:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C
powietrze Złe

Legnicka scena otwiera się na widzów zza wschodniej granicy

Teatr Modrzejewskiej, Legnicka scena otwiera widzów wschodniej granicy - zdjęcie, fotografia
Redakcja 23/01/2019 13:58

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy od lutego będzie wystawiał sztuki, które zostaną przetłumaczone na język ukraiński. Pierwszym spektaklem z napisami wyświetlanymi w cyrylicy będzie „Ożenek” wg Mikołaja Gogola. Aby zachęcić potencjalną ukraińską publiczność do swojej oferty, teatr przygotował dla niej specjalną promocję na bilety.

Jak przekonuje dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, polska oferta kulturalna coraz bardziej otwiera się na liczną mniejszość ukraińską w naszym kraju. Przykładem tego zjawiska jest ogólnopolska sieć kin Helios, która z powodzeniem emituje filmy z ukraińskimi napisami. Właśnie sukces pomysłu kina otwartego dla obcokrajowców, stanowił inspiracje dla teatru do podjęcia takiej decyzji. Napisy będą wyświetlane na scenie w widocznym miejscu, które nie zakłóci przygotowanej inscenizacji.

Na cyrylicę swoje sztuki przetłumaczył już Teatr Powszechny w Warszawie i Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Dyrektor Głomb porównał sytuacje ukraińskich imigrantów w Polsce do naszych rodaków, którzy także pracując i ucząc się zza granicą i pragną korzystać z życia kulturalnego. 

- W kinach w Wielkiej Brytanii wyświetlane są filmy z polskim dubbingiem i napisami. Wszytko działa w obie strony - wyjaśnia Jacek Głomb prezentując nową ofertę teatralną skierowaną do ukraińskich imigrantów.

Dla instytucji jest ważny krok w budowaniu społeczeństwa otwartego i tolerancyjnego.

- W takim wielokulturowym mieście, jakim jest Legnica. W takim momencie w jakim jest Polska, której potrzeba tolerancji, otwartości na drugiego - potrzeba coraz więcej gestów, które zatrzymają rosnącą ksenofobie i coraz silniejszy nacjonalizm - zaznacza Głomb.

Ukraińcy po raz pierwszy będą mogli zobaczyć sztukę przetłumaczoną na swój ojczysty język 2 i 3 lutego. Będzie to dobrze znany legnickiej publiczności spektakl „Ożenek” wyreżyserowany przez Piotra Cieplaka w oparciu XIX w. literaturę rosyjską.

- Jest to też ciekawe, że zaczynamy od tego tytułu. Nie jest to polska opowieść, lecz spektakl wpisany w kod kultury Europy Środkowo-Wschodniej. Myślę, że dla odbiorców może być to ciekawą zachętą, która poskutkuje w przyszłości skorzystaniem z innych naszych propozycji pisanych współcześnie – tłumaczy Jacek Głomb.

Spektakle 2 i 3 lutego o godz. 19 na Scenie Gadzieckiego. Bilety w cenie 35 zł (normalny) i 28 zł (ulgowy) są do nabycia w kasie teatru.

Legnicka scena otwiera się na widzów zza wschodniej granicy komentarze opinie

  • Zygmunt - niezalogowany 2019-01-24 10:01:39

    Kiedys mielismy oblęzenie ruskich teraz mamy potop ukraińcow. Juz teraz nie mozna dogadac sie w niektorych sklepach, dojdzie do tego teatr moze zaraz kino? Tylko czekac az powtorzy sie historia 1943-1945

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama