:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 6°C
powietrze Umiarkowane

Smart City Legnica nie będzie finansować szczepień przeciwko HPV?

Wydarzenia, Smart Legnica będzie finansować szczepień przeciwko - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 17/10/2019 12:20

Legnica nie sfinansuje w 2020 r. profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi HPV, który wywołuje raka szyjki macicy. Władza ma bowiem wątpliwości, czy szczepionka jest bezpieczna. Powołuje się przy tym na dokument opracowany przez anonimowych antyszczepionkowców.

O sfinansowanie przez miasto szczepień przeciwko wirusowi HPV apeluje miejska radna Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Krzeszewska, która powołuje się na przykład ponad 200 samorządów. Koszty szczepień z własnych budżetów pokrywają już m.in. Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, a także Legnickie Pole, Lubin, Polkowice i Głogów.

Niestety, władza w Legnicy na szczepionki patrzy nieufnie. Zastępca prezydenta Krzysztof Duszkiewicz odpowiedział radnej Krzeszewskiej, że szczepień finansować nie będzie. Co ciekawe, powołuje się przy tym na opracowanie Stowarzyszenia Centrum Informacji o Zdrowiu „Dobrostan”. Chodzi o „Białą Księgę Szczepień HPV”, którą „Dobrostan” rozesłał po samorządach w całym kraju. Jej autorzy, wbrew opiniom autorytetów z dziedziny onkologii, przekonują, że szczepionka nie dość, że zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy to jeszcze może wywoływać skutki uboczne.

- Mając na względzie troskę o zdrowie społeczności miasta i w efekcie akcji wspomnianego Stowarzyszenia Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych odstąpił od planowanych programów w tym zakresie. Ponadto sprawę zgłoszono do Agencji Technologi Medycznych i Taryfikacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Instytucje te po zbadaniu faktów w sprawie zobowiązały się do wydania oświadczenia na temat zasadności szczepień HPV, od którego uzależniona będzie decyzja o wprowadzeniu programu szczepień w przyszłości - pisze Duszkiewicz.

Szkopuł w tym, że wspomniana przez wiceprezydenta rządowa Agencja Technologii Medycznych i Taryfikacji Głównego Inspektora Sanitarnego już opinię nt. dokumentu „Dobrostanu” wydała. Prezes agencji doktor Tomasz Topór-Mądry wskazując, że jego stanowisko ws. zasadności realizacji szczepień przeciwko HPV w ramach programów profilaktyki zdrowotnej zmianie nie uległo, nie zostawia na "Białej Księdze" suchej nitki.

- Przesyłany do samorządów dokument nie został przygotowany zgodnie z metodyką naukową oraz zawiera liczne nieścisłości i błędy metodologiczne. Tym samym nie może stanowić podstawy do wyciągania wniosków o braku skuteczności szczepień i na jego podstawie nie jest możliwe podejmowanie decyzji w zakresie stosowania szczepień przeciwko HPV – pisze prezes Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji Głównego Inspektora Sanitarnego.

Doktor Topór-Mądry zwraca też uwagę, że „w dokumencie nie podano żadnego z autorów, przez co nie jest wiadome, kto odpowiada za treść publikacji”. Stanowisko dostępne jest w internecie, na stronie rządowej agencji. Naszym czytelnikom, przy okazji wiceprezydentowi Duszkiewiczowi, podrzucamy link – należy kliknąć TUTAJ.

Smart City Legnica nie będzie finansować szczepień przeciwko HPV? komentarze opinie

 • gość 2019-10-17 12:56:19

  no cóż.... ciemnogród.....

 • gość 2019-10-17 14:21:15

  i bardzo dobrze!!! krzeszewska sama jak chce niech się szczepi i wtedy zobaczymy , poczekamy na skutki szczepienia

 • Gość - niezalogowany 2019-10-17 14:46:31

  To miasto nigdy nie było i nie bedzie smart. Sugerowanie się !!!! antyszczepionkowcami i to jeszcze !!!!! anonimowymi to aż śmieszne....

  Szkoda, że w Legnickim Polu gdzie za !!! mobbing ma sprawę Pan Duszkiewicz szczepionki są i mają się dobrze.... a mieszkańcy są zadowoleni jak nigdy

 • ttv - niezalogowany 2019-10-17 17:15:30

  I prawidłowo , nabijać kasę koncernom farmaceutycznym . Jest 500 plus , aby jak ktoś widzi potrzebę zaszczepienia to niech zaszczepi za pieniądze z tego programu, a nie nabijanie kase poprze samorządy

 • Gość - niezalogowany 2019-10-17 19:34:12

  i bardzo dobrze a jak ktos chce to niech szczepi ale siebie bo kiedys dziecko mu nie podziekuje

 • Gość - niezalogowany 2019-10-17 21:09:39

  Wszyscy jacy znawcy od szczepionek. A moze warto sprawdzić, że światowa organizacja zdrowia je jak najbardziej popiera?

 • Gość - niezalogowany 2019-10-17 23:08:55

  Brawo Legnica!

 • Gość - niezalogowany 2019-10-18 00:12:50

  I bardzo dobrze!!! Gratuluję rozsądku władzom miasta.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-18 08:08:44

  Rozsądku?!? Co to za terroryzm antyszczepionkowców! Ja zaszczepiłabym dziecko - ale szczepionki kosztują tyle, że musiałabym na nie odkładać pieniądze, których nie mam. Jak nie chcesz to nie szczep, ale żyj sobie nalejpiej na jakimś odludziu. I zostaw ludzi normalnych w spokoju. Poziom idiotyzmu antyszczepionkowców już przechodzi wszelkie pojęcie.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-18 10:48:51

  Zabobony i wiejskie mądrości.

 • gość 2019-10-20 00:33:12

  Wszelkie wątpliwości leją miód serce prezydenta. Można odwlec chwilę, kiedy trzeba będzie przyznać się, że kasa jest pusta.

 • GośDoris ć - niezalogowany 2019-10-22 12:40:23

  Ciemnota pisowska.

 • John - niezalogowany 2019-11-08 15:59:06

  @2019-10-18 08:08:44
  Twoje idiotyzmy poza tym, że są ściekiem nic nie wnoszą do tematu.

  Szczepionka nie ma dowodu bezpieczeństwa z badań klinicznych. "Ramię kontrolne" nie otrzymywało neutralnego placebo. Niemożliwa jest ocena bezpieczeństwa szczepionki. Wystarczy i warto sprawdzić samodzielnie.
  Complaint to the European ombudsman over maladministration at the European Medicines Agency (EMA) in relation to the safety of the HPV vaccines

 • John - niezalogowany 2019-11-08 16:07:36

  Dzicz szczepionkowa wylewa frustracje. Paranoje.

  Koszt alternatywny stosowania tej technologii jest olbrzymi, a NNT number needed to treat też dąży w tym przypadku do liczb irracjonalnych.
  Nie ma dowodu z badań klinicznych, że zapobiegamy AIS, CIS (rak), punktem końcowym jest dysplazja CIN2+, która zanika u większości kobiet samoistnie. Przetrwała infekcja jest rakiem u kobiet, które zaniedbały badania cytologiczne i kolposkopię. Szczepienie nie wyłącza konieczności badań ginekologicznych.

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama