:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C

Premiera hitu! Słynne obrazy Jana Matejki już od piątku w Legnicy [AKTUALIZACJA]

Muzeum Miedzi, Premiera hitu! Słynne obrazy Matejki piątku Legnicy [AKTUALIZACJA] - zdjęcie, fotografia
Redakcja 11/09/2019 13:21

Największy hit w historii regionalnego muzealnictwa ujrzy świtało dzienne już 13 września. W piątek o godz. 17.00 uroczystym wernisażem zostanie bowiem otwarta wystawa niemal sto oryginalnych prac najsłynniejszego polskiego malarza Jana Matejki, z którego obrazów m. in. pocztu królów i książąt polskich, "Bitwa pod Grunwaldem", "Kazanie Skargi", "Hołd pruski" czy "Kościuszko pod Racławicami" pokolenia Polaków buduje swoją wyobraźnie historyczną. Jak zdradza rzecznik muzeum Katarzyna Kotlińska, otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie wielka niespodzianka.

Sylwetki Jana Matejki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Reprodukcje obrazów XIX-wiecznego mistrza pędzla ilustrują bowiem najważniejsze wydarzenia i postaci w dziejach Polski we wszystkich podręcznikach do historii. Od 13 września oryginalne dzieła największego polskiego malarza będzie można podziwiać w legnickim muzeum.

- Na ekspozycję składa się blisko sto prac. Są to obrazy olejne, rysunki, szkice rysunkowe, reprodukcje drzeworytnicze i litograficzne. Wszystkie zgromadzone obiekty pochodzą z kolekcji muzealnych i zbiorów prywatnych - zdradza Katarzyna Kotlińska z Muzeum Miedzi.

Bez wątpienia największą perłą wystawy jest słynny poczet królów i książąt polskich, na który składają się 44 portrety nadwiślańskich władców od Mieszka I do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Na ekspozycji znajdą się również bardziej wyszukane prace Matejki m. in. rzadko pokazywane przedstawienia Matki Boskiej ze Skarbca z klasztoru Paulinów na Jasnej Górze czy Portret Jana Kochanowskiego ze zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Co ciekawe, wystawa przybliży zwiedzającym także proces twórczy stosowany przez polskiego mistrza malarstwa historycznego. 

Wystawa pt. „MATEJKO” została przygotowana przez Muzeum Miedzi w Legnicy we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Ekspozycja będzie czynna do końca 2019 roku.

Fot. Wikipedia/Muzeum Miedzi

Premiera hitu! Słynne obrazy Jana Matejki już od piątku w Legnicy [AKTUALIZACJA] komentarze opinie

  • gość 2019-11-20 18:50:00

    fake

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama