:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 10°C
powietrze Umiarkowane

Dlaczego ścięte drzewo leży nie usunięte od roku? Ciekawa odpowiedź

Edukacja, Dlaczego ścięte drzewo leży usunięte Ciekawa odpowiedź - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 4
  • Fotka nr 1 z 4
  • Fotka nr 2 z 4
  • Fotka nr 3 z 4
Dawid Stefanik 12/07/2019 11:19

Na prośbę czytelników zajęliśmy się tematem drzewa, które od 2018 r. leży ścięte na skwerze między Kozim Stawem, a ul. Zieloną. Jak się okazało, drzewo zostało objęte ochroną przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, ponieważ ma dużą wartość przyrodniczą i edukacyjną dzięki m. in. możliwości zobaczenia schronienia nietoperzy czy interesującemu procesowi rozkładu.

Około 150 letni Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) został ścięty ze względu na jego zły stan, który groził zawaleniem się drzewa na chodnik, co zagrażało życiu przechodniów. Decyzję o jego pozostawieniu podjął wojewódzki konserwator zabytków, który czuwa nad zabytkowym parkiem w Legnicy.

- Jak ścięliśmy drzewo to zaczęły uciekać z niego nietoperze. Część z nich będąca w letargu została jednak w środku drzewa. Te nietoperze przewieźliśmy do Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu – wyjaśnia Ogrodnik Miejski Henryka Zdziech.

- Jesion ma wiele aspektów edukacyjnych, można m .in. zobaczyć schronienie nietoperzy, guano (odchody nietoperzy), jego pień, słoje, proces rozkładu czy postęp próchnicy – wylicza Henryka Zdziech – Proszę pamiętać, że to my zaburzyliśmy miejskim życiem naturalne środowisko. Usunięcie drzewa byłoby kolejnym ciosem w ekosystem, choćby w łańcuch pokarmowy, gdyż jesion stanowi świetnie źródło pożywienia dla drzewojadów jak np. żuków.

- Być może teraz więcej osób zrozumienie pewne procesy biologiczne, a drzewo będzie stanowiło wartą zobaczenia ciekawostkę edukacyjną. Taki interesujący detal w zgiełku życia miejskiego – zachęca do przyjrzenia się zjawisku przyrodniczemu Ogrodnik Miejski.

Reklama

Dlaczego ścięte drzewo leży nie usunięte od roku? Ciekawa odpowiedź komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama