:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C

Do Legnicy przyjedzie Cwika Szternfeld. Jego matka uczyła w II LO

Książki i publikacje, Legnicy przyjedzie Cwika Szternfeld matka uczyła - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 06/09/2019 11:07

W poniedziałek (9 września) przybędzie do Legnicy Cwika Szternfeld, jeden z najważniejszych współczesnych poetów w Izraelu. Spotka się z młodzieżą z klas humanistycznych II LO (godz. 11.00). W tej szkole w pierwszej połowie lat 50. uczyła jego matka, Rina Bun.

Poeta będzie także gościem prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, zwiedzi miasto i cmentarz żydowski, a o godz. 17.00 w Legnickiej Bibliotece Publicznej odbędzie się jego spotkanie autorskie. Organizatorem pobytu jest stowarzyszenie „Pamięć i Dialog” we współpracy z Urzędem Miasta, Legnicką Biblioteką Publiczną i Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Legnicy.

Cwika Szternfeld, poeta i psycholog, urodzony w 1955 r. we Wrocławiu. Do Izraela wyemigrował wraz z rodzicami w wieku dwóch lat. Okres młodości spędził w Belgii i w Niemczech. Obecnie mieszka w Hajfie, jest żonaty, ma troje dzieci. Jako wykładowca i poeta zajmuje się szerokim spektrum zagadnień psychologicznych, głównie międzykulturowością, problematyką emigracji i relacji partnerskich. Pisze i wykłada o świecie imigrantów z Rosji i Etiopii, o miłości żydowsko-arabskiej i kondycji ludzkiej w aspekcie uniwersalnym.

Opublikował 12 tomów poezji. Jego wiersze były przekładane na wiele języków. Wiele z nich poświęcił kulturze polskiej, w której wyrastał w rodzinnym domu, najpierw w Belgii i w Niemczech, potem w Izraelu. Polskie tłumaczenia pojedynczych wierszy ukazywały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Odrze”, „Pomostach”, „Bliźnie”, a niedawno ukazał się ich wybór w tomiku zatytułowanym „Po polsku”.

Szternfeld mówi dziesięcioma językami, przekładał poezję z angielskiego, niemieckiego, francuskiego, polskiego i amharskiego. Jest laureatem wielu nagród, między innymi nagrody premiera Izraela w 2014 r.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

Do Legnicy przyjedzie Cwika Szternfeld. Jego matka uczyła w II LO komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama