:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -3°C

Rozśpiewany spektakl muzyczny w weekend na Scenie na Nowym Świecie

Teatr Modrzejewskiej, Rozśpiewany spektakl muzyczny weekend Scenie Nowym Świecie - zdjęcie, fotografia
Teatr Modrzejewskiej 08/10/2019 15:17
PAŹ 12
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Scena na Nowym Świecie godz: 19:00

„Spójrz na nią – pieśniodramat u Modrzejewskiej” to bardzo niekonwencjonalna realizacja legnickiego Teatru Modrzejewskiej. Rozśpiewane, godzinne widowisko jest połączeniem poetyckiego talentu Anny Podczaszy, muzycznych poszukiwań i energii folkowego tria HuRaban oraz scenicznych umiejętności legnickich aktorów. Weekendowe przedstawienia na Scenie na Nowym Świecie 12 i 13 października o godz. 19.00.

W „Spójrz na nią” jest muzycznie i śpiewnie, poetycko i autoironicznie, a w treści o współczesnych rozterkach młodego pokolenia ("Jedno chcemy mieć, drugie dzieje się. Co robić, ludziska? Czy za pierwszym gnać? Czy to drugie brać, choć to bure i śliskie?"). Piosenki w spektaklu skomponowano do wierszy legnickiej poetki Anny Podczaszy, która od dwóch lat współpracuje z HuRabanem. Są też teksty napisane specjalnie dla teatralnego widowiska, które premierowo zaprezentowano 13 września w ramach jubileuszowej trzydniówki "Modrzejewska by Legnica".

- To muzyczne widowisko o zderzeniu idealizmu z realizmem składa się w sceniczną opowieść, choć nie jest ona stricte fabularna. Z autorką scenariusza Hanią Włodarczyk tak dobierałyśmy teksty, tak nimi żonglowałyśmy i przycinałyśmy, by układało się to w jakąś historię – objaśniała Anna Podczaszy w rozmowie z Maciejem Czujko z wrocławskiego Radia Złote Przeboje.

Efektem jest metaforyczna, rozpisana na dramatyzowane miniatury, wyśpiewana opowieść o zderzeniu marzeń i codzienności, o poszukiwaniu dobra, sensu i miłości oraz związanych z tym rozczarowaniach. O cenie, jaką płacimy za podejmowane decyzje, albo ich brak. O tym jak się podnosimy i upadamy, a czasami najzwyczajniej rezygnujemy i grzęźniemy („Gdzie jest studnia z dobrą wodą? Gdzie jest stół na nim wbród? Gdzie jest drzewo, które daje w skwarny dzień zbawienny chłód?”) Muzyka Hanny Włodarczyk buduje szkielet tej opowieści, w której jest na przemian lirycznie, dramatycznie, czasami komicznie. Muzyka równie różnorodna, jak wywoływane przez nią emocje.

- To pomysł i zasługa Hani Włodarczyk, że nie jest to tylko koncert z poetyckimi wstawkami. Nie jest to typowa forma teatralna, ale to już pytanie do znawców teatru. Moje wiersze nabrały nowych znaczeń. W wielu piosenkach dopisywałam polskie słowa do klasycznej dla HuRabanu folkowej muzyki świata, do piosenek, które dziewczyny grały już wcześniej –  dodaje Anna Podczaszy.

Aktorskiemu tercetowi przypada tym razem rola ilustracyjna. Tworzy tło i teatralną oprawę całości. Co nie oznacza, że stanowi wyłącznie żywą scenografią tego teatralizowanego koncertu. Przeciwnie. Śpiewający i grający aktorzy aktywnie uczestniczą nie tylko w tworzeniu scenicznych kontekstów, ale i fonosfery całego przedstawienia.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl: Jestem pod wrażeniem erudycji, kreatywności i multiinstrumentalnych talentów pań tworzących trio HuRaban, czyli Hanny Włodarczyk, Fabiany Raban i Moniki Zapaśnik. Bezpretensjonalnie barwią funky i soul folkiem genetycznie z zupełnie innych rejonów świata. Swobodnie sięgają po brzmienia z muzyki bałkańskiej, cygańskiej, żydowskiej, arabskiej, a jednocześnie potrafią nieźle drapnąć ucho rockowym pazurem. Energetyczne, oparte na rytmie kompozycje zostały rozpisane na kilkanaście różnych instrumentów, od zwykłego słoja z wodą po dziwaczną futurystyczną futujarę czy irańską kamanchę.

Spektakle w sobotę i niedzielę 12 i 13 października o godz. 19.00. Bilet 35 zł (ulgowy 30 zł). Bilety są dostępne w kasie teatru oraz w Internecie https://teatrlegnica.interticket.pl. Rezerwacja tel. 76 72 33 505 lub bilety@teatr.legnica.pl

Grzegorz Żurawiński, FOT. Karol Budrewicz

Rozśpiewany spektakl muzyczny w weekend na Scenie na Nowym Świecie komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama