:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 4°C
powietrze B. dobre

Rusza Kawiarenka Obywatelska. Co się stało z legnickim przemysłem?

Wydarzenia, Rusza Kawiarenka Obywatelska stało legnickim przemysłem - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 09/11/2019 14:00
LIS 14
godz: 18:00

Teatr im. Heleny Modrzewskiej w Legnicy zaprasza na cykl otwartych spotkań dyskusyjnych, które są zaplanowane w ramach „Kawiarenki Obywatelskiej”. Tematy spotkań będą dotyczyć spraw ważnych dla legniczan, dotykających różnych dziedzin życia miasta.

Spotkania w ramach „Kawiarenki Obywatelskiej” odbywać się będą w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 w „Art Cafe Modjeska”. Za każdym razem poruszany będzie inny temat z udziałem zaproszonych gości i ekspertów. Organizatorzy przekonują, że takie spotkania są ważne, bo we współczesnym świecie ludzie coraz mniej ze sobą dyskutują. Podkreślają przy tym, że "kawiarenka" ma celu wymianę myśli, a nie ocenę innych poglądów.

Pierwszym tematem na otwarcie „Kawiarenki Obywatelskiej” jest dawny przemysł legnicki. W spotkaniu weźmie udział Grzegorz Czekański z Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, który przy współpracy z ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość" na terenie naszego województwa realizuje projekt „Pamiętam przemysł”.

- Dlaczego industrialna historia miasta jest dla nas tak ciekawa? Przemysł to nie tylko hale fabryczne, ale też przyzakładowe ośrodki wczasowe, domy kultury, żłobki, orkiestry, stołówki, marsze pierwszomajowe, rywalizacje międzyzakładowe, działania społeczne, kluby sportowe, wycieczki etc. Słowem, to wiele ciekawych opowieści, historii, anegdot i przeżyć do opowiedzenia. Przemysł to również historia, np. „solidarnościowa”, ale też opowieść o często trudnych latach 90” - wyjaśniają organizatorzy.

Teatr zachęca także osoby posiadające pamiątki związane z legnickim przemysłem (np. ulotki, plakaty, wycinki prasowe, zdjęcia) aby przynieśli je na najbliższe spotkanie. Dyskusja o dawnym przemyśle (m.in. produkcji fortepianów czy zakładzie "Hanka") ma celu także pomóc zebrać materiały źródłowe do publikacji tworzonej w ramach projektu „Pamiętam przemysł”.

Na kolejnych spotkaniach teatr proponuje poruszyć kwestie m.in. lokalnej kultury, funkcjonowania i roli organizacji pozarządowych, tolerancji oraz obcych w mieście (zostanie wyświetlony film "Green Book"), wizerunku miasta pod kątem walorów związanych z architekturą, roli kobiet we współznacznym świecie czy sprawy intymne jak np. „Czy seks seniorów jest tematem tabu?”. Animatorzy projektu zapraszają legniczan do zgłaszania własnych propozycji tematów do dyskusji.

14 listopada, godz. 18.00, Art Cafe Modjeska. Wstęp wolny.

Rusza Kawiarenka Obywatelska. Co się stało z legnickim przemysłem? komentarze opinie

  • gość 2019-11-11 23:06:15

    Wygląda na to, że głównym ma celem dyskusji jest zebranie materiałów źródłowych do publikacji tworzonej w ramach projektu „Pamiętam przemysł”. Reszta to takie bicie piany. Albo kadzidło dla umarłego.

  • gość 2019-11-12 12:02:26

    albo robienie kampanii wyborczej J.G., wysondowanie potrzeb wyborców i sentymentów

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama