:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
powietrze Złe

Dolny Śląsk wstępuje do WOT. A co z batalionem w Legnicy?

Wydarzenia, Dolny Śląsk wstępuje batalionem Legnicy - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 10/10/2019 10:43

We Wrocławiu rusza formowanie dowództwa brygady i pierwszego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Wiadomo już, że „Terytorialsi” stacjonować będą również w Kłodzku. A co z Legnicą? Ustaliliśmy tyle, że decyzja jeszcze nie zapadła.

Pod koniec września br. minister obrony narodowej wyznaczył pułkownika Artura Barańskiego na dowódcę 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jej dowódcą został pułkownik Artur Barański.

Dowództwo dolnośląskiej brygady zostanie rozmieszczone na terenie koszar wojskowych przy al. Hallera . Pierwszy z planowanych trzech batalionów lekkiej piechoty, o numerze 161, będzie rozmieszczony we Wrocławiu oraz Kłodzku.

Dolnośląska brygada jest szesnastą tego typu jednostką budowaną w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej, równolegle z jej formowaniem rozpoczęła się budowa brygady na terenie województwa zachodniopomorskiego.

- Wszyscy chętni do służby w Dolnośląskiej Brygadzie OT powinni zgłosić się do odpowiednich dla miejsca zamieszkania Wojskowych Komend Uzupełnień. Na chwilę obecną mamy ok.  300 zadeklarowanych ochotników, którzy już zgłosili chęć zostania „Terytorialsami” - mówi płk Artur Barański, dowódca brygady.

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej na terenach, gdzie formacja ma już rozwinięte swoje struktury, cieszy się dużą popularnością. W szeregach WOT jest obecnie blisko 22 tys. żołnierzy, blisko 90 proc. z nich stanowią ochotnicy, aż 14 proc. to kobiety. W całym kraju chęć służby w WOT zadeklarowało już ponad 40 tys. osób.

- O przyjęcie w szeregi Terytorialsów mogą ubiegać zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Służba w WOT umożliwiają najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy. Dodatkową zaletą Terytorialnej Służby Wojskowej jest wspieranie indywidualnych predyspozycji, talentów i zainteresowań ochotników w ramach różnorakich szkoleń – mówi kapitan Renata Mycio, oficer prasowy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Obecnie, na Dolnym Śląsku rekrutacja prowadzona jest do dowództwa brygady (dla żołnierzy zawodowych oraz rezerwistów) oraz do batalionu lekkiej piechoty, którego pododdziały będą dyslokowane we Wrocławiu oraz w Kłodzku. Docelowo na terenie Dolnego Śląska planowane jest rozmieszczenie trzech batalionów lekkiej piechoty.

Czy jeden z nich zlokalizowany zostanie w Legnicy? Kapitan Renata Mycio poinformowała nas, że decyzje jeszcze nie zapadły, bo proces tworzenia struktur WOT dopiero się rozpoczął.

Przypomnijmy, że na wstępną decyzję o zlokalizowaniu w Legnicy batalionu, MON podjęło już na początku 2018 r. Wówczas na wniosek prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, rada miejska podjęła uchwałę o nieodpłatnym przekazaniu Skarbowi Państwa w użytkowanie gmachu byłego Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego przy ul. Wrocławskiej. To właśnie nim mają stacjonować „Terytorialsi”. Szanse Legnicy na batalion znacznie się zmniejszyły po tym, jak upadł temat budowy strzelnicy.

Kandydat do WOT musi posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 18 lat, być zdrowy psychicznie i fizycznie. Nie może być karany oraz pełnić innego rodzaju służby wojskowej. Wniosek o powołanie do TSW można pobrać ze strony internetowej www.terytorialsi.mil.pl. Witryna została zaprojektowana z myślą o kandydatach.

Dzięki stronie www można też ustalić adres najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za procedurę naboru. Ochotnicy przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16 dni) oraz dla żołnierzy z rezerwy (8 dni).

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Reklama

Dolny Śląsk wstępuje do WOT. A co z batalionem w Legnicy? komentarze opinie

  • Trzyszustkisiedem - niezalogowany 2019-10-11 21:35:27

    A tu mialbyc dom starcow ! Czy to stawiamy na mlodosc moze i lepiej bo ten teren dlugo jest nie używany a budynki tylko mlodzi moga wyremontowac jak bedzie pokoj to jak mysle to im za dom strosci posłuży

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama