:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 10°C
powietrze Umiarkowane

Legnica odda hołd ofiarom ofiarom rzezi wołyńskiej sprzed 76 lat

Wydarzenia, Legnica hołd ofiarom ofiarom rzezi wołyńskiej sprzed - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 06/07/2019 07:15

Legnicki Klub Gazety Polskiej zaprasza na uroczystości związane z 76. rocznicą tzw. Krwawej Niedzieli na Wołyniu. Odbędą się one 11 lipca o godz. 18.00 na Placu Sybiraków.

11 lipca 1943 r. to kulminacyjny dzień tzw. rzezi wołyńskiej, podczas której w latach 1943-1945 zginęło ok. 50–60 tys. Polaków.

Tego dnia działacze i zwolennicy Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów dokonali eksterminacji znacznej liczby ludności polskiej w blisko 100 miejscowościach, w zachodnich powiatach Wołynia. Wg Instytutu Pamięci Narodowej, na skutek polskich akcji odwetowych do wiosny 1945 roku zginęło prawdopodobnie 10–12 tysięcy Ukraińców.

Uroczystość na Placu Sybiraków składać się będzie z apelu pamięci, symbolicznej minuty ciszy i przypomnienia historycznego kontekstu wydarzeń sprzed 76 lat. Początek o godz. 18.00. Organizatorzy z LKGP szacują, że zgromadzenie zakończy się po 45 minutach.

 

Reklama

Legnica odda hołd ofiarom ofiarom rzezi wołyńskiej sprzed 76 lat komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama