:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 4°C

Teatr z ministerialnymi grantami. Dotacja z ratusza jeszcze nie dotarła

Wydarzenia, Teatr ministerialnymi grantami Dotacja ratusza jeszcze dotarła - zdjęcie, fotografia
Redakcja 11/02/2019 14:50

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy otrzymał 270 tys. zł od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze te wyda na realizację premier oraz jubileusz nadania imienia lokalnej scenie Heleny Modrzejewskiej.

Znane są już pierwsze rozstrzygnięcia w programach ministerialnych. Oba legnickie wnioski złożone w programie „Teatr i taniec” uzyskały wysoką ocenę komisji konkursowej i otrzymały zapewnienie finansowania. W ramach realizowanego od ubiegłego roku programu artystycznego "Teatr, który łączy" (planowane premiery) legnicki teatr otrzyma dofinansowanie w kwocie 150 tys. zł (w ubiegłym roku było to 180 tys. zł) deklarując realizację w roku 2019 czterech premier.

Kolejne 120 tys. zł przyznano teatrowi na trzydniowe (wrzesień 2019) wydarzenie "Modrzejewska by Legnica" związane z 20-leciem nadania samorządowej scenie dramatycznej w Legnicy imienia polskiej aktorki wszech czasów Heleny Modrzejewskiej. W ramach wymaganego tzw. wkładu własnego urząd marszałkowski dołoży do tych zamierzeń dodatkowe 120 tys. zł.

- Wybór patronki był strzałem w dziesiątkę, tym bardziej, że udało się przez lata, które minęły od „chrzcin teatru” we wrześniu 1999 roku, skutecznie powiązać jej imię z działalnością legnickiego teatru, o którym mówi się i pisze Teatr Modrzejewskiej – ocenia Jacek Głomb dodając, że kolejne pięć legnickich wniosków o dofinansowanie w innych programach ministra czeka jeszcze na rozpatrzenie.

Pytany o realizację grudniowej uchwały rady miejskiej, która dokonała z własnej inicjatywy korekty budżetu przyznając 200 tys. zł na realizację zaplanowanej na marzec br. (już w próbach), inspirowanej dramatem Stanisława Wyspiańskiego, premiery „Wyzwoleń” Magdy Drab w reżyserii Piotra Cieplaka, dyrektor legnickiego teatru zauważył, że nie otrzymał jeszcze tych pieniędzy.

- Natknęliśmy się na jakąś biurokratyczną rafę, bo w uchwale budżetowej - wbrew intencjom wnioskodawców - nie zapisano tytułu premierowego przedstawienia. Jestem jednak dobrej myśli, że wyjaśnienia, które złożyłem, odniosą pozytywny skutek. Tym bardziej, że premierę na pewno zrobimy – powiedział Głomb.

Szef legnickiego teatru poinformował także, że wystąpił do ministra i marszałka o wsparcie zaplanowanej na bieżący rok koprodukcji z Państwowym Teatrem Dramatycznym im. Ilii Czawczawadzego w gruzińskim Batumi. Wspólnie wyprodukowany spektakl z udziałem aktorów obu współpracujących ze sobą (od 2016 roku) teatrów, z premierami na scenach w Batumi i Legnicy, miałby dodatkowy kontekst jakim jest zakończenie wieloletniego remontu siedziby teatru w stolicy Adżarii. Ubiegłoroczna grudniowa wizyta Jacka Głomba w Batumi stworzyła ponadto perspektywę pokazania z tej okazji dwóch legnickich sztuk podczas pierwszej edycji międzynarodowego festiwalu teatralnego, którym tamtejszy teatr chce uczcić zakończenie remontu.

- Podsumowując, sytuacja finansowa naszego teatru jest lepsza, niż była, chociaż „dziura” na poziomie ok. 0.5 mln zł rocznie związana z wycofaniem się ze wspierania naszej działalności przez KGHM Polska Miedź S.A. jest dotkliwa. Nadal poszukujemy sponsora strategicznego dla naszej sceny. Jest lepiej, bo ministerialne decyzje o dofinansowaniu naszej działalności artystycznej zapadły dużo wcześniej, niż miało to miejsce przed rokiem, a to zapewnia nam minimum bezpieczeństwa w realizacji programu – zakończył Jacek Głomb.

Źródło: gazeta.teatr.legnica.pl

Teatr z ministerialnymi grantami. Dotacja z ratusza jeszcze nie dotarła komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama