:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C
powietrze B. dobre

Słowniczek pojęć bukmacherskich – jakie terminy warto znać?

Inne sporty, Słowniczek pojęć bukmacherskich jakie terminy warto znać - zdjęcie, fotografia
Redakcja 16/10/2019 10:48

Początek przygody z bukmacherką to często zderzenie z mnóstwem pojęć, których znaczenie ciężko zrozumieć. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nasz słowniczek bukmacherski

Słowniczek podstawowych pojęć w bukmacherce

Zaczynając przygodę z zakładami bukmacherskimi niemal od razu natrafia się na różne słowa oraz skróty, których znaczenie ciężko zrozumieć. Specjalnie dla początkujących graczy przygotowaliśmy więc krótki słowniczek, wyjaśniający podstawowe pojęcia w branży bukmacherskiej.

1X2 - skrótowy zapis najpopularniejszego zakładu trzydrogowego (czyli takiego z trzema możliwymi rezultatami), oferowanego przez bukmacherów. Możemy tutaj wskazać zwycięstwo gospodarzy (1), obstawić triumf gości (2) lub wytypować remis (X).

Akumulator - bardzo popularny zakład bukmacherski, charakteryzujący się obecnością więcej niż jednego zdarzenia na jednym kuponie. Nazwy tego zakładu stosowane wymiennie to AKU, kombi oraz combo.

Bankroll - pojęcie zapożyczone z angielskiego, oznaczające budżet, który możemy przeznaczyć na grę u bukmachera.

Bonus powitalny - najpopularniejsza forma promocji stosowana przez bukmacherów internetowych, mająca za zadanie przyciągnąć do gry nowe osoby. W ramach tej promocji po spełnieniu pewnych warunków można najczęściej uzyskać dodatkowe środki pieniężne na grę. Jeśli szukasz bukmacherów oferujących takie bonusy to zajrzyj tutaj.

Buk - z tym słowem spotkał się chyba każdy miłośnik sportu. To po prostu skrótowe określenie bukmachera.

BTTS - zapożyczenie z angielskiego oznaczające zakład na to czy obie drużyny strzelą gola w danym meczu (Both Teams To Score).

Cashback - kolejny rodzaj promocji bukmacherskiej. W tym przypadku bukmacher zwraca określoną część stawki jeśli nasz zakład podpadający pod tę promocję okaże się przegrany.

Cashout - opcja dostępna u niektórych bukmacherów, pozwalająca na rozliczenie kuponu jeszcze przed zakończeniem dotyczących go wydarzeń.

DW - w skrócie dokładny wynik danego meczu.

Freebet - tłumacząc z angielskiego: darmowy zakład, zwany też zakładem bez ryzyka. Jest to częsty rodzaj promocji stosowanej przez bukmacherów.

H2H - skrót od angielskiego "head to head", oznaczającego historię spotkań pomiędzy zainteresowanymi stronami.

HT/FT - jeden z rodzajów zakładu typu 1X2. W tym przypadku oddzielnie typujemy jednak rezultat do przerwy oraz na koniec regulaminowego czasu gry (od angielskiego half-time/full-time).

Handicap - typ zakładu polegający na dodaniu lub odjęciu jednej ze stron goli lub punktów. Popularny w meczach potentatów z outsiderami.

Kontra - sposób na ograniczenie ewentualnych strat, polegający na zagraniu dwóch kuponów na to samo zdarzenie, ale z różnymi typami (np. 1X oraz 2 lub 1 i X2).

Live - zapożyczone z angielskiego określenie dla tzw. zakładów na żywo.

Pewniak - zakład, który zostanie wygrany z niemal stuprocentowym prawdopodobieństwem (np. zwycięstwo FC Barcelony w meczu z Piastem Gliwice).

Podwójna szansa - wariant zakładu 1X2, w którym wygrywamy w przypadku aż dwóch z trzech możliwych rezultatów spotkania. Możliwe typy to 1X (zwycięstwo gospodarzy lub remis), X2 (wygrana gości lub remis) oraz 12 (triumf jednej ze stron).

Progresja - jeden ze sposobów doboru stawki kolejnych zakładów, polegający na jej zwiększaniu lub zmniejszaniu w zależności od okoliczności.

Selekcja - konkretne zdarzenie na kuponie, stosowane często przez bukmacherów. Kupon z czterema zdarzeniami to kupon z czterema selekcjami.

Singiel - zakład bukmacherski na tylko jedno zdarzenie, zwany też zakładem pojedynczym lub solo.

Surebet - zapożyczone z angielskiego pojęcie odnoszące się do sposobu obstawiania, gwarantującego pewny zysk bez względu na końcowy rezultat spotkania.

Taśma - zakład typu AKO z wieloma zdarzeniami. Potencjalna wygrana jest zazwyczaj bardzo duża, ale szansa jej uzyskania minimalna.

Yield - z angielskiego "plon, wydobycie, uzysk". W bukmacherce pojęcie to oznacza efektywność, czyli procentowo wyrażony czysty zysk z zakładów.

Zakład dwudrogowy - w przypadku danego zdarzenia możliwe są tylko dwa rozstrzygnięcia (np. w meczu padnie powyżej lub poniżej 2,5 gola).

Rozpoczynając swoją przygodę z bukmacherką trzeba wiedzieć, że zakłady wzajemne dostępne są w Polsce tylko dla osób pełnoletnich. W naszym kraju korzystać wolno wyłącznie z usług legalnych bukmacherów (za grę u innych grozi odpowiedzialność prawna). Nie należy również zapominać, że od zakładów bukmacherskich można się uzależnić.

Słowniczek pojęć bukmacherskich – jakie terminy warto znać? komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama