał wizję fontanny tryskającej wodą i podświetlanej od środka. Zamiast tego fontannę zamontowano na podstawie, której nie było w planach. Natomiast woda tryskała nie z niej, lecz ulokowanych wokół mniejszych fontann oblewających instalację artystyczną.

Teraz powrotu fontanny domaga się radny Maciej Kupaj, który wystosował interpelację do Tadeusza Krzakowskiego ze wskazaniem potencjalnego miejsca na os. Kopernik.

- W związku z przebudową Osi Kartuskiej na odcinku od ul. Neptuna do ul. Galaktycznej zwracam się z zapytaniem o możliwość wykorzystania fontanny i przywrócenia jej do przestrzeni publicznej. Wydaje się, że zieleniec na Osi Kartuskiej w pobliżu przedszkola to dobre miejsce dla tego obiektu – apelował Kupaj.

Jak potoczą się teraz dalsze losy fontanny Wincentego Kućmy? Do sprawy wrócimy jeszcze na łamach naszego portalu.

Fot. Dawid Stefanik

Czy niszczejąca w magazynie LPGK fontanna wróci na ulice Legnicy? komentarze opinie

  • gość 2019-07-19 10:15:20

    Zniszczyć i wyrzucić to hasło ekipy rządzącej

  • gość 2019-07-19 22:57:50

    Wandale i barbarzyńcy w naszym Ratuszu udający coś, czym nie są. Profesor Kućma powinien poprosić o poważne zadośćuczynienie za dewastację swojej pracy. A to, że rzeźba jest w takim stanie to haniebny dowód na prostactwo naszych włodarzy. I jeszcze - jak pieścili się z ruskim z pl. Słowiańskiego - lapidarium zbudowali, napisy, płotki, kamery, betonowy chodniczek. Na takie komunistyczne badziewie z ruskiego zamówienia i czerwonego wykonania za ukradzione ludziom pieniądze. A prawdziwą sztukę do szopy. No, ładnie !

  • Gość - niezalogowany 2019-07-23 22:06:59

    Idealny projekt na LBO, jeśli miasto pozwoli wykorzystać tak rzeźbę.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama