:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
powietrze Złe

Sędzia Tuleja w Ratuszowej o czarnych chmurach nad demokracją

Wydarzenia, Sędzia Tuleja Ratuszowej czarnych chmurach demokracją - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 10/10/2019 08:50

Igor Tuleja był gościem kolejnego spotkania w ramach Latającego Uniwersytetu w legnickiej kawiarni Ratuszowa. Sędzia znany z bezkompromisowej walki o praworządność w naszym kraju mówił m.in. o próbie zawłaszczenia sądów przez polityków i demontażu trójpodziału władzy, a co za tym idzie demokracji.

- To co się dzieje teraz w polskim sądownictwie, to nie są reformy, bo te mają charakter pozytywny a wymiar sprawiedliwości jest dziś niszczony. Niszczona jest niezależność sądów, niezawisłość sędziów, sądownictwo próbuje się podporządkować władzy politycznej. W ten sposób zabiera się fundamentalne prawa obywatela do uczciwego procesu i niezależnego sądu – mówił w Ratuszowej sędzia Igor Tuleja.

Sędzia stwierdził, iż w Polsce zachwiana została podstawowa zasada trójpodziału władzy i dodał, że kiedy podetnie się trzecią nogę systemu - niezależne sądownictwo, to zachwieje się całe państwo. W kryzys popadnie nasza demokracja.

Zdaniem sędziego, choć wszyscy politycy mają ambicje podporządkowania sobie sądów, to jednak obecna sytuacja jest ewenementem, z którym w historii wolnej Polski nie mieliśmy wcześniej do czynienia.

Politycy zdominowali najważniejsze instytucje sądownicze, jak Trybunał Konstytucyjny, czy Krajową Radę Sądownictwa, gdzie zamiast przedstawicieli środowiska sędziowskiego znajdują się politycy czy częściowo Sąd Najwyższy, który co prawda oparł się naciskom, lecz stworzono w nim dwie nowe izby obsadzone przez politycznych nominatów. Atakowane są także sądy powszechne, w których wymienia się prezesów i próbuje zastraszyć niezawisłych sędziów. Natomiast władza wykonawcza nie realizuje wyroków sądu - punktował Tuleya.

Zapytany przez salę o to, jak doszło do takiej sytuacji, przyznał, że zadziałało prawo silniejszego, bo władza ustawodawcza i wykonawcza zawsze były silniejsze od sądowniczej.

- Kiedy sędziowie myślą, jaki ogłosić wyrok, mogą mieć z tyłu głowy to, że wydane orzeczenie, które nie spotka się aprobatą pewnych osób, może narazić ich na różne szykany - powiedział Tuleja wymieniając m.in. przykłady procesów pokazowych o charakterze karnym, czy dyscyplinarnym, które z reguły kończą się uniewinnieniem.

Przytoczył także wyniki przeprowadzonych przez stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia badań, które wykazały, że tylko do 2018 r. 15 proc. sędziów zostało poddanych naciskom politycznym, natomiast 90 proc. uznało iż wolność i niezawisłość sądów jest w Polsce zagrożona. Zapewniał także, powołując m. in. się na uchwały zgromadzeń sędziowskich, że środowisko jest dziś solidarne w ponad 90 proc.

- Czujemy się atakowani, walczymy o wolność słowa i wiemy, że narażamy się na represję. Jednak walczymy dla nas i obywateli. Jakbyśmy nie bronili tych wartości, to nie mielibyśmy odwagi być sędziami. Myślę, że najlepszą receptą na ten kryzys jest edukacja, uświadomienie wszystkim, jakie mogą być tragiczne skutki zniszczenie wolnych i niezawisłych sądów dla państwa, praw obywatelskich i demokracji - powiedział Igor Tuleja.

Środowe spotkanie poprowadził jeden z liderów lokalnego Komitetu Obrony Demokracji i Latającego Uniwersytetu Jacek Głomb.

Reklama

Sędzia Tuleja w Ratuszowej o czarnych chmurach nad demokracją komentarze opinie

 • syfon - niezalogowany 2019-10-10 11:34:16

  Narkoman z pianą na pysku się nie zapluł

 • gość 2019-10-10 11:46:43

  Czarne chmury nad demokracją to jest bezkarna sitwa w czarnych togach, której jedynym celem jest realizacja własnych partykularnych interesów.
  Należy co niektórych przedstawicieli tej hołoty złapać za pysk i na taczki, bo to wciąż pokłosie magdalenki i grubej kreski. Odsetek zdeprawowanych sędziów, adwokatów i komorników jest tak sam jak wśród innych grup zawodowych.... więc nie ma powodu do ograniczania ich odpowiedzialności. Ludzie widzą powszechne załatwiactwo i prawników pałętających się przed gabinetami sędziowskimi...
  Należy skończyć z immunitetami gwarantującymi bezkarność złodziejom, bo zgodę na ich osąd wydają korporacyjni kolesie. Sędziowie zgodnie z zasadą trójpodziału powinni podlegać kontroli społeczeństwa bowiem sprawowana przez nich władza jest z nadania obywateli.... Kto tego nie rozumie jest kretynem nie posiadającym umiejętności czytania ze zrozumieniem o ile oczywiście kiedykolwiek miał w ręku dzieło "O duchu praw" Monteskiusza...

 • gość 2019-10-10 13:19:23

  "Gość "10.10.2019 r. o godz.11.46 i 43 sekundy sporo napisał. Bucha z tego tekstu bolesne doświadczenie? Nieokiełznany gniew? Widoczna jest tu wyraźna inklinacja do okazywania nienawiści poprzez używanie inwektyw i posądzeń. Tak, staram się czytać ze zrozumieniem.

  Monteskiusz...oczywiście ciekawie przedstawił k s i ę c i u mechanizmy działania władzy. Od tego czasu trochę minęło czasu,ludzkość ma za sobą doświadczenie przejścia od d e m o k r a t y c z n y c h wyborów do Hitlera, nazizmu, rasizmu, wyniszczenia ludzi -Żydów, do rozpętania okrutnej wojny . Do dziś HOLOKAUST jest wielkim wyrzutem sumienia wielu ludzi wielu krajów EUROPY. Jak uczymy się na podstawie tych doświadczeń sensownego organizowania życia wielkich społeczności w obrębie państwa? w obrębie większych struktur? Jak działamy w obrębie Unii Europejskiej? Wiemy, że trzeba zapewnić balans między trzema władzami,które powinny być o d d z i e l n e , władzą ustawodawczą, wykonawcza i władzą sądowniczą. Wiemy , że muszą być zabezpieczenia prawne dla tych trzech władz. Wiemy, że muszą być zabezpieczone PRAWA CZŁOWIEKA. Każdego. Wiemy, że musi być niezależny Rzecznik Praw Obywatelskich, by pojedynczy człowiek w zderzeniu z władzą państwową miał pomoc. Są jeszcze inni rzecznicy - dzieci, konsumentów... Wiemy, że cały system instytucji kontrolnych i śledczych ma służyć przestrzeganiu prawa przez obywateli i przez instytucje państwowe - n.p. NIK, KNF. I tylko jednego nam wszystkim potrzeba: s z a c u n k u dla ludzi i poważania dla
  p r a w a . Bez tego żadna władza nie ma legitymacji do sprawowania tejże władzy!

 • gość 2019-10-10 17:52:59

  Do Gościa z 13:19 Gość z 11:46.
  Widzę, że "kolega" sędzia posiada dobre podwaliny intelektualne. Jestem pod wrażeniem! Prawdziwy primus inter pares, chapeau bas! Tak przemawia przeze mnie gorycz wynikająca ze złych doświadczeń. Różni nas właśnie płaszczyzna doświadczeń,bo jako obywatel próbowałem skorzystać z pomocy Rzecznika Praw Obywatelskich św.p. Kochanowskiego. Pomimo, iż miałem rację co w ostateczności wykazał SN pozostałem pozostawiony z problemem sam. Instytucje Państwa nie działają a przedstawiciele każdej władzy zdeprawowani są proporcjonalnie do poziomu poczucia własnej bezkarności. Może mam wyliczyć wszystkich legnickich "prawników - załatwiaczy" ...pałętających się po korytarzach sądów przed gabinetami sędziowskimi? Kiedyś status zawodowy określały dokonania adwokata, sędziego, lekarza. Dzisiaj w świecie konsumpcjonizmu określa status materialny i doszliśmy do paradoksalnej sytuacji, iż większy oszust i złodziej utożsamiany jest z najlepszym profesjonalistą. Jak napisał Kraszewski w Monachomachii "śmiejmy się z głupich chociażby przewielebnych" co należy rozumieć, iż szacunek należy się z racji prawości i profesjonalizmu a nie sprawowanego urzędu na który obsadzono personę w ramach nepotyzmu.
  Proszę przyjrzeć się dzisiejszym autorytetom którymi budujemy pomniki - agent i konfident Bolek, sędzia, który za wierną służbę partii zdobył wykształcenie i dzisiaj posługując się logiką kurzej grzędy wmawia obywatelom iż z racji noszenia togi jest lepszym człowiekiem, w sytuacji gdy sam nie zasługuje na miano człowiek. Bo człowiek... to brzmi dumnie, proszę Pana!
  Chętnie porozmawiałbym w realnym świecie...

 • Gość - niezalogowany 2019-10-10 18:28:33

  Sędzia znany z bezkompromisowej walki o praworządność, który sromotnie przepadł przed TSUE ze swoimi zbykaspadłymi pytaniami był gościem sobie podobnych w bezkompromisowym publicznym kompromitowaniu się.

 • gość 2019-10-10 23:21:15

  Dziękuję za docenienie "GOŚCIOWI" z godziny 17.52. Ogromnie mi przykro, że czuł się pan s a m ze swoim problemem i poszukiwaniem jego rozwiązania na drodze sądowej. Sąd ma tę właściwość, że rozpatruje trudne sprawy życiowe, gdzie jest mnóstwo bólu i gniewu, poczucia zranienia i krzywdy... w szczególny sposób : prawo, zasady, procedury, dokumenty. Człowiek jest tu w określonej roli- wnioskodawcy, uczestnika postępowania, oskarżonego, poszkodowanego...NIE JEST tu pacjentem, nie jest klientem( dla adwokata jest), a to oznacza, że nie może tu oczekiwać zadbania o wszystkie emocje, o wsparcie w chwilach najtrudniejszych.Wysłuchany jest tylko w takim zakresie, jaki jest potrzebny do rozpracowanej i osądzanej sprawy. Jest się w sądzie osobą, d o r o s ł ą osobą, która wie , po co przyszła do tej i n s t y t u c j i . Symbolem jest waga.Wyważa się wszystkie okoliczności i ocenia czyny. NIE CZŁOWIEKA. Otrzymuje się w efekcie jakiś osąd sytuacji wg zasad prawa. Czasem zgodny z własnym wyczuciem i oczekiwaniami, czasem nie, czasem zaskakuje konkluzją. Dlatego są wyższe instancje, by jeszcze raz zbadać sprawę i wyrok czy postanowienie... Walczył pan. Poszukiwał pomocy. Miał pan sporo energii, wytrwałości i umiejętności w poszukiwaniu pomocy.
  A jednak...czuje się pan dalej jakoś osamotniony. Niestety czasem stoimy w życiu przed wyborem: czy chcę być szczęśliwy? kochany? czy chcę przede wszystkim mieć rację? Ma pan po całym przejściu przez różne sądy RACJĘ. I tylko tyle?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama