:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 10°C
powietrze Umiarkowane
Wydarzenia, Lewicy parlamentu znane nazwiska nowości - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 09/08/2019 11:02

Lewica to nazwa nowego ugrupowania powstałego w wyniku połączenia sił na wybory trzech głównych partii z lewej strony polskiej sceny politycznej: Razem, Wiosny i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z Legnicy na listach Lewicy znaleźć się mają Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (SLD), Michał Huzarski (SLD) i Katarzyna Odrowska (Wiosna). Jest o co walczyć, Lewica bowiem ma szanse na osiągnięcie dwucyfrowego wyniku wyborczego. Bardzo możliwe jest także porozumienie Lewicy, PSL i Koalicji Obywatelskiej przy wyborach do senatu.

Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (SLD) pełniła już mandat poselski w latach 2011 – 2015, następnie w 2015 roku bezskutecznie ubiegała się o reelekcję. Choć w wyborach w 2015 osiągnęła imponujący wynik 17 800 głosów, który dawał jej trzecie miejsce w okręgu wśród kandydatów ze wszystkich ugrupowań, to mandatu nie objęła gdyż Zjednoczona Lewica jako koalicja nie przekroczyła wówczas 8% progu wyborczego. Szmajdzińska była ceniona w polskim parlamencie jako specjalistka od prawa. Jest wdową po wieloletnim pośle, byłym ministrze obrony narodowej i wicemarszałku sejmu Jerzym Szmajdzińskim, który zginął w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku w 2010 r.

Michał Huzarski jest szefem legnickich struktur SLD. Posiada bogate doświadczenie samorządowe, pełnił mandat miejskiego oraz wojewódzkiego radnego. W 2018 roku bezskutecznie ubiegał się o urząd prezydenta Legnicy z poparciem SLD. Jest przedsiębiorcą i prowadzi własną działalność gospodarczą, pracował także w zarządzie finansowym legnickiego szpitala. 

Oboje polityków jest znanych z działalności dobroczynnej, Huzarski ponadto mocniej wspiera środowiska organizacji pozarządowych. Różni ich stosunek do prezydenta miasta Tadeusza Krzakowskiego (także z SLD). Kiedy Huzarski w wyborach rzucił rękawice Krzakowskiemu, to Szmajdzińską spotkać było można w otoczeniu prezydenta.

Nową postacią na naszym podwórku politycznym jest Katarzyna Odrowska z Wiosny. Aktywistka jest znana z organizacji i wspierania rozmaitych akcji społecznych. Pracując w Kolejach Dolnośląskich stworzyła prężnie działającą w Legnicy Stację Kultura. Pochodzi ze Słupska, gdzie współpracowała przy Robercie Biedroniu. Pierwszy raz w wyborach startowała w swoich rodzinnych stronach, lecz mimo „jedynki” na liście nie dostała się do rady miejskiej. Przyczyniła się jednak do głośnego w świecie sukcesu wyborczego w sztabie prezydenckim Biedronia. W tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego startowała z listy Wiosny już w naszym okręgu, jednak także bezskutecznie. W Legnicy wykupiła będącą w zapłakanym stanie wieżę ciśnień, którą chce zrewitalizować i wykorzystać jako miejsce do animacji kultury. 

-Nie ma pewności czy jedynka na liście przypadnie kandydatowi z Legnicy, nie wiadomo także, czy będzie to osoba z największej partii koalicyjnej, czyli SLD. Z pewnością reprezentant sojuszu znajdzie się jak nie na pierwszym, to na drugim miejscu na liście Lewicy- zdradza jeden z czołowych polityków lokalnej lewej sceny strony politycznej.

Wszystkie decyzje powinny zostać podjęte w najbliższych dniach po rozmowach wewnątrz sztabów wyborczych.

Głośno mówi się także o starcie Michała Huzarskiego do senatu, sam zainteresowany nie potwierdza jeszcze tego faktu. Nie jest tajemnicą, że partie opozycyjne wciąż rozważają wystawienie tylko jednego kandydata do senatu przeciwko kandydatowi PiS. W naszym okręgu o senatorski mandat powalczyłaby  wówczas Elżbieta Stępień z Koalicji Obywatelskiej, a Huzarski zasiliłby wtedy Lewicową listę do sejmu.  Nieoficjalnie od sztabów KO i PSL wiemy, że Stępień uzyskała już poparcie ludowców. Wydaje się to rozsądną decyzją, gdyż w okręgach jednomandatowych do senatu, rywalizujący ze sobą kandydaci opozycji mieliby niewielkie szanse na wyborczy sukces. Sprawa poparcia Stępień przez Lewicę jest wciąż otwarta. 

Na dniach rozwiąże się także kwestia tego czy Lewica wystartuje jako partia czy koalicja. Rożnica polega na tym, że partie obowiązuje 5% próg wyborczy, natomiast bariera na koalicji wynosi 8% poparcia. Choć Lewica aktualnie może liczyć nawet na kilkunastoprocentowe poparcie, to jej politycy doskonale pamiętają porażkę z poprzednich wyborów, kiedy Zjednoczona Lewica zdobyła 7,55% głosów i nie przekroczyła 8% progu dla koalicji.

Teraz szeregi Lewicy zasiliła partia Razem, która w poprzednich wyborach samodzielnie zdobyła 3,5 % wynik oraz Wiosna ciesząca się ponad 6% poparciem w majowych wyborach do PE. Należy jednak pamiętać, że w polityce dwa plus dwa niekoniecznie równa się cztery. Dlatego tworząc koalicje, nie można snuć statystyk wyborczych w oparciu o indywidualne poparcie każdej partii wchodzącej w skład porozumienia.

Reklama

Kto z Lewicy do parlamentu? Są znane nazwiska, są nowości komentarze opinie

 • Marek77 - niezalogowany 2019-08-09 15:02:37

  Kiedyś nie miałem przekonania do Stępień, ale po tym jak widzę jej aktywność u nas w regionie oraz to, że pomaga jako posłanka myśle, że to dobra kandydatka. Tylko jeden kandydat może wygrać z PiS. Trzymamy kciuki z rodziną

 • gość 2019-08-09 17:34:17

  Fajne postacie... Stępień i fachowiec od uwłaszczania się na mieniu publicznym czyli Huzarski. Pamiętamy, że w czasach kiedy "zarządzał" legnickim szpitalem sprywatyzował na swoją rzecz hotel pielęgniarek!

 • gość 2019-08-09 22:11:12

  Lewica przejęła Koleje Dolnośląskie. Rodak, Odrowska z dalekiego Słupska. A słyszałem, że sejmikiem PiS zawiaduje.

 • Ada - niezalogowany 2019-08-10 23:13:35

  Znowu kwestia tej Stępień-proszę Was! przecież to jest porażka wyborców pod każdym względem-zobaczcie co zrobiła jak była posłanka? NIC. Teraz zaczęła umizgi do PO. Po co Wam, Panie Kropiwnicki, ktoś taki? Ona zrobi... prawie wszystko dla pozostania dalej posłem. SPODOBAŁO SIĘ JEJ NIC NIE ROBIENIE. Odrowska. Ludzie drodzy, ile trzeba Wam pisać: ta legniczanka ze zrzutu spadachronowego już była tematem dysputy i wszyscy chyba wiedzą, że ona weźmie udział we wszystkich możliwych wyborach, gdzie ją dadzą, żeby też nic nie robić. Skończyło się panowanie jej partnera życiowego w KD i to jest odpowiedź dlaczego próbuje zaistnieć, zaczepić się.Huzarski ? Szkoda słów.

 • Jedna lista - niezalogowany 2019-08-15 10:19:37

  Na Stępień bym zagłosował. Na Huzarskiego nie.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama