:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -3°C
powietrze B. dobre

Od nowego roku podwyżka opłaty za wywóz śmieci w Legnicy

Wydarzenia, nowego podwyżka opłaty wywóz śmieci Legnicy - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 15/11/2019 09:39

21,80 zł miesięcznie – tyle od 1 stycznia 2020 r. będą płacić legniczanie za odbiór śmieci. Uchwała w tej sprawie trafi pod głosowanie na listopadowej sesji rady miejskiej.

Od lipca 2013 r., kiedy to w kraju zaczął obowiązywać nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi, opłata śmieciowa w Legnicy wynosiła 13,80 zł – za śmieci segregowane i 17,80 zł – w przypadku śmieci niesegregowanych. W lutym 2014 r. prezydent wraz z radą miejską obniżył tę pierwszą do 9,70 zł. Od 1 stycznia 2020 r. w całej Polsce w życie wejdą nowe przepisy. Od tego momentu segregowanie odpadów stanie się obowiązkowe. Zmianie ulegnie również m.in. wysokość opłaty śmieciowej, jak i liczba pojemników, do których będziemy segregować odpady.

Prezydent Tadeusz Krzakowski proponuje jedną stawkę śmieciowego podatku w wysokości 21,80 zł miesięcznie na mieszkańca. - Od początku uruchomienia nowego systemu gospodarowania odpadami w 2013 roku, utrzymywaliśmy stawkę na odbiór odpadów komunalnych na bardzo niskim poziomie. Stawka 9,70 zł była jedną z najniższych w Polsce. Teraz, przez zmiany ustawowe w prawie krajowym, jesteśmy zmuszeni do jej podniesienia. Bardzo długo pracowaliśmy nad tym, aby skalkulować ją na najniższym dla mieszkańców poziomie. Nadal, patrząc na to, co uchwalają inne miasta – jest to korzystna stawka. W niektórych miejscowościach stawka przekracza już 30 zł miesięcznie na mieszkańca – tłumaczy Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta miasta.

Podwyżkę ratusz tłumaczy kosztami związanymi z wprowadzeniem kolejnej „rewolucji śmieciowej”. Chodzi m.in. o wzrost opłat za składowanie i odbiór odpadów, wyższe koszty funkcjonowania tzw. PSZOK-ów, niższe ceny rynkowe surowców wtórnych sprzedawanych do ponownego przetworzenia oraz wzrost cen energii i paliw i rosnące koszty pracy. - Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na odbiór odpadów komunalnych, zapewnienie worków i pojemników oraz ich utrzymanie. Firma, która go wygra będzie wykonywała w naszym mieście te czynności przez najbliższy rok – informuje magistrat. Obecnie zagospodarowaniem śmieci zajmuje się miejska spółka – Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Jakie zmiany nas czekają od nowego roku? Od 1 stycznia każdy, zarówno w nieruchomościach mieszkalnych, jak i w firmach, ma obowiązek prowadzić selektywną zbiórkę odpadów. Za jej brak nakładana będzie podwyższona opłata w wysokości dwukrotnej wartości stawek podstawowych. Odpady będziemy segregować na 5 frakcji (obecnie 3). Oznacza to, że pojawi się 5 pojemników: niebieski na papier, w tym tektury, żółty na metale i tworzywa sztuczne, zielony na szkło, brązowy na bioodpady, czarny, pomarańczowy lub niemalowany (cynkowany) na odpady zmieszane.

Obecnie to właściciel ma obowiązek zapewnienia pojemników na odpady i ponoszenia kosztów ich dzierżawy. W projekcie uchwały proponuje się, aby ten obowiązek przejęło na siebie miasto poprzez firmę, która wygra przetarg na odbiór odpadów komunalnych. Dotyczy to nieruchomości zamieszkanych oraz mieszanych, gdzie są lokale mieszkalne i usługowe.

Właściciele nieruchomości jednorodzinnych mogą zadeklarować prowadzenie kompostownika. Oznacza to 3,50 zł mniej w opłacie śmieciowej miesięcznie dla każdego mieszkańca. Od nowego roku bioodpady odbierane będą raz w tygodniu, przez cały rok. Każdy właściciel nieruchomości będzie musiał mieć w swoim zasieku pojemnik lub worek na szkło. Obecnie szkło jest zbierane w systemie gniazdowym w wybranych punktach w mieście lub workowym dla zabudowy jednorodzinnej. Firmy będą mogły podejmować decyzję, czy chcą być w gminnym systemie odbioru odpadów, czy sami chcą wybrać firmę, która odbierze im odpady.

Od nowego roku podwyżka opłaty za wywóz śmieci w Legnicy komentarze opinie

 • gość 2019-11-16 13:27:33

  Podwyżka za segregowane odpady na poziomie 125%. Co za idiotyczny pomysł. Jedna stawka za odpady. Drugi idiotyczny pomysł. Czekam na dalsze.

 • gość 2019-11-16 13:29:31

  Rewolucjoniści objawili się w ratuszu. Czas ich także posprzątać bez dodatkowych opłat.

 • gość 2019-11-17 12:05:49

  Nie produkuj śmieci i problem masz z głowy. Albo przeczytaj jeszcze raz z uwagą i podejdź do tego poważnie.

 • Wkurzony - niezalogowany 2019-11-23 06:04:20

  To skutki powołania Boczka na szefa LPGK.

 • Wkurzony - niezalogowany 2019-11-23 18:30:24

  To skutki powołania Boczka na szefa LPGK.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama