:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 4°C
powietrze B. dobre
Wydarzenia, Rodziny zastępcze doczekały większego wsparcia miasta - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 28/10/2019 13:40

Rodzice zastępczy zawodowo pełniący funkcję całodobowego pogotowia rodzinnego będą otrzymywać z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Legnicy 4,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Od sześciu lat wynagrodzenie dla rodzin zastępczych w Legnicy utrzymuje się na poziomie 3,3 tys. zł. Na październikową sesję rady miejskiej, prezydent Tadeusz Krzakowski skierował uchwałę podwyższającą wypłatę z MOPS-u do 4 tys. zł. Na sali panowała zgodność co do tego, że rodzinom zastępczym podwyżka się należy, i że będzie ona formą zachęty dla nowych osób do zgłaszania się do programu.

Warto dodać, że w Legnicy mamy obecnie tylko dwie takie rodziny – jedna wychowuje piątkę dzieci, druga – czwórkę dzieci. Koszty, które miasto ponosi na utrzymanie dziecka w rodzinie zastępczej są niższe niż w domu dziecka.

Zgodności nie było co do wysokości wynagrodzenia. Radny Łukasz Laszczyński zgłosił poprawkę do uchwały, która podwyższa wypłatę do 4,5 tys. zł. Propozycja przeszła – poparło ją 10 radnych (z Koalicji Obywatelskiej i PiS), 8 było przeciwnych, 3 wstrzymało się od głosu.

Głosowanie poprzedziła krótka, ale ostra dyskusja. - Spieramy się o kilkaset złotych zamiast podziękować prezydentowi za inicjatywę, za to, że dostrzegł problem. Lepiej zastanówmy się, jak dobrze promować rodziny zastępcze – mówił radny Ignacy Bochenek z klubu prezydenckiego.

- Mamy dziękować prezydentowi, że po 6 latach przypomniał sobie o problemie? - irytował się radny Maciej Kupaj (Koalicja Obywatelska). - Dzięki stawce 4,5 tys. zł wracamy do stanu sprzed 6 lat, czyli dwukrotności wynagrodzenia minimalnego – dodał.

Z kolei radny Łukasz Laszczyński zauważył, że skoro miasto stać na zwiększenie budżetu na promocję, to powinno być też stać na wyższe wynagrodzenia dla rodziców zastępczych. - Promujmy rodziny a nie prezydenta czy samych siebie! - apelował.

Zastępcy prezydenta – Krzysztof Duszkiewicz (na zdjęciu) i Jadwiga Zienkiewicz, przekonywali radę, że dodatkowe 500 zł niewiele zmieni, a przy stawce 4 tys. zł, Legnica i tak będzie lokować się w krajowej czołówce. Obiecali też, że ratusz będzie starał się regulować wysokość wynagrodzenia częściej niż do tej pory. Ale na nic to. Poprawka Laszczyńskiego przeszła 2 głosami. Cała uchwała – 19 głosami za, 1 przeciwnym.

Rodziny zastępcze doczekały się większego wsparcia od miasta komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-10-29 20:03:53

    Brawo!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama