:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 1°C
powietrze Umiarkowane

Raczak pokaże w Legnicy swoje „Podróże przez sny. I powroty”

Rozrywka Legnica, Raczak pokaże Legnicy swoje „Podróże przez powroty” - zdjęcie, fotografia
Redakcja 02/01/2019 11:08

Autor ponad 70 realizacji scenicznych i plenerowych, w tym ośmiu dla legnickiego teatru, współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia i przez ćwierć wieku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu przywozi do Legnicy autorsko wyreżyserowany, bardzo osobisty spektakl, w którym wystąpi także jako… Lech Raczak – bohater i narrator scenicznej opowieści.

Przedstawienie poznańskiej Fundacji Orbis Tertius „Podróże przez sny. I powroty” zrealizowane przed dwoma laty ma formę koncertu przeplatanego opowieścią Lecha Raczaka. Reżyser i autor w jednej osobie opowiada swoje sny, które stają się pretekstem do ironicznego przywołania własnej biografii, refleksji nad niezależnością w kulturze współczesnej oraz rozważań o teatrze alternatywnym. Na scenie towarzyszyć mu będzie Trio Targanescu (Arnold Dąbrowski, Katarzyna Klebba, Paweł Paluch).

- „Piękna muzyka, świetny koncert. Niestety z długimi przerwami na gadanie. Czy to teatr? Nie wiadomo. Trudno polecić jednoznacznie" – pisał żartobliwie o tym spektaklu jego twórca, który - po czterdziestu latach przerwy - pojawił się w nim, jako aktor na scenie.

Muzyka Tria Targanescu to mieszanina folku, kameralistyki rockowej, improwizacji i muzyki obrazowej z domieszką lekkiej psychodelii. Idealna zatem, by zilustrować sny, które Raczak zapisuje od dziesięcioleci, by teraz podzielić się nimi z publicznością „bo, jak ktoś powiedział, tylko przez sen Pan Bóg może wyznać, że nie udał mu się realny świat”.

„Nie ma sensu opisywać iluś tam snów, skrzących się czarnym humorem, bezlitosnych wobec tych, którzy kiedyś Raczakowi podpadli, wzruszająco intymnych, gdy mowa o bliskich (wstrząsający sen o powrocie ojca z zaświatów). Świat w tych snach się rozpada, jego kontury nikną, nie ma w nim nic stałego, trwa totalna oniryczna destabilizacja, króluje zniszczenie. Jednak gdy zabrzmią już oklaski, gdy Raczak powróci ze swej zaświatowej niedostępności do nas – wzruszonych i ograniczonych w naszej wdzięczności do banalnego uderzania dłonią o dłoń, pozostańmy z naszą wyobraźnią w tej wielkiej, zadymionej sali, wyczarowanej zmęczonym półszeptem dzisiejszego Mistrza teatru śmierci” – pisał po premierze tego spektaklu-koncertu Juliusz Tyszka w portalu Teatralny.pl.

Przedstawienie „Podróże przez sny. I powroty” zdobyło I nagrodę XIX Przeglądu Małych Form Teatralnych „Scena Letnia” w Łodzi (2017). Jego twórca, autor ośmiu realizacji dla legnickiego teatru, w tym jedynego w jego wieloletniej karierze Szekspira („Makbet” z 2017 roku), to laureat wielu nagród, w tym „Bomby sezonu 2009/2010” przyznanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy za tzw. „tryptyk rewolucyjny”, na który złożyły się „Dziady”, „Marat/ Sade” i „Czas terroru”.

Jedyny spektakl na Scenie Gadzickiego w niedzielę 6 stycznia o godz. 19.00. . Bilet 30 zł (ulgowy 25 zł). Rezerwacja: tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl . Bilet można także kupić w internecie: https://teatrlegnica.interticket.pl .

Reklama

Raczak pokaże w Legnicy swoje „Podróże przez sny. I powroty” komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama