:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 10°C
powietrze Umiarkowane

Legnica stawia na pszczoły. Powstała pierwsza miejska pasieka

Wydarzenia, Legnica stawia pszczoły Powstała pierwsza miejska pasieka - zdjęcie, fotografia
Mateusz Bensz 18/06/2019 14:06

Legnica uruchomiła pierwszą miejską pasiekę. Owady znalazły swój nowy dom przy ul. Jaworzyńskiej. Jak informują urzędnicy z magistratu, pszczoły mają zapewniać miód oraz sprzyjać różnorodności miejskiej fauny i flory.

Pierwsza w Legnicy publiczna pasieka znajduje się na tyłach byłej szkoły rolniczej przy ul. Jaworzyńskiej.

- Pasieki w mieście to ogólnopolski trend, ale również miód produkowany przez pszczoły hodowane w mieście jest smaczniejszy. Wpływa na to większa różnorodność kwiatów. Pszczoły to bardzo pożyteczne zwierzęta. Naszą rolą jest propagowanie pszczelarstwa i ochrona tych owadów - mówi Paweł Rafałko, opiekun pszczół z Legnicy.

- Legnica przystąpiła do innych miast przyjaznych pszczołom. Zakładamy, że oprócz pana Pawła pojawią się inni właściciele małych pasiek. Spółki miejskie mogą udostępniać swoje tereny. W 2017 r. przystąpiliśmy do deklaracji gmin przyjaznych pszczołom. Sadzimy dla owadów wiele roślin, które mają im sprzyjać -  informuje Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta Legnicy.

Miasto w ramach współpracy z pszczelarzami chce kupować od nich miód i dzielić się nim z mieszkańcami. Podczas różnych imprez będzie wręczać później słoiczki z legnickim miodem.

- Mamy pomysł, aby powstała cała sieć miejskich pasiek. Owady giną przez stosowanie środków chemicznych w przyrodzie. Poza tym w mieście pszczoły mają coraz mniej swojej przestrzeni do życia. Oprócz tej lokalizacji mam jeszcze kilka pomysłów, gdzie pszczoły mogłyby funkcjonować w naszym mieście – dodaje Rafałko.

Pszczoły nie stanowią zagrożenia dla ludzi, choć w trakcie wtorkowej konferencji prasowej kilku dziennikarzy zostało przez owady użądlonych. Na szczęście żaden z nich nie był uczulony na ich jad.

Reklama

Legnica stawia na pszczoły. Powstała pierwsza miejska pasieka komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-06-22 19:20:58

    Może nie kosić łąk miejskich to by te pszczoły miały z czego miód robić :)

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama