:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
powietrze Złe

Strajk klimatyczny w Legnicy. „Najpierw natura, później matura”

Wydarzenia, Strajk klimatyczny Legnicy „Najpierw natura później matura” - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 20/09/2019 17:10

Frekwencja na kolana nie powaliła, bo w rynku stawiła się niespełna setka osób. Nie zmienia to jednak faktu, że Legnica była w piątek jednym z 60 miast w Polsce i tysięcy na świecie, w których miał miejsce Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

„My nie chcemy się usmażyć! A wy?”, „Najpierw natura, później matura”, „Nie mamy planety B”, „Make love not smog” - to niektóre hasła wznoszone przed legnickim Neptunem.

Protest, który ma zmusić polityków do działania ws. kryzysu klimatycznego, zorganizowany został na kilka dni przed szczytem Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. „Rządzący muszą wiedzieć, że społeczeństwo nie zgadza się, by nasz świat zginął przez ich ignorancję” - czytamy w deklaracji Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Protest w polskim wydaniu przypadkiem wpisuje się w trwającą kampanię wyborczą. Młodzi ludzie zwracają się bowiem z postulatami do rządu Prawa i Sprawiedliwości, który z ekologią jest na bakier, stawiając w energetyce na węgiel. Nic więc dziwnego, że Młodzieżowy Strajk Klimatyczny chętnie wspiera opozycja - zarówno Koalicja Obywatelska, jak i Lewica.

- To świetna inicjatywa, ze młodzież zawstydza dorosłych. Tym, że bardziej rozumie potrzeby planety, że powinniśmy, jak najszybciej odejść od energetyki węglowej. Tymczasem PiS sprowadza do Polski miliony ton rosyjskiego węgla – komentuje poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki, który wziął udział w legnickiej manifestacji.

Postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy, by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

5. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

6. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy, by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

FOT. Klaudia Korfanty

Reklama

Strajk klimatyczny w Legnicy. „Najpierw natura, później matura” komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama