:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 0°C
powietrze Umiarkowane

Po 22 latach dworzec kolejowy w Legnicy odzyskał nazwę [ZDJĘCIA]

Wydarzenia, latach dworzec kolejowy Legnicy odzyskał nazwę [ZDJĘCIA] - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 28/11/2019 14:20

Legnicki dworzec kolejowy znów będzie miał neon z napisem „Legnica”. W czwartek, spółka PKP S.A., która zarządza obiektem rozpoczęła prace montażowe. Tym samym jesteśmy świadkami końca wlekącego się blisko sześć lat absurdalnego sporu, którego stronami byli kolejarze i prezydent miasta z jednej i konserwator zabytków z drugiej strony.

W 2014 r. kosztem 14 mln zł zakończony został gruntowny remont budynku legnickiego dworca. Jego właściciel - PKP S.A, chciał umieścić nad wejściem głównym neon z nazwą dworca, który zniknął z niego w 1997 r. Inicjatywę skutecznie zablokował jednak konserwator zabytków. Mimo że w sprawie tej interweniował u niego prezydent Legnicy, rada miejska oraz Koleje Dolnośląskie.

- Napis z nazwą stacji, który historycznie nie występował na zabytku, stanowić będzie znaczące odejście od przywróconego w ostatnim czasie stanu pierwotnego. Pomysł umieszczenia nazwy stacji na budynku dworca doczekał się nieudanej realizacji, która znana jest z zachowanych zdjęć z lat 60. i 70. XX wieku – pisał przed kilkoma laty Leszek Dobrzyniecki, kierownik legnickiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Doszło nawet do tego, że w pobliżu dworca, z inicjatywy urzędu miasta i Kolei Dolnośląskich, postawiony został słupek z tabliczką z napisem „Legnica”.

W czerwcu 2018 r. konserwator zabytków w końcu wywiesił białą flagę i na neon zgodę wyraził. Pod warunkiem, że stylistyką nawiąże do lat 20. XX wieku.

FOT. ANDRZEJ TRZECIAK

 

Po 22 latach dworzec kolejowy w Legnicy odzyskał nazwę [ZDJĘCIA] komentarze opinie

 • gość 2019-11-28 16:22:05

  napis taki trochę PRL...

 • gość 2019-11-29 13:08:11

  zajebisty. a gdzie foto nocne?
  teraz to neonów ze świecą szukać !

 • gość 2019-11-29 14:54:05

  na barze Rarytas jest jeszcze działający odtworzony neon

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama