:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 10°C
powietrze Umiarkowane

Do sanatorium na koszt ZUS. Sprawdź czy się kwalifikujesz?

Edukacja, sanatorium koszt Sprawdź kwalifikujesz - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 12/07/2019 12:54

Osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim lub posiadające schorzenie, które może do niego w niedługim czasie doprowadzić, mogą skorzystać z ośrodków rehabilitacyjnych prowadzonych przez ZUS. Zakład pokrywa koszty pobytu i jak przekuje, czas oczekiwania w kolejce jest krótszy niż w przypadku skierowań z NFZ. O skierowanie należy zapytać lekarza pierwszego kontaktu.

W naszym województwie w pierwszym półroczu z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej skorzystało już 3233 osób. Mowa tutaj zarówno o rehabilitacji ambulatoryjnej jak i prowadzonej w sanatoriach. Cały koszt leczenia m. in. zakwaterowanie, wyżywienie i przejazd pokrywa ZUS.

- Gdy jesteśmy na chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym lub mamy przyznaną rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, a pobyt w uzdrowisku daje nam szanse na powrót do pracy, warto pomyśleć o takiej kuracji. Wcale nie musimy korzystać z wymienionych świadczeń bo wystarczy, że jesteśmy ubezpieczeni w ZUS i dokuczają nam dolegliwości uniemożliwiające aktywne wykonywanie swojego zawodu – tłumaczy Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

To samo dotyczy osób, których schorzenia mogą w niedługim czasie doprowadzić do tego, że będą niezdolni do pracy.

Wniosek o skierowanie na rehabilitację może wystawić każdy lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, również ten w ramach prywatnej praktyki. Dokument może być sporządzony w dowolnej formie. Może wypełnić go również lekarz w trakcie wystawiania elektronicznego zwolnienia lekarskiego e-ZLA na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i przesłać on-line.

- Ostateczna decyzja o tym czy należy na się rehabilitacja należy do lekarza orzecznika ZUS, jeśli jest ona pozytywna możemy zacząć pakować walizki gdyż na wyjazd z zusowskim skierowaniem czeka się bardzo krótko – dodaje Kowalaka-Matis.

Po pozytywnym orzeczeniu otrzymujemy zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą bezpośrednio w Oddziale ZUS lub pocztą. Kuracja trwa 24 dni, a po jej wydawana jest karta informacyjna z opisem przebiegu leczenia oraz opinią o stanie zdrowia w perspektywie powrotu do pracy.

- Trzeba jednak pamiętać, ze rehabilitowanie się na koszt ZUS to nie jest oferta dla każdego. My nie wysyłamy do sanatorium na pobyt rekreacyjny tylko czysto leczniczy, po którym możemy wrócić do pracy a to oznacza, ze emeryci o taki wyjazd starać się nie mogą – wyjaśnia rzeczniczka.

Ośrodki rehabilitacyjne zlokalizowane są na terenie całej Polski, często w bardzo atrakcyjnych miejscowościach uzdrowiskowych.

Wśród schorzeń kwalifikujących do skorzystania z bezpłatnego sanatorium są choroby narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatyczne choroby układu oddechowego, narządu głosu - dedykowana osobom zawodowo posługującym się głosem, po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego jak również schorzenia narządu ruchu po wypadkach. Warto wiedzieć, że nie musi być to wypadek przy pracy.

Reklama

Do sanatorium na koszt ZUS. Sprawdź czy się kwalifikujesz? komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama