:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz -2°C

Skąd miejska spółka weźmie pieniądze na budowę aquaparku?

Wydarzenia, Skąd miejska spółka weźmie pieniądze budowę aquaparku - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 27/11/2019 11:35

W przyszłym roku ruszy budowa Letniego Parku Wodnego „Aquafun” przy ul. Stromej. Koszt tej flagowej miejskiej inwestycji to 26 384 745,91 zł brutto.

Decyzja o powierzeniu Strefie Aktywności Gospodarczej budowy parku wodnego zapadła prawie dwa lata temu. Pomysł prezydenta Tadeusza Krzakowskiego i jego współpracowników sprowadzał się do tego, że znaczna część kosztów inwestycji zostanie pokryta z obligacji. Wyemituje je jednak nie miasto, tylko Strefa Aktywności Gospodarczej.

- Przygotowujemy się do wyemitowania obligacji bankowych o wartości 21 mln zł. Okres spłaty wynosić będzie 15 lat – informuje Magdalena Ryglicka, prezes Strefy Aktywności Gospodarczej. Skąd miejska spółka weźmie pozostałe 5,3 mln zł? Szefowa SAG zapewnia, że z własnego budżetu.

Przypomnijmy, że gdy w 2018 r. SAG ogłaszała pierwszy – nieudany przetarg na budowę parku wodnego, miasto obiecało wesprzeć spółkę kwotą 2,4 mln zł na powiększenie kapitału oraz tzw. rekompensatą inwestycyjną wynoszącą 9 mln zł.

2018 rok miejska spółka zakończyła zyskiem netto w wysokości 124,1 tys. zł. Jej kapitał zakładowy wynosi nieco ponad 13 mln zł. Teraz zapożyczy się na znacznie wyższą kwotę. Obecnie SAG nie ma żadnych długoterminowych zobowiązań.

Przypomnijmy. Letni Park Wodny „Aquafun” powstanie na miejscu dawnego „Kabewiaka” przy ul. Stromej. Kompleks ma się składać z basenu pływackiego o wymiarach 25 na 16 metrów, basenu rekreacyjnego, brodzika dla dzieci i wodnego placu zabaw. Łącza powierzchnia lustra wody basenów to 1200 mkw. Projekt przewiduje trzy zjeżdżalnie o łącznej długości 102,2 m. Wykonawcą będzie spółka Moris-Polska z Warszawy, nadzór inwestorski pełnić będzie firma Word Markisen z Leszna. Otwarcie obiektu zaplanowane jest na lato 2021.

FOT. DAMI TV. Dawny "Kabewiak". To tutaj zostanie wybudowany "Aquafun"

Skąd miejska spółka weźmie pieniądze na budowę aquaparku? komentarze opinie

 • gość 2019-11-27 17:40:49

  Skąd miejska spółka weźmie pieniądze na budowę aquaparku? Jakież naiwne pytanie. Szlak do kredytów już dawno przetarł prezydent Krzakowski. Nie przypadkiem zadłużenie Legnicy się nieba. Miasto oczywiście wesprze SAG i udzieli gwarancji kredytowych, bo wierzyciele muszą mieć pewność, że dostaną nie tylko zwrot pożyczonego kapitału, lecz także sute odsetki. Skąd miasto weźmie pieniądze na wsparcie SAG i zanęcenie pożyczkodawców? Oczywiście z kredytu, który weźmie miasto.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-27 18:34:40

  Skąd Sag weźmie 5 mln zł. Pożyczy z miasta . A miasto pożyczyło w banku... 120 mln zł
  Nasz basen sfinansował jakiś bankier który zarobi na tym krocie.
  Gdzie środki własne miasta? Zostały przeżarte kilkanaście lat temu .

 • Gość - niezalogowany 2019-11-27 18:36:19

  Zajmijcie się LPGK dlaczego ta firma.jedzie na stratach... Tu niedługo będzie gruba afera w prokuraturze... Sędzię boczek nie pomoże

 • gość 2019-11-27 19:26:36

  Nie martwię się o LPGK, a tym bardziej o Boczka. Nadzór nad spółką sprawuje Tadeusz Krzakowski wizjoner, wybitny ekonomista, nasz wyjątkowy prezydent. Po jego czujnym okiem żadne straty nie mogą wystąpić.

 • gość 2019-11-27 19:27:55

  Niech ktoś napisze dlaczego park wodny reklamuje zdewastowany i nieczynny kabewiak?

 • gość gość - niezalogowany 2019-11-28 09:37:22

  25 x 16 m? bez sensu. Niecka starego basenu ma 50 x 25 m i za starych dobrych lat wcale nie było za dużo miejsca

 • gość 2019-11-28 19:02:21

  Nie ma co narzekać. Nasz prezydent jest wybitnym specjalistą od sportu i obiektów sportowych w każdej postaci.Nie mógł już patrzeć na takie starocie jak kabewiak czy basen przy Artyleryjskiej. Na pewno ma wizję jak jak powinny wyglądać baseny w Legnicy. Weźmy na przy basen przy Artyleryjskiej. Był stary, zniszczony, okoliczni mieszkańcy już nie mogli na niego patrzeć, a Sanepid też miał nie najlepsze zdanie. Bez żadnych wydatków z kasy miejskiej mamy nowoczesny budynek zamiast basenu. Bryła budynku cieszy oko, mieszkańcy też są zadowoleni. Przypuszczam, że na kabewiaku też powstanie piękny obiekt, też bez wydawania złotówek z kasy miejskiej. Całość zostanie sfinansowana z kredytu. Nasz prezydent pokazał, że nie musi spłacać kredytów. Banki zadowalają się samymi odsetkami. Ciekaw jestem jaką wizję ma prezydent w sprawie basenu przy Henrykówce. Stoi to od 20 lat i niszczeje. Jestem pewien, że tam także prezydent pokaże nam ciekawe rozwiązanie. Jest powtarzam wybitnym specjalistą od sportu i obiektów sportowych w każdej postaci.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama