:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
powietrze Umiarkowane

Obrazy mistrza Jana Matejki zawisły w legnickim muzeum [FOTO]

Muzeum Miedzi, Obrazy mistrza Matejki zawisły legnickim muzeum [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 13/09/2019 19:25

Uroczystym wernisażem otwarto w Muzeum Miedzi wystawę niemal niemal stu prac najsłynniejszego polskiego malarza historycznego Jana Matejki. Wśród nich bryluje pełen "poczet królów i książąt polskich", czyli wszystkich nadwiślańskich władców od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ekspozycja zagości w naszym muzeum do końca roku.

- Jest to jedna z najbardziej prestiżowych wystaw w dziejach naszego muzeum. Sam zbiór 44 portretów składających się na poczet królów i książąt polskich stanowi jedno z najważniejszych i najcenniejszych dóbr narodowych, który ze względów konserwatorskich jest rzadko wystawiany publicznie dla zwiedzających. Tym bardziej się cieszymy, że udało się nam te prace umieścić na wystawie w Muzeum Miedzi - powiedział otwierając wystawę dyrektor muzeum Marcin Makuch.  

Na ekspozycję składa się łącznie blisko sto prac, wśród których zobaczyć można obrazy olejne, rysunki, szkice rysunkowe, reprodukcje drzeworytnicze i litograficzne. Zgromadzone dzieła pochodzą z kliku kolekcji muzealnych oraz zbiorów prywatnych. Obok słynnego "pocztu" wystawa oferuje m. in. rzadko pokazywane przedstawienia Matki Boskiej ze Skarbca z klasztoru Paulinów na Jasnej Górze czy Portret Jana Kochanowskiego ze zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie.

Wernisaż stanowił także okazję do przybliżenia widowni nietuzinkowej postaci polskiego XIX -wiecznego mistrza pędzla. Uroczystość ubarwił wstęp artystyczny dzieci ze SP nr 16 w Legnicy.

Wystawa pt. „MATEJKO” została przygotowana przez Muzeum Miedzi w Legnicy we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycję można podziwiać w Muzeum Miedzi do końca roku.

FOT. Klaudia Korfanty/Andrzej Trzeciak

Obrazy mistrza Jana Matejki zawisły w legnickim muzeum [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama