:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
powietrze Złe
Wydarzenia, Kropiwnicki Stępień apelują Witek kopalni Legnicą - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 10/10/2019 13:57

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce zniszczyć nasz region! - grzmi legnicki poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki. Na czwartkowej konferencji prasowej razem z posłanką Elżbietą Stępień zwrócił się do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o wycofanie z procedowania projektu zmian w prawie geologicznym i górniczym.

Projektem zmian w ustawie Prawo geologiczne i górnicze, które zdaniem polityków opozycji umożliwią rządowi budowę odkrywkowej kopalni węgla brunatnego bez liczenia się ze zdaniem samorządów oraz lokalnych społeczności, Sejm zajmie się w poniedziałek, dzień po wyborach parlamentarnych. Tego dnia nad dokumentem pochyli się sejmowa komisja ochrony środowiska, we wtorek trafić ma pod głosowanie Sejmu.

Proponowane przez PiS zapisy brzmią bardzo groźnie. „Przedmiot proponowanych zmian ma na celu usunięcie przeszkód prawnych komplikujących poszczególne etapy realizacji inwestycji polegającej na wydobywaniu węgla kamiennego lub węgla brunatnego ze złóż o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej (…) Zaproponowane zmiany wychodzą naprzeciw postulatom przedsiębiorców zajmujących się wydobywaniem węgla kamiennego lub węgla brunatnego ze złóż” - czytamy w uzasadnieniu projektu zmian w ustawie.

- W świetle nowej ustawy legnickie złoże węgla brunatnego może zostać strefą specjalnego przeznaczenia i gdy rząd podejmie decyzję o budowie odkrywki, nikt nie będzie w stanie jej zablokować. Inną sprawą jest sposób procedowania zmian w prawie. Podjąć je ma stary Sejm, dzień po wyborach nowego Sejmu. To skandal! - podkreśla poseł Robert Kropiwnicki.

Takiego samego zdania jest posłanka Koalicji Obywatelskiej Elżbieta Stępień.

- PiS chce cichaczem wprowadzić ustawę antyobywatelską, antysamorządową i pro smogową. Antyobywatelską, bo 10 lat temu mieszkańcy regionie w referendum powiedzieli odkrywce nie, antysamorządową, bo gminy też powiedziały nie, antysmogową, bo niszczącą środowisko w całym regionie.

Kropiwnicki i Stępień zwrócili się z apelem do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o wstrzymanie prac nad projektem ustawy i pozostawienie ich nowemu parlamentowi. Z ust posłów Koalicji Obywatelskiej padła też prośba do posłów PiS o wycofanie swojego poparcia dla „brudnej energii”. Jeden z nich już to uczynił. Chodzi o Jana Mosińskiego z Kalisza. Przypomnijmy, że pod kontrowersyjnym projektem podpisała się m.in. legnicka posłanka Ewa Szymańska.

Reklama

Kropiwnicki i Stępień apelują do Witek ws. kopalni pod Legnicą komentarze opinie

 • gość 2019-10-10 14:24:00

  Nie jeden, a dwóch posłów pis-u wycofało swoje poparcie dla tego projektu

 • gość 2019-10-10 15:55:56

  lepiej drugi Wałbrzych jak skończy się miedz

 • gość 2019-10-11 05:37:28

  Pączuś ze specjalistką od pojedynczej linii ciągłej, zauważyli w ostatnich dniach kampanii wyborczej projekt poselski. Robią do zdjęcia zbolałe miny i publikują apele. Co przez ostatnie tygodnie zrobili w tej sprawie w sejmie, tym nie chcą pochwalić się.

 • gość 2019-10-11 10:05:15

  Legnicy nie grozi drugi Wałbrzych z tego powodu, że akurat my uzależnieni od KGHMu nie jestesmy - a miedzi jest jeszcze na 50 lat. Za to taki Lubin, Polkowice by dostali mocno bo dupie. Bardziej chodzi o bezpieczeństwo energetyczne kraju. Bo żaden rząd i zwłąszcza teraz PiS nie mysli co z prądem - bełchatów jest na wyczerpaniu (kilka - kilkanascie lat zostało) - powstała ustawa antywaiatrakowa. Już teraz Polska produkuję prądu "na styk", a zapotrzebowanie rośnie z roku na rok. I obawiam się, że skończy się to tak, że rządzący obudzą sie z reką w nocniku i na szybko zrobia elektrownie i odkrywke tu bo szybszego rozwiazania nie bedzie

 • gość 2019-10-11 21:49:17

  Portal lca.pl przegrał proces z posłanką. Musi usunąć tytuł i zdjęcie posłanki. Sędzia Joanna Tabor-Wytrykowska nakazała portalowi lca.pl usunięcie tytułu artykułu i zdjęcia posłanki oraz umieszczenie sprostowania o treści: „Tytuł \'Realne widmo odkrywki wraca dzięki posłom PiS\' w zestawieniu ze zdjęciem poseł Ewy Szymańskiej był niefortunny, wprowadzał w błąd czytelnika i był zrozumiany w ten sposób, że chce ona i partia PiS, aby w okolicach Legnicy powstała kopalnia węgla brunatnego”.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama