:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 1°C
powietrze Umiarkowane

Prokuratura przedłużyła śledztwo ws. afery w legnickim ZUS-ie

Wydarzenia, Prokuratura przedłużyła śledztwo afery legnickim - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 13/11/2019 09:16

Nadal nie ma zarzutów dot. nieprawidłowości w legnickim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze ze względu na rozległość materiału dowodowego przedłużyła śledztwo w tej sprawie do marca 2020 r.

Prowadzący dochodzenie jeleniogórscy śledczy przesłuchali już blisko sto osób. Póki co nikt nie usłyszał zarzutów. Sprawa jest skomplikowana i jak mawiają prokuratorzy – rozwojowa.

Afera w legnickim ZUS-ie wybuchła w lipcu 2018 r. W jej wyniku stanowisko dyrektora stracił wówczas dyrektor oddziału Jerzy Ulewski, jego zastępca Robert Sieńko oraz kilku pracowników. Wg nieoficjalnych informacji w proceder, który miał trwać od 2011 r. zamieszane były m.in. dwie naczelniczki oraz pracownicy wydziału ubezpieczeń i składek oraz wydziału zasiłków i centrum wsparcia informatycznego.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze sprawdza, czy w legnickim ZUS-ie dochodziło do wyłudzania świadczeń chorobowych w efekcie których zakład mógł stracić nawet 2 mln zł.

Jak miał wyglądać mechanizm wyłudzeń? Członkowie najbliższych rodzin pracowników ZUS-u zakładali własną działalność gospodarczą, decydując się na odprowadzanie dobrowolnych wysokich składek chorobowych. Następnie szybko przynosili zwolnienia lekarskie i występowali o zasiłek. W ten sposób otrzymywali nawet po kilka tys. zł miesięcznie. Pracownicy ZUS-u oczywiście nie sprawdzali, czy firmy ich rodziców, teściów, czy małżonków są nie są aby fikcyjne, świadczenia prawidłowe i czy chorzy są naprawdę chorzy.

FOT. ANDRZEJ TRZECIAK

Prokuratura przedłużyła śledztwo ws. afery w legnickim ZUS-ie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama