:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 5°C
powietrze Dobre

O referendach i legnickiej odkrywce na PWSZ im. Witelona [ZDJĘCIA]

PWSZ, referendach legnickiej odkrywce Witelona [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia
Marzena Machniak 29/10/2019 10:04

W legnickiej PWSZ im. Witelona miał miejsce panel dyskusyjny w ramach projektu dofinansowanego przez samorząd województwa dolnośląskiego. Głównym organizatorem wydarzenia była Fundacja „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”. Mówiono o referendach i kierunkach zmian w energetyce. Nie obyło się bez pytań o odkrywkę na złożach legnickich.

28 października w PWSZ w Legnicy miał miejsce panel dyskusyjny. Jego tematem były referenda, jako udane przykłady zaangażowania lokalnych społeczności w procesie zmian cywilizacyjnych i kulturowych oraz kierunki zmian w energetyce. Spotkanie odbyło się w ramach projektu dofinansowanego z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego pod hasłem „Głosuję – decyduję. 10 – lecie referendum lokalnego w sześciu gminach subregionu legnickiego”.

 - Spotykamy się, by podyskutować na temat referendów ich roli w świadomości obywatelskiej i zaangażowaniu obywateli w rozwój decydowania o sobie i przyszłości. Rozmawiamy też o rozwoju energetyki i obecnych trendach światowych - mówił Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”. 

Fundacja była mocno aktywna i zaangażowana w zdobywanie informacji i zadawanie pytań tuż przed wyborami, gdy do Sejmu trafił projekt ustawy dotyczącej zmian w  prawie górniczym. Pojawiły się wówczas realne obawy o przyszłość regionu legnickiego w związku z  budową kopalni odkrywkowej. 

- Specustawa w ostatnim momencie, rzutem na taśmę trafiła do Sejmu i nie precyzowała o jakie złoża chodzi. Jako organizacje pozarządowe byliśmy tym zaniepokojeni, a szczególnie mieszkańcy gmin z terenu złóż węgla brunatnego i kamiennego. Chodzi nie tylko o rejon legnicki, ale też o lubuski, Gubin Brody czy region Złoczewa. W ustawie nie było zapisu, że zmiany miałyby dotyczyć innych regionów, a nie naszego. Stąd niepokój i sprzeciw - mówił Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”.

- Nowości w ustawie sprawiłyby, że  głos społeczeństwa czy samorządów w sprawie górniczych inwestycji byłby przekreślony. Braliśmy udział w proteście przed siedzibą Komisji Środowiska na ulicy Wiejskiej. Przyjechały organizacje i mieszkańcy z różnych regionów, nie tylko odkrywkowych. Zostaliśmy mile zaskoczeni ponieważ ustawa nie była w ogóle procedowana. Czy temat wróci, tego nie wie nikt. Jesteśmy na to przygotowani , śledzimy sprawę i będziemy w razie potrzeby reagować - zapewnia Tomasz Waśniewski. 

Prelegentami podczas panelu dyskusyjnego w PWSZ byli: dr Anna Feja – Paszkiewicz z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, mgr Grzegorz Majewski z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSZ w Legnicy i dr Jerzy Kuś z Wydziału Nauk Technicznych i Ekonomicznych PWSZ w Legnicy. 

O referendach i legnickiej odkrywce na PWSZ im. Witelona [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama