:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 0°C
powietrze Umiarkowane
Wydarzenia, Legnicka Biblioteka Publiczna będzie uboższa placówki - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 25/11/2019 13:40

W przyszłym roku znikną dwie filie Legnickiej Biblioteki Publicznej – nr 6 przy ul. Bieszczadzkiej na os. Piekary oraz nr 7 przy ul. Neptuna na os. Kopernika. Zgodę na ich likwidację wyraziła rada miejska na poniedziałkowej sesji.

Filia LBP nr 6 ma zostać połączona z filią nr 2 przy ul. Pomorskiej i tam właśnie zostaną przeniesione jej zbiory. Analogicznie ma być na os. Kopernika. Zbiory z ul. Neptuna zostaną przeniesione do filii nr 4 przy ul. Heweliusza. Likwidację filii urzędnicy uzasadniają spadkiem czytelnictwa, kiepskimi warunkami lokalowymi likwidowanych filii i brakiem w nich elektronicznego systemu bibliotecznego.

W filii nr 6 przy ul. Bieszczadzkiej w 2000 r. z księgozbioru skorzystało ponad 1000 czytelników, którzy wypożyczyli ponad 26,5 tys. książek. W 2018 r. czytelników było już tylko 385, a wypożyczonych książek ok. 10,5 tys. Równie smutne statystyki ma filia nr 7 przy ul. Neptuna. Tam z prawie 6 tys. czytelników z 2000 r., zostało niespełna 2 tys.

Likwidacja bibliotek przy ul. Neptuna i Bieszczadzkiej wywołała w radzie emocje. W ich obronie stanęło kilku opozycyjnych radnych – Maciej Kupaj i Jarosław Rabczenko oraz Łukasz Laszczyński. Ten pierwszy dowodził, że filia przy ul. Neptuna pod względem liczby czytelników plasuje się w legnickiej czołówce, a warunkami lokalowymi nie ustępuje wielu innym filiom.

Wg wyliczeń prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, LBP na likwidacji dwóch filii zaoszczędzi w skali roku ok. 300 tys. zł. Wg wyliczeń radnych opozycji – ok. 30 tys. zł. Tak czy owak, biblioteki zostaną zlikwidowane. Opowiedziało się za tym 10 radnych, 7 było przeciwnych, a czterech wstrzymało się od głosu.

Legnicka Biblioteka Publiczna będzie uboższa o dwie placówki komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-11-25 21:58:43

  Po co książki, biblioteki, teatr, kultura. Biblioteki zamknąć. Książki spalić. Teatr zamknąć. PZPR bis.

 • gość 2019-11-26 14:18:24

  Do gościa wyżej. Jakie PZPR-bis. Za komuny miałeś domy kultury: Dziewiarz, Hutnik, Kolejarz. Kilka kin. Baseny na Mickiewicza, w Budowlance. Autobus 15 co 5 minut. Miejskie przychodnie. Teraz jest dziadowstwo nie PZPR-bis.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-26 14:37:09

  Lata 70-80 to były pieniądze na zakup księgozbioru i płace. A teraz od kilkunastu lat dziadostwo,plany zamkniecia, i likwidacji ksiegozbioru! Nie łączenia - bo miejsca na dublety nie ma!

 • gość 2019-11-27 05:07:47

  Patrzysz gościu na lata finansowane długiem gierkowskim, a powinieneś patrzeć na lata 80-90. Zauważysz wówczas, ze jest to PZPR bis niestety, PZPR bis tylko w dużo gorszym pod tym względem wydaniu. PZPR doprowadziła do bankructwa Polski w 1989 roku. W Legnicy zabrakło pieniędzy na wypłatę dla budżetówki. Wtedy PZPR oddała władzę. Teraz w Legnicy wszystko idzie także w stronę bankructwa Legnicy, tylko w dużo gorszym wydaniu. PZPR bis nie oddaje władzy dopóki udaje się zadłużać Legnicę. A jest już ładnych kilkaset milionów długu. Jak przestaną banki pożyczać, Legnica zbankrutuje, zabraknie pieniędzy na wypłatę dla budżetówki, to PZPR bis odda władzę. Legnica zostanie z gigantycznym długiem, a budżetówka zostanie bez wypłaty.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama