:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 5°C
powietrze Dobre

Po 10 latach wspominają referendum w sprawie odkrywki [ZDJĘCIA]

Wydarzenia, latach wspominają referendum sprawie odkrywki [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia
Marzena Machniak 28/09/2019 15:40

27 września w Legnicy odbyła się jubileuszowa konferencja przypominająca referendum ws. kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, w którym sześć okolicznych gmin powiedziało jej wyraźne "nie".

W legnickim centrum konferencyjnym Letia Business Center Fundacja „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” zorganizowała spotkanie uświetniające 10. rocznicę referendum przeprowadzonego 27 września 2009 r. wśród  społeczności legnickiego regionu w sprawie budowy kopalni odkrywkowej. Wynik referendum obejmujący 6 gmin był jednoznaczny. Ludzie nie chcieli odkrywki.

- Przed 10 laty odbyło się największe w Polsce referendum lokalne. Nie było takiego wydarzenia nigdy przedtem ani potem. Zagrożenie, jakie niosła budowa kopalni skłoniło mieszkańców do zabrania głosu i wyrażenia swojej opinii Od tamtej pory minęło 10 lat, a my staramy się kultywować pamięć o  tamtych wydarzeniach a po drugie podkreślić zasługi tych, którzy w tamtym czasie podjęli trudną decyzję, by7 zorganizować referendum. Ponad 90 proc. głosujących kopalni odkrywkowej powiedziało NIE. To ma wymiar historyczny i obywatelski. Wtedy mieszkańcy zdecydowali o swoje przyszłości. Tym, którzy wtedy się zaangażowali dziś wręczamy honorowe statuetki, by ich wyróżnić i jeszcze raz podziękować - mówił Tomasz Waśniewski, prezes Fundacji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”.

- Złoże Ścinawa – Legnica i inne okoliczne  złoża legnickie w sumie zawierają 5 mld ton węgla brunatnego. To więcej niż we wszystkich aktualnie eksploatowanych złożach, jakie jeszcze dziś w Polsce zostały. Dziś niepokojące jest coś innego. Mówimy "głosuję – decyduję", świętujemy 10 - lecie największego obywatelskiego  wysiłku w postaci referendum lokalnego, a jednocześnie w Sejmie spoczywa właśnie projekt poselski, który ma całkowicie uniemożliwić mieszkańcom samorządowym i społecznościom lokalnym decydowanie o tego typu projektach – podkreślał Kuba Gogolewski, członek zarządu Fundacji „Rozwój tak – Odkrywki Nie”. 

10 lat temu w referendum głos zabrali mieszkańcy gmin: Ścinawa, Lubin, Miłkowice, Prochowice, Kunice i Ruja. 

Po 10 latach wspominają referendum w sprawie odkrywki [ZDJĘCIA] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama