:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
powietrze Umiarkowane

Legnicki ZUS odsłoni tajemnicę radziecką z okresu "zimnej wojny"

Muzeum Miedzi, Legnicki odsłoni tajemnicę radziecką okresu zimnej wojny - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 27/09/2019 12:51
PAŹ 12
godz: 11:00

Muzeum Miedzi w ramach "Legnickich Spacerów Historycznych" zaprasza 12 października na zwiedzanie jednego z najbardziej strzeżonych i owianego ścisłą tajemnicą budynku w Związku Radzieckim. Mowa oczywiście o dawnej siedzibie dowództwa Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej (PGW AR), w którym obecnie znajduje się ZUS. Uwaga - liczba miejsc ograniczona! Zapisy na zwiedzanie ruszają już 1 października.

Wraz z zakończeniem II wojny światowej w 1945 r. Europa została podzielona wzdłuż tzw. "żelaznej kurtyny" na dwie części, rozpoczynając tym samym okres długiej "zimnej wojny" prowadzonej przez dwa supermocarstwa - USA i grupę państw zachodnich oraz "blok wschodni" pod dominacją ZSRR .

Jednym z najważniejszych punktów militarnych Związku Radzieckiego była Północna Grupa Wojsk Armii Radzieckiej, której dowództwo utworzono obecnym budynku ZUS w Legnicy - zwanej wówczas "Małą Moskwą". Pod rozkazy dowództwa PGWAR w ramach sojuszu militarnego (Układ Warszawski) podlegały wojska  NRD, Polski, Czechosłowacji, Białorusi i Ukrainy. W ich skład od początku wchodziło m.in. 7 armii ogólnowojskowych, 4 dywizje pancerne, armia lotnicza, 10 dywizji artylerii – razem ok.300 tys. żołnierzy oraz broń nuklearna. Wysunięte na zachodni kraniec bloku wschodniego dowództwo PGWAR miało również kluczowe znaczenie w przypadku wybuchu  wojny. Świadczy o tym fakt, że w momencie dużego napięcia zimnowojennego w 1987 r. kiedy widmo wojny było bliskie, to właśnie w tym miejscu utworzono siedzibę wyższej struktury dowódczej - Naczelnego Dowództwa Zachodniego Kierunku Strategicznego. Z Legnicy dowodzono także interwencją zbrojną wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r.   

PGWAR znajdywało się w tzw. "kwadracie", luksusowej części Legnicy zamieszkanej przez wyższych rangą wojskowych radzieckich, do którego dostęp był ściśle pilnowany. Dzielnica otoczona została murem granicznym i strzeżona Armię Radziecką. Wejść do "kwadratu" można tylko za sprawą specjalnej przepustki. Ludności cywilnej ten teren został oddany dopiero w 1993 r.

Obiekt został wybudowany jeszcze 23 stycznia 1937 r. i pierwotnie służył jako siedziba Wermachtu (wojsk niemieckich). Następnie po wojnie został adoptowany przez ZSRR na siedzibę PGWAR, a następnie w wolnej Polsce na ZUS. W okresie napięcia zimnowojennego w  1987 r. gmach sztabu powiększono, dobudowując do niego od południa nowy budynek o dwóch kondygnacjach podziemnych i trzech naziemnych, połączony łącznikami z budynkiem sztabowym.

W sobotę 12 października po obiekcie w ramach "Legnickich Spacerów Historycznych" oprowadzać będą legniccy muzealnicy (Andrzej Niedzielenko, Marcin Makuch i Konrad Byś). Organizatorzy zaplanowali trzy wejścia - o godz. 11.00. 12.00 i 13.00. Zbiórka przed wejściem głównym do ZUS, ul. Grabskiego. Wejście jest darmowe, lecz miejsca są ograniczone. Wejściówki na spacer można odbierać od 1 października z Muzeum Miedzi w Legnicy.

Legnicki ZUS odsłoni tajemnicę radziecką z okresu "zimnej wojny" komentarze opinie

 • gość 2019-09-27 13:35:28

  "najbardziej strzeżonych i owianego ścisłą tajemnicą budynku w Związku Radzieckim" - hmmm... co to za składnia?
  "utworzono obecnym budynku" - brakuje "w"
  "kiedy widmo wojny bliskie" - było bliskie
  "po obcieknie w ramach "Legnickich Spacerów Historycznych" oprowadzać będą legniccy muzealnicy" - obcieknie??
  "Wermachtu" - WeHrmachtu
  "Wejściówki na spacer można dobierać" - dobierać?

 • gość 2019-09-27 14:07:25

  Redaktor jakoś ma problemy ze zorientowaniem się w czasoprzestrzeni. W czasach kiedy funkcjonował układ warszawski nie było suwerennych państw jak Białoruś i Ukraina tylko były to republiki ZSRR. Tak się dziwnie składa, iż najpierw przestało istnieć NRD a Czechosłowacja rozpadła się na Czech i Słowację a dopiero później suwerenność odzyskała Białoruś i Ukraina.

 • Gość - niezalogowany 2019-09-27 15:09:30

  Czytelnik ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem. Redaktor nie jest od tego, aby tłumaczyć w artykule rzeczy oczywiste, które wiedzą już dzieci od szkoły podstawowej, jak to, że Polska i inne kraje w bloku wschodnim nie były suwerenne. Fajnie, że Czytelnik to też wie. Gratuluje wiedzy

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama