:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 1°C
powietrze Umiarkowane

Styczniowy repertuar Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

Rozrywka Legnica, Styczniowy repertuar Teatru Modrzejewskiej Legnicy - zdjęcie, fotografia
Redakcja 02/01/2019 18:24

Cztery spektakle znane z afiszy w tym sezonie, występ gościnny poznańskiej Fundacji Orbis Tertius oraz premierę spektaklu kabaretowego opartego na twórczości Jacka Kaczmarskiego „Żywot Polaka niepoczciwego” będzie można zobaczyć w styczniu w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy.

Pełen repertuar Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy prezentujemy poniżej. 

„Żywot Polaka niepoczciwego” (PREMIERA)

Niewesoły kabaret do słów Jacka Kaczmarskiego

Kiedy słyszymy „Jacek Kaczmarski”, najczęściej budzi się w nas obraz jegomościa z gitarą, który donośnym głosem nawołuje, by rwać murom zęby krat, albo ostrzega przed obławą na młode wilki. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że zmarły blisko piętnaście lat temu twórca był oryginalnym, ważnym dla polskiej kultury poetą o wyrazistym, a zarazem niezwykle różnorodnym obliczu. Wśród jego tekstów można znaleźć zarówno te, które przyniosły mu przydomek „barda Solidarności”, jak i zanurzone w kulturalnym dorobku Polski i Europy historyczne alegorie, śmiałe obyczajowo pieśni biesiadne, złośliwe rozważania o kwestiach bieżących, żartobliwe i gorzkie refleksje tematy społeczne i głęboko prywatne.

Z tego bogatego, liczącego ponad pół tysiąca wierszy dorobku wybraliśmy te mniej znane. W kolejnej odsłonie Kabaretu „Piękna Helena” chcemy pokazać portret zbiorowy współczesnego Polaka, nakreślony w poezji Kaczmarskiego – błyskotliwego, niebanalnego diagnosty ludzkich słabości i polskich zawirowań historycznych, obyczajowych i światopoglądowych. Kaczmarskiego, który – o czym wie niewielu – był twórcą niezwykle dowcipnym.

20 stycznia, godz. 19.00

Caffe Modjeska

Bilety premierowe 50 zł do nabycia w kasie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

 

"Podróże przez sny. i Powroty" (występ gościnny poznańskiej Fundacji Orbis Tertius)

Spektakl niecodzienny, tajemniczy, niepokojący, pełen pięknej muzyki. Lech Raczak - autor ponad 70 realizacji scenicznych i plenerowych, w tym ośmiu dla legnickiego teatru, współzałożyciel legendarnego Teatru Ósmego Dnia i przez ćwierć wieku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu - powraca na scenę jako aktor po niemal czterdziestu latach. Towarzyszy mu Trio Targanescu, którego muzyka, jak twierdzą słuchacze, jest mieszaniną folku, kameralistyki rockowej, improwizacji i muzyki obrazowej z domieszką lekkiej psychodelii. A więc idealna, by zilustrować sny, bo to o nich właśnie będzie mowa. Raczak zapisuje je od dziesięcioleci. A teraz chce się nimi podzielić. „ Bo, jak ktoś powiedział, tylko przez sen Pan Bóg może wyznać, że nie udał mu się realny świat” (Lech Raczak).

Przedstawienie poznańskiej Fundacji Orbis Tertius „Podróże przez sny. I powroty” zrealizowane przed dwoma laty ma formę koncertu przeplatanego opowieścią Lecha Raczaka. Reżyser i autor w jednej osobie opowiada swoje sny, które stają się pretekstem do ironicznego przywołania własnej biografii, refleksji nad niezależnością w kulturze współczesnej oraz rozważań o teatrze alternatywnym. Na scenie towarzyszyć mu będzie Trio Targanescu (Arnold Dąbrowski, Katarzyna Klebba, Paweł Paluch).

6 stycznia. godz. 19.00

Scena Gadzickiego

Bilety w cenie 30 i 25 zł do nabycia w kasie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

 

"Baśń o Pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" (spektakl dla dzieci)

Ta jedna z Klechd sezamowych Bolesława Leśmiana, opartych na Księdze tysiąca i jednej nocy, łączy tajemniczą atmosferę Orientu z wyobraźnią wielkiego polskiego poety. Bohaterką opowieści jest rozkapryszona księżniczka, która dla błahej zachcianki wyprawia braci w pełną niebezpieczeństw podróż. Kiedy jednak ulegają złym mocom i zostają obróceni w kamień, w Parysadzie budzi się odwaga i gotowość do poświęceń: rusza na ratunek, nie zważając na jakiekolwiek przeszkody. Czy zdoła ocalić ukochanych braci i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest w życiu ważne?

5 stycznia, godz. 16.00

Scena Gadzickiego

Bilety w cenie 22 i 27 zł do nabycia w kasie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

 

"Popiół i Diament"

Spektakl przygotowany przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk i Marcina Libera, twórców słynnych III Furii, przedstawienia, które z siłą huraganu wtargnęło w życie kulturalne kilka lat temu, nie tylko zdobywając najważniejsze polskie nagrody teatralne, ale przede wszystkim rozpoczynając gorącą dyskusję na temat najnowszej historii Polaków. Dziś, kiedy nasz polsko-polski konflikt wybuchł z nową siłą, tak że żyjemy na granicy społecznego kataklizmu, twórcy postanowili przyjrzeć się Polsce na nowo, korzystając z wątków słynnej powieści Andrzejewskiego i wielkiego filmu Wajdy.

11, 12, 13 stycznia, godz. 19.00

Scena Gadzickiego

Bilety w cenie 35 / 28 zł lub miejscem przy stoliku w cenie 40 zł do nabycia w kasie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

 

"Dzielni Chłopcy"

Czy lubicie piłkę nożną? A może wręcz kochacie? Albo odwrotnie – nie znosicie? Przyznajecie rację słynnemu reżyserowi Pierowi Paolowi Pasoliniemu, który oświadczył, że „futbol jest największą, po literaturze i miłości, przyjemnością na świecie”, czy też jesteście po stronie wielkiego pisarza Jorge Luisa Borgesa, twierdzącego: „Piłka nożna jest popularna, bo głupota jest popularna”? Niezależnie od odpowiedzi – Dzielni chłopcy będą dla was ciekawym przeżyciem. To dramat opowiadający o świecie kibiców, napisany w wyniku spotkań i rozmów z kibicami, odkrywający w nich niejednoznaczne, indywidualności, a w ich życiu – poruszające dylematy.

Scena Gadzickiego

Bilety w cenie 32 i 25 zł do nabycia w kasie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

 

"Makbet"

Jedno z największych i najbardziej znanych dzieł Szekspira: historia człowieka, który uległ podszeptom wybujałej ambicji i przekroczył granicę, uwalniając mrok skryty w każdej ludzkiej duszy. Studium władzy i głębokiej psychologii, subtelność poezji i groza zbrodni sprzed tysiąca lat, która wciąż wywołuje dreszcze.

Scena Gadzickiego

26 i 27 stycznia, godz. 19.00

Bilety w cenie 27 i 32 zł do nabycia w kasie Teatru Modrzejewskiej w Legnicy

Styczniowy repertuar Teatru Modrzejewskiej w Legnicy komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama