:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -2°C

Młodzi, zdolni, zbuntowani - znamy laureatów PROMOCJI 2019 [ZDJĘCIA]

Galeria Sztuki, Młodzi zdolni zbuntowani znamy laureatów PROMOCJI [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 30/11/2019 11:09

W piątek na uroczystym wernisażu poznaliśmy laureatów 29. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych „PROMOCJE 2019”. W tym roku ponownie pierwsze miejsce ex aequo zdobyło dwoje artystów - Julia Świtaj (Katowice) i Przemysław Garczyński (Gdańsk).

Laureaci nie ukrywali radości i zaskoczenia z werdyktu jury. Przypomnijmy, że główną nagrodą w konkursie jest m. in. indywidualna wystawa w galerii w 2020 roku oraz publikacja indywidualnego katalogu.

- Bardzo się  cieszę i  jestem zaszczycona, w ogóle się tego nie spodziewałam. Moje prace w końcu będą miały okazje gdzieś zawisnąć, mam ich co prawda sporo w domu, ale nagroda jest świetną motywacją aby stworzyć ich jeszcze więcej. Takie konkursy są bardzo ważne dla młodych artystów, którzy nie mają zbyt dużej możliwości i siły przebicia, a tu nas ktoś docenił. Taka  możliwość prezentacji jest super - mówi Julia Świtaj, absolwentka katowickiej uczelni.

- W swoich pracach chciałam opowiedzieć o dehumanizacji, o problemach naszego społeczeństwa. O tym, że dziś aby współgrać jako jednostka musimy bazować na jednostce wroga, na  tzw. "gorszych". Przedstawiam ludzi widzianych w naszych oczach jako zwierzęta, jako gorszych jako szczury, psy czy małpy. Dyskryminacja jest długim tematem i mogę tutaj mnożyć przykłady, jak choćby brak równości praw. Szczególnie kiedy mówi o nas jako istotach trochę wyższych niż świat natury, który traktujemy także jako coś gorszego. To stanowi zdecydowanie problem XXI wieku. Chciałbym przekazać idee miłości, nie traktując jej trywialnie, tylko jako coś, czego wszyscy potrzebujemy - dodaje laureatka konkursu.  

- Także się nie spodziewałem, choć wiadomo, że w konkursach startuje się po to, aby wygrać. Na promocje  wysłałem swoją pracę dyplomową. Są to obrazy inspirowane przestrzenią, mówią o tym, w jaki sposób zostawiamy swój ślad w przestrzeni. Zawierają także interpretacja pejzażu architektury. Na przyszłoroczną wystawę z pewnością przygotuje nowy cykl malarski - zapowiada Przemysław Garczyński, pochodzący z Sopotu absolwent gdańskiej uczelni.

Udział w przeglądzie mogli wziąć artyści, którzy ukończyli uczelnie w 2018 lub 2019 roku. W tym roku jury konkursu zakwalifikowało na wystawę łącznie 70 prac 25 młodych malarzy, które zostały wyłonione spośród 154 nadesłanych na konkurs propozycji.

Wśród zakwalifikowanych plastyków znaleźli się: Annamaria Bem, Weronika Braun, Joanna Dudek, Zuzanna Grochowska, Nika Grzymska, Darya Hancharova, Sebastian Maurycy Huczyński, Paulina Jaklik, Anna Jarzymowska, Izabela Kabza, Mateusz Kokot, Karolina Klaudia Kurkiewicz, Krzysztof Latarowski, Urszula Madera, Zuzanna Malinowska, Dominik Mikołajczyk, Daria Pyrchała, Alicja Rybkowska, Weronika Stańczak, Dominika Stręciwilk, Natalia Szewczyk, Olga Winiarczyk i Barbara Wójcik.

W tegorocznym jury OPMM znaleźli się: Karolina Staszak - przewodnicząca, Beata Ewa Białecka, Justyna Teodorczyk, Telemach Pilitsidis oraz Andrzej Saj.

Patronat na imprezą w Galerii Sztuki w Legnicy objęło m. in.  ministerstwo kultury, czasopismo format oraz prezydent miasta.

Wystawę można PROMOCJI 2019 można wciąż oglądać w Galerii Sztuki w Legnicy. Wstęp wolny. 

FOT. ANDRZEJ TRZECIAK

Młodzi, zdolni, zbuntowani - znamy laureatów PROMOCJI 2019 [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama