:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 1°C
powietrze Dobre

Klamka zapadła. Podwyżka podatku śmieciowego i od nieruchomości w Legnicy

Wydarzenia, Klamka zapadła Podwyżka podatku śmieciowego nieruchomości Legnicy - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 25/11/2019 16:14

Rada miejska podjęła uchwały ws. zmian w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi oraz nowych stawek podatku od nieruchomości. Tak, jak można było przypuszczać, głosowania poprzedziła wymiana mocnych słów.

Od 1 stycznia 2020 r. opłata za wywóz śmieci będzie wynosić 21,80 zł miesięcznie. To duża, blisko 100-procentowa podwyżka, bo obecnie w Legnicy płacimy 9,70 zł za śmieci segregowane i 17,80 zł za niesegregowane. Od nowego roku, zgodnie z ustawą, segregacja odpadów będzie obowiązkowa. Za jej brak nakładana będzie podwyższona opłata w wysokości dwukrotnej wartości stawek podstawowych.

Na tym zmian nie koniec. Odpady będziemy segregować na pięć frakcji, a nie jak obecnie – trzy. Oznacza to, że od 1 stycznia 2020 r. będziemy mieli pięć pojemników: niebieski na papier, w tym tektury, żółty na metale i tworzywa sztuczne, zielony na szkło, brązowy na bioodpady, czarny, pomarańczowy lub niemalowany (cynkowany) na odpady zmieszane. Dobrą wiadomością jest to, że nie będziemy już ponosić kosztów ich dzierżawy. Teraz weźmie ja na siebie miasto.

Uchwała ws. wysokości stawek opłaty śmieciowej nie podoba się opozycji. Szef rady miejskiej Jarosław Rabczenko (Koalicja Obywatelska) oraz jego klubowy kolega Maciej Kupaj kwestionowali zasadność tak drastycznej podwyżki i domagali się szczegółowej kalkulacji. - Nadal nie wiemy, co dokładnie składa się na tak wysoką cenę! - grzmiał Rabczenko. Prezydent Tadeusz Krzakowski i jego stronnicy podwyżkę tłumaczyli m.in. wyższą opłatą marszałkowską za składowanie śmieci oraz wyższymi cenami towarów i usług.

Gospodarz miasta przekonywał radę, że stawka – 21,80 zł nie jest wcale wysoka. - Obawiam się wręcz, że jest niedoszacowana i nie pokryje kosztów funkcjonowania systemu – mówił Tadeusz Krzakowski. Prezydent obiecał też, że jeśli okaże się, że stawka jest za wysoka, to podobnie, jak przed pięcioma laty wystąpi z wnioskiem o jej obniżenie. Ostatecznie uchwała przeszła stosunkiem głosów 14 do 6.

Na tym złych wiadomości nie koniec. Jak już na TuLegnica.pl informowaliśmy, od stycznia w górę pójdą w Legnicy również stawki podatku od nieruchomości. Podrożeje więc podatek gruntowy – dla osób prowadzących działalność gospodarczą z 0,88 zł do 0,95 zł za metr kwadratowy, dla osób fizycznych z 0,43 zł do 0,50 zł. Z 0,71 do 0,81 zł wzrośnie z kolei podatek od budynków mieszkalnych. Osoby prawne płacić będą natomiast 23,90 zł, a nie jak dziś 22,66 zł. Za podniesieniem stawek podatkowych zagłosowało 14 radnych. Przeciwnych było trzech, dwóch wstrzymało się od zajęcia stanowiska, a jeden nie wziął udziału w głosowaniu.

Wg szacunków magistratu, podwyżki podatków spowodują wyższe wpływy do przyszłorocznego budżetu miasta o ok. 3 mln zł.

Klamka zapadła. Podwyżka podatku śmieciowego i od nieruchomości w Legnicy komentarze opinie

  • gość 2019-11-25 20:09:56

    Gospodarz miasta przekonywał radę, że stawka – 21,80 zł nie jest wcale wysoka. - Obawiam się wręcz, że jest niedoszacowana i nie pokryje kosztów funkcjonowania systemu – mówił Tadeusz Krzakowski. Ta wypowiedź pokazuje, że Krzakowski ma bardzo blade pojęcie o ekonomii i finansach. Czy wszystko jest na bolka oko? Wygląda na to, że tak.

  • gość 2019-11-25 20:12:21

    14 radnych głosowało za podwyżką podatków. Czyżby maszynka do głosowania powołana przez SLD i PiS już działała? Chciałbym wiedzieć kim jest ta 14-stka.

  • gość 2019-11-25 20:39:51

    Efekty powołania Boczka na prezesa LPGK . Dlaczego za decyzje Opalonego i nieudolność Boczka mają płacić legniczanie?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-25 21:56:46

    A kto z radnych głosował za podwyżkami? Gdzie to sprawdzić? Kto głosował za?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-25 22:19:39

    Którzy radni głosowali za podwyżkami?

  • zapamiętamy - niezalogowany 2019-11-25 22:25:44

    Śliwińska -Łokaj z PIS, Marta Wisłocka z PIS głosowały za projektem podwyżek śmieci!
    "Zachowały się jak trzeba" ....poparły Tadeusza Krzakowskiego z SLD! Kolejny raz zresztą.

  • Gość - niezalogowany 2019-11-25 22:29:25

    3 mln więcej i ciekawe gdzie wydadzą? Zaś donice i kosze na śmieci za grube tysiaki? A elewacje kamienic w centrum straszą turystów i mieszkańców.... Wstyd!!

  • Gość - niezalogowany 2019-11-25 22:47:59

    Dobra to w zabudowie jednorodzinnej ile zaplacimy???? Bo nie chce mi sie wierzyc ze 60 parę zlotych za kwartał.... cos za tanio...

  • Gość - niezalogowany 2019-11-25 23:11:22

    Te kobiety z PiSu głosują z Krzakowskim? Ale jaja. Ale numer? Jest frakcja SLDowska w legnickim PISiE

  • Gość - niezalogowany 2019-11-25 23:14:34

    Połowa PiSu w Radzie przeszła na stronę Krzaka???? No to mamy koalicję SLD - PiS. Ciekawe kto jest jej ojcem?

  • Gość - niezalogowany 2019-11-25 23:55:13

    Już po wyborach można podnosić podatki .
    Ważne że ładnie wyglądało jaki Krzakowski to ładny pan i nadprezydent.
    Teraz za kampanię ściągnie kasę z legniczan .
    Bez zmian. A legniczanie jak te woły dają się nabierać od 20 lat...
    Miasto umarlych. Bez perspektyw .

  • Sosin - niezalogowany 2019-11-26 07:14:30

    8 z 14 z PO głosowało za podwyzką. Brawo niemcy brawo.

  • gość 2019-11-26 07:57:14

    oglądalam t cześć sesji kiedy była mowa o odpadach - nasi radni wykazali się wyjątkowym lekceważeniem tematu, a kilku, którzy odezwali się w temacie - w ogóle nie wiedzieli o czym mówią. Od kiedy głównym problemem będzie to czy będą automaty na plastik, szkło lub ilość pojemników. Wystarczy wykazać trochę wiedzy i przeczytać ustawę, żeby wiedzieć, ze prezydent miasta nic w tym temacie nie może zrobić. Ale może już zwiększyć częstotliwość mycia pojemników na bioodpady (jeden tylko radny wnosił to) albo wnioskować, żeby na wielorodzinnej zabudowie nie było pojemników na bioodpady - tylko n. w zabudowie jednorodzinnej. Radni dopiero zobaczą jakie będą konsekwencje tej ustawy i jak legniczanie będą mieli śmierdzące zasieki - zwłaszcza w okresach letnich. W zabudowie wielorodzinnej należy być gotowym na kary - czyli płacenie podwójnej stawki - każdy wie jak legniczanie super segregują, a tu będzie odpowiedzialność zbiorowa. Takie zapisy nie zmienią podstawowych problemów - znowu zmniejszy się liczba mieszkańców i nie znikną podrzuty z domków. Powołują się na warszawę, a tam wprowadzili opłaty od metra i koniec z polskim kombinowaniem.

  • gość 2019-11-27 21:54:37

    Partia PO to komuniści, oni liczą tylko na to jak godnie na siebie żyć za cudze pieniądze i dać na wyprawkę swoich dzieci. Więc nie dziwcie się że taka ogromna podwyżka w waszym mieście jest jak za biurkiem pracują egoiści co się liczy na pierwszym miejscu ich rodzina a nie wasze miasto. Mieszkam daleko od waszego miasta ale co miesiąc tam jestem i widzę jak przez tych ludzi te miasto tak po prostu UMIERA!!! Dziwi mnie tylko jedno że na to wszystko się godzicie, plują wam w twarz a wy z godnością to przyjmujecie.

  • gość66 - niezalogowany 2019-12-05 22:35:06

    Ależ ty gościu jesteś rozumny inaczej - popatrz kto jak głosował. Wypisujesz bzdury bo jesteś niedowartościowany albo to prowokacja. Frakcja Krzakowskiego i Pisiory tj. Łokaj wisłocka, itp głosowali za podwyżkami to co wytykasz PO Logika nie boli.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie