:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 6°C
powietrze Umiarkowane

Panele słoneczne, czy kolektory słoneczne, co wybrać?

Po godzinach, Panele słoneczne kolektory słoneczne wybrać - zdjęcie, fotografia
Redakcja 23/09/2019 12:20

W ostatnim czasie, coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Przechadzając się ulicami różnych miast, na wielu dachach można zobaczyć charakterystyczne panele, czyli ogniwa fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne

W ostatnim czasie, coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Przechadzając się ulicami różnych miast, na wielu dachach można zobaczyć charakterystyczne panele, czyli ogniwa fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Wiele osób, nie do końca zdaje sobie sprawę, że są to dwa zupełnie inne produkty i nie należy ich mylić. Ich działanie opiera się na zupełnie różnych zasadach, ponadto mają też odmienne zastosowanie. Łączy je jedynie, pozyskiwanie energii ze słońca. 

Kolektory słoneczne - co to jest? Jak działają?

Kolektory słoneczne, to specjalne panele, które pozwalają na ogrzewanie wody, dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. W pierwszej kolejności, kolektory pochłaniają promienie i zamieniają je w ciepło, następnie odbierają czynnik (którym najczęściej jest niezamarzający płyn), który rurami przedostaje się do wężownicy i przekazuje ciepło wodzie. 

Na rynku można przede wszystkim spotkać kolektory słoneczne płaskie. Montuje się je na dachu. Powierzchnia absorbująca, wykonana jest z aluminium lub miedzi. Górę płyty zabezpiecza specjalna szybka, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Zastosowanie specjalnych materiałów i najnowszej technologii, sprawia, że utrata ciepła do otoczenia jest bardzo mała. Niekiedy można też spotkać kolektory rurowe, jednak są one mniej efektowne niż ich płaskie odpowiedniki, ponieważ mają mniejszą powierzchnię absorbującą. 

Panele fotowoltaiczne - co to jest? Jak działają?

Panele słoneczne to całkiem inne produkt. W ostatnim czasie fotowoltaika jest bardzo popularna, działają różne programy rządowe, które pozwalają na ich dofinansowanie. Panele fotowoltaiczne, również pochłaniają promienie słoneczne i zamieniają je w energię elektryczną, która może wystarczyć do zasilenia całego domu. Pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne łączy się w panele, aby możliwe było uzyskanie wymaganej ilości energii. 

Każde ogniwo, posiada powłokę krzemową, która absorbuje promienie słoneczne. Panele fotowoltaiczne są bardzo praktyczne. Warto jednak zaznaczyć, że ilość produkowanej energii zależy m.in. od natężenia promieni słonecznych oraz strony danych, na której umieszcza się panele. Koszt całej instalacji, nie należy do najniższych, jednak z czasem cała inwestycja z pewnością się zwróci. 

Co lepiej wybrać: kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne są dużo bardziej uniwersalne. Pozwalają one na produkowanie prądu, który można wykorzystać do różnych celów jak np. oświetlenie, zasilanie różnych urządzeń, które działają w domu, czy podgrzewanie wody. Ostatnio uruchomiony został również ogólnopolski program dotacyjny - Mój Prąd, dzięki czemu zwrot instalacji fotowoltaicznej skrócił się do zaledwie 7 lat. Kolektory słoneczne, umożliwiają tylko podgrzewanie wody i to zazwyczaj w miesiącach letnich. Jeśli właśnie wtedy mam duże zużycie ciepłej wody - warto na nie postawić.

W trakcie wyboru, trzeba także wziąć pod uwagę montaż i eksploatację. Panele fotowoltaiczne, nie wymagają żadnej dodatkowej pracy, czy konserwacji. Działają one samodzielnie, bez ingerencji żadnych osób. Z kolei kolektory, od czasu do czasu wymagają okresowej pielęgnacji - wymiany glikolu czy ogólnego oczyszczenia. 

W przypadku paneli fotowoltaicznych, jakiekolwiek nadwyżki energii, mogą zostać zgromadzone w sieci i oddane w innym terminie. Natomiast, w przypadku kolektorów słonecznych, energia która nie została wykorzystana, może doprowadzić do przegrzania całej instalacji i jej awarii.

Wybór konkretnego rodzaju instalacji, zależy od indywidualnych preferencji użytkownika. Jednak najlepszym rozwiązaniem, które w pełni zaspokoi zapotrzebowania, każdego gospodarstwa domowego, będzie zamontowania zarówno instalacji fotowoltaicznej jak i kolektorów słonecznych.

Panele słoneczne, czy kolektory słoneczne, co wybrać? komentarze opinie

  • gość 2019-10-18 00:07:17

    W takich sprawach polecam sprawdzoną i solidną firmę OZE-BIOMAR.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama