:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 4°C
powietrze B. dobre

O jakie ciekawe zabytki wzbogaciło się Muzeum Miedzi w Legnicy?

Muzeum Miedzi, jakie ciekawe zabytki wzbogaciło Muzeum Miedzi Legnicy - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 07/11/2019 10:10
LIS 08
godz: 17:00

Już w najbliższy piątek Muzeum Miedzi w Legnicy pochwali się swoimi najnowszymi nabytkami, które wzbogaciły liczące już łącznie ponad 36 tys. eksponatów bogate zbiory instytucji. Wernisaż wystawy „Nasze najnowsze 2018.... Zabytki, zabytki, zabytki” zaplanowany jest 8 listopada o godz. 17.00 w gmachu głównym. Ekspozycja będzie czynna do marca 2020 roku.

Jedną z podstawowych misji wpisanych w statutową działalność muzeów jest zbieranie i zabezpieczenie różnego rodzaju zabytkowych obiektów tzw. „muzealiów”, które trafiają na ekspozycje bądź są składowane i zabezpieczane w magazynach. Wystawa „Zabytki, zabytki, zabytki” ukazuje właśnie ten kolekcjonerski aspekt działalności placówki.

Część prezentowanych na ekspozycji muzealiów pochodzi z darowizn od osób prywatnych i instytucji, a część została zakupiona przez muzeum. Prawdziwe łowy Muzeum Miedzi przeżyło jednak na początku ubiegłego roku, kiedy otrzymało odkryte podczas budowy S3 w okolicy Dunina obfite materiały zabytkowe z cmentarzyska ciałopalnego kultury łużyckiej (epoka brązu 1300-700 r. p.n.e.).

Na ekspozycji zobaczymy m. in. portret żony autorstwa legnickiego malarza z drugiej połowy XIX w. Theodora Blätterbauera, drzeworyt prasowy ukazujący nieznaną dotąd scenę walki z bitwy pod Legnicą z 1241 r., dokumentacji z tejże średniowiecznej bitwy z 1760 r. (pochodzące z epoki plany i ilustracje), szyld Urzędu Pocztowego z okresu 1871-1918, (obiekt został odnaleziony na terenie jednej z posesji w Legnicy i został przekazany do muzeum), album fotograficzny związany z Richardem Hahnem (1854-1934, prawnikiem, postacią zasłużoną dla legnickiej kultury), zespół pięknie dekorowanych żelazek z XVIII i XIX w., trzy XIX-wieczne tabakierki, miedziane koło ratunkowe, lampę okrętową, samowar podróżny, popiersie prezydenta Mościckiego trybowane w miedzi, miedziane płyty do opraw introligatorskich pochodzą ze zlikwidowanej wiedeńskiej drukarni czy zbiory numizmatyczne.

Nie zabraknie także niezwykle cennych zabytków kultury łużyckiej odkrytych podczas budowy drogi S3. Choć część z nich została już zaprezentowana na ekspozycji "Drogą S3 w przeszłość. Odkrycia archeologiczne z lat 2015-2017!", to zebrany niezwykle obfity materiał pozwala na pokazanie na najnowszej wystawie równie ciekawych, nieprezentowanych jeszcze eksponatów.

O jakie ciekawe zabytki wzbogaciło się Muzeum Miedzi w Legnicy? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama