:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -2°C
powietrze B. dobre

LPGK rozbudowuje sortownię odpadów przy ul. Rzeszotarskiej

Wydarzenia, rozbudowuje sortownię odpadów Rzeszotarskiej - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 20/11/2019 09:55

Na terenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul. Rzeszotarskiej trwają prace związane z rozbudową sortowni odpadów zmieszanych. Wartość inwestycji to blisko 30 mln zł. 17 mln zł z tej kwoty to unijna dotacja.

W ramach przedsięwzięcia wzniesiona została już hala o powierzchni ponad trzy tysiące metrów kwadratowych, w której zamontowana zostanie linia technologiczna do przetwarzania odpadów komunalnych zmieszanych oraz odpadów surowcowych - segregacja i doczyszczanie. Powstają boksy na śmieci, wiata do magazynowania odpadów surowcowych, place i drogi technologiczne oraz sieci i uzbrojenie terenu.

Sortownia pracować będzie na dwie zmiany. Jej minimalna wydajność w ciągu roku to 50 tys. ton. - Jest ona niezbędna dla osiągnięcia w 2020 r. wymaganych prawem krajowym i unijnym poziomów recyklingu i odpadów do ponownego przetworzenia. Jego wysokość to 50 proc. wagowej masy zebranych w mieście odpadów. Osiągnięcie togo efektu uchroni naszą gminę od dotkliwych kar finansowych – wyjaśnia zastępca prezydenta Legnicy Jadwiga Zienkiewicz.

W 2016 r. w ramach pierwszego etapu została zbudowana sortownia odpadów komunalnych, wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia, takie jakie pracują m.in. w Australii, Anglii czy Dubaju. Ta sortownia nie była zadaszona. Przed wzniesieniem nowej hali sortowni urządzenia zostały zdemontowane i zostaną zamontowane ponownie pod dachem.

Jak będzie działała sortownia? Odpady zostaną przenośnikami dostarczone do bębna o średnicy 3 m i długości 14,5 m (jeden z najdłuższych w kraju), gdzie będą posegregowane. Część biologiczna zostanie przetransportowana do kompostowni. Pozostałe odpady trafią do sortowni odpadów surowcowych albo, w zależności od jakości, na składowisko.

Wykonawcą prac przy ul. Rzeszotarskiej jest firma FOLEKO ze Świdnicy.

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY / LPGK

LPGK rozbudowuje sortownię odpadów przy ul. Rzeszotarskiej komentarze opinie

  • gość 2019-11-21 06:25:37

    Nowiuteńka Sortownia Odpadów przy Rzeszotarskiej oddana do użytku została w 2014 roku. Jej budowa kosztowała spółkę LPGK 10 mln zł. Dwa lata później Sortownia spaliła się. Winnych oczywiście nie było. Dzisiaj okazuje się, że odbudowa po pożarze to był I etap budowy sortowni. II etap kosztuje 30 mln zł, z czego 17 mln zł to dotacja. Pochodzenie pozostałych 13 mln zł Wiceprezydent dyskretnie omija. Po co babcię denerwować, niech się babcia cieszy.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama