:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -3°C
powietrze Dobre

Diabetologia w szpitalu Miedziowego Centrum Zdrowia obchodzi 20. urodziny

Wydarzenia, Diabetologia szpitalu Miedziowego Centrum Zdrowia obchodzi urodziny - zdjęcie, fotografia
Marzena Machniak 19/11/2019 09:09

Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie było organizatorem konferencji dydaktyczno – naukowej pod nazwą „Nowoczesne spojrzenie na leczenie cukrzycy i otyłości”. Spotkanie było jednym z wielu organizowanych przez oddział diabetologiczny szpitala MCZ w związku ze Światowym Dniem Walki z Cukrzycą.

Na konferencję w charakterze prelegentów zaproszono specjalistów z Gdańska, Krakowa czy Poznania. Wykładowcy dzielili się swoją wiedzą ze słuchaczami w sali im. Jana Wyżykowskiego w centrali KGHM.  Konferencja pt. „Nowoczesne spojrzenie na leczenie cukrzycy i otyłości” przygotowana była nie tylko w ramach cyklicznych spotkań ale też z okazji jubileuszu 20 – lecia Oddziału Diabetologicznego szpitala MCZ w Lubinie, którego od początku ordynatorem jest doktor Irena Szykowna.

- Początki były trudne. Część ludzi zastanawiała się czy jest potrzebny taki oddział, ale z czasem wszyscy przekonali się , że tych pacjentów jest tak wielu, iż jest potrzeba takiego sposobu ich leczenia. Niestety w oddziałach internistycznych nie ma takiej możliwości, by jednocześnie z leczeniem prowadzić edukację i pomagać pacjentom i ich rodzinom – mówiła podczas konferencji doktor Irena Szykowna, ordynator oddziału.

 - Z oddziałem jestem związana od 1999 r. Na początku borykałyśmy się z różnymi problemami, z brakami kadrowymi, z ilością łóżek. Dochodziły do nas pielęgniarki, doszedł do nas psycholog, dietetyk. Dzisiaj mogę z dumą powiedzieć, że po 20 latach oddział jest bardzo dobrze rozwinięty. Jestem bardzo dumna z personelu, który tu pracuje – dodała Lilianna Kasperska, oddziałowa oddziału diabetologicznego szpitala MCZ w  Lubinie.

W jubileuszowej konferencji wziął udział Rajmund Adamiec,  profesor i konsultant wojewódzki ds. diabetologii we Wrocławiu. - W dziedzinie diabetologii trudno było 20 lat temu i nadal jest trudno, ale oddział Ddabetologiczny szpitala MCZ od początku bardzo prężnie się rozwijał i doszedł do bardzo wysokiego poziomu. Zapotrzebowanie na usługi diabetologiczne wzrasta. Potrzebna jest większa baza specjalistyczna dla chorych na cukrzyce. To jest bardzo ważny oddział, który jest wizytówką Dolnego Śląska, jeżeli chodzi o opiekę diabetologiczną w naszym regionie – mówił Rajmund Adamiec.

16 listopada podczas konferencji można było wysłuchać takich wykładów, jak np. „ Hipoglikemia w leczeniu cukrzycy typu 2 – niedoceniony problem kliniczny”, który wygłosił prof. Krzysztof Strojek. Wśród prelegentów był też prof. Maciej Małecki z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mówił o pacjentach z cukrzycą i niewydolnością serca okiem diabetologów. 

Diabetologia w szpitalu Miedziowego Centrum Zdrowia obchodzi 20. urodziny komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama