:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 19°C
powietrze Dobre

Legnickie Pole, Miłkowice i Kunice przyłączają się do klastra energetycznego

Gospodarka, Legnickie Miłkowice Kunice przyłączają klastra energetycznego - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 06/08/2019 14:10

We wtorek w miejskim ratuszu przedstawiciele gmin Legnickie Pole, Miłkowice i Kunice uroczyście włączyli się do programu Legnickiego Klastra Odnawialnych Źródeł Energii. Gminy chcąc wpisać się w promowaną przez Unię Europejską ekopolitykę, a także szukając nowych zyskownych inwestycji, mają w planach m. in. rozwój technologii fotowoltanicznych.

- Klaster energii odnawialnej ma na celu alternatywną realizację potrzeb energetycznych, wspieranie społeczności lokalnej, samorządu oraz przedsiębiorców w dążeniach do rozwoju na terenie miasta ekologicznej gospodarki niskoemisyjnej. Działalność ma polegać także na rozwijaniu produktów i usług oraz tworzeniu konkurencyjnego, a więc tańszego ryku energii. Dzięki wspólnym działaniom zakłada się poprawę jakości powietrza i ograniczenia niskiej emisji oraz zrównoważenie zapotrzebowania na energię – tłumaczy Zygmunt Mułek z Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej UM.

Jak przekonywali samorządowcy, inwestycja ma przynieść długoterminowe zyski ekonomiczne dla budżetów gmin, których beneficjentami będą wszyscy ich mieszkańcy. Przedstawiciele gminy Legnickie Pole podkreślali natomiast korzyści jakie przyniosły postawione sześć lat temu wiatraki wytwarzając zieloną energię. Nowoczesne farmy fotowoltaiczne mają być rozwinięciem polityki pozyskiwania elektryczności z odnawialnych źródeł energii.

Choć farmy fotowoltaiczne można już spotkać w naszym regionie, nawet w samej Legnicy, to są to jednak stosunkowo niewielkie fabryki zielonej energii (głównie kilku lub kilkunastu hektarowe działki). Natomiast inwestycja planowana w gminie Miłkowice przewiduje budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju (możliwe, że farma zajmie nawet 200 hektarów). Nie jest wykluczone, że odbiorcą zielonej energii z sąsiedniej gminy będzie także nasze miasto.

Przypomnimy, że porozumienie powołujące Legnicki Klaster Odnawialnych Źródeł Energii zostało zawarte 19 lipca 2018 r.

 

Reklama

Legnickie Pole, Miłkowice i Kunice przyłączają się do klastra energetycznego komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama