:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C
powietrze B. dobre

Muzeum zaprasza miłośników kolei na wystawę i spacer historyczny

Muzeum Miedzi, Muzeum zaprasza miłośników kolei wystawę spacer historyczny - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 18/10/2019 09:00
PAŹ 19
godz: 14:00

Już w piątek o godz. 17 Muzeum Miedzi zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Tory historii. 175 lat kolei w Legnicy” oraz promocję nowej książki poświęconej lokalnej kolei. Natomiast w sobotę (19 października) muzealnicy zabiorą legniczan na kolejny spacery historyczny, tym razem zatytułowany "Po torach historii. Spacer śladami dawnej kolei w Legnicy". Wszystkie wydarzenia są darmowe.

- XIX stulecie bywa nazywane wiekiem pary i żelaza. W Legnicy era dymiących parowozów rozpoczęła się 18 października 1844 r. W tym dniu miasto świętowało otwarcie pierwszego połączenia kolejowego z Wrocławiem. W 175 r. rocznicę wspomnianego wydarzenia Muzeum Miedzi przygotowało jubileuszową wystawę, prezentującą historię legnickiego kolejnictwa od 1844 r. po bliską nam współczesność. Wystawa opowiada o początkach i rozwoju sieci dróż żelaznych przebiegających przez miasto, prezentuje dzieje obiektów dworcowych, a także przybliża sylwetki niezwykłych pasażerów i dorobek tutejszych kolejarzy. Nie zabraknie także wątku radzieckiego związanego ze stacjonowaniem w Legnicy Północnej Grupy Wojsk Armii Radzickiej, która zajmowała wiele niedostępnych dla Polaków zabudowań oraz bocznic kolejowych w mieście i jego okolicach. Symbolem tych czasów był pociąg relacji Legnica – Moskwa, który przez kilkadziesiąt lat łączył miasto z Krajem Rad – mówi rzecznik prasowy Muzeum Miedzi Katarzyna Kotlińska.

Przygotowując wystawę Muzeum Miedzi włączyło do jej tworzenia legniczan, którzy mogli podzielić się własnymi wspomnieniami czy zaprezentować interesujące pamiątki związane z legnicką koleją. Swój wkład w ekspozycje miało łącznie ok. 50 osób prywatnych i instytucji.

Wernisaż stanowi również idealną okazję do zaprezentowania najnowszej, piąty odsłony wydawnictwa „Legnica na dawnych kartach pocztowych”, naturalnie także na temat kolejnictwa. Nowe wydawnictwo jest od dziś dostępne w Muzeum Miedzi.

Natomiast w sobotę (19 października) muzealnicy poprowadzą kolejny „Legnicki Spacery Historyczny”, czyli ”Po torach historii. Spacer śladami dawnej kolei w Legnicy". Zbiórka o godz. 14.00 przy wejściu głównym Dworca Kolejowego.

Muzeum zaprasza miłośników kolei na wystawę i spacer historyczny komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama