:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 10°C
powietrze Umiarkowane

Sąd wyznaczył termin procesu piłkarskich działaczy z Legnicy

 Piłka nożna, wyznaczył termin procesu piłkarskich działaczy Legnicy - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 19/06/2019 12:37

27 czerwca w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasta ruszyć ma proces ws. korupcji w Miedzi Legnica – poinformował Dominik Panek, dziennikarz od wielu lat opisujący korupcję w polskim futbolu na blogu pilkarskamafia.blogspot.com.

Akt oskarżenia w tej sprawie został sporządzony osiem lat temu, ale proces nie rozpoczął się do dziś. Najpierw, w 2011 r. wpłynął on do sądu we Wrocławiu. Obrońcy piłkarskich działaczy próbowali przenieść go do Legnicy. Bezskutecznie. Potem sprawą miał się zająć sąd w Krakowie, ale ostatecznie trafiła do Sądu Rejonowego Poznań – Stare Miasto, bowiem trzech z sześciu oskarżonych to mieszkańcy województwa wielkopolskiego.

Poznański sąd od prawie dwóch lat próbuje rozpocząć proces, ale bezskutecznie. Na przeszkodzie stoi stan zdrowia jednego z oskarżonych. Kolejne wyznaczone terminy spadają z wokandy. Czy tym razem będzie podobnie? Przekonamy się w przyszły czwartek.

Wg prokuratury od kwietnia 2004 do maja 2006 r. działacze Miedzi ustawili sześć meczów.  Legnicka drużyna występowała wówczas w 3. lidze. W czerwcu 2006 r. wywalczyła awans do 2. ligi. Z dowodów, jakimi dysponują wrocławscy śledczy wynika, że nieuczciwie.

Zarzuty dotyczące wręczania łapówek sędziom i obserwatorom ligowych meczów posiadają ówczesny prezes Miedzi Zenon B. oraz dyrektor klubu Zbigniew K. Poza nimi na ławie oskarżonych zasiąść mają były sędzia z Jeleniej Góry Andrzej Sz., byli obserwatorzy z Poznania Bogdan B. i Roman D. oraz były poznański sędzia Tomasz S.

Z prokuratorskich akt wynika, że w minionej dekadzie trzecioligowy mecz można było kupić już za kilka tysięcy złotych. Bywało, że sędzia główny brał około 2 tys. zł. Podobną kwotą zadowalał się obserwator.

Po śledztwach dotyczących korupcji w polskiej piłce nożnej, zarzuty postawiono ponad 500 osobom - piłkarzom, trenerom, działaczom i sędziom. Co ciekawe, afera rozpoczęła się od publikacji w "Gazecie Wyborczej", której bohaterami byli dwaj legniczanie.

W lutym 2010 r., za ustawienie drugoligowego meczu Polar Wrocław – Zagłębie Lubin, były gracz Konfeksu i Miedzi a wówczas Zagłębia - Zbigniew M. został skazany przez wrocławski sąd na rok więzienia w zawieszeniu na pięć lat. W Polarze grał wtedy z kolei inny piłkarz pochodzący z Legnicy – Ireneusz Chrzanowski. To właśnie on po ostatnim gwizdku sędziego wyznał dziennikarzowi „Wyborczej”, że Zbigniew M. w trakcie gry wyraźnie dał mu do zrozumienia, że mecz jest przez jego klub kupiony.

Reklama

Sąd wyznaczył termin procesu piłkarskich działaczy z Legnicy komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama