:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 5°C
powietrze Dobre

Uchylili kawałek barwnego świata kultur Zagłębia Miedziowego [FOTO]

LCK, Uchylili kawałek barwnego świata kultur Zagłębia Miedziowego [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 01/09/2019 10:40

W sobotę na dziedzińcu Akademii Rycerskiej w Legnicy swoje rodzime tradycje i kultury zaprezentowały mniejszości narodowe i etniczne mieszkające od pokoleń terenie Zagłębia Miedziowego. Była to już 7. edycja Legnickiego Festiwalu Kultur "Kto siedzi na miedzi(-y)?".

Zagłębie Miedziowe stało się domem dla wielu osób przesiedlonych na te ziemie po II wojnie światowej, zarówno dla Polaków z dawnych kresów wschodnich oraz migrujących z zachodu i południa kontynentu (np. Bałkany), jak także licznych mniejszości narodowych i etnicznych z różnych stron świata. Choć z czasem różnice między mieszkającą tu ludnością znaczyły się zacierać, to tego typu imprezy pomagają wskrzeszać tradycje przodków.

Na festiwalu można było m.in. skosztować potraw wywodzących się z tradycyjnych kuchni, poznać dawne, często zanikające już dziś rzemiosła czy podziwiać taneczne i muzyczne występy grup folklorystycznych.

Podczas imprezy swój dorobek kulturowy zaprezentowali m. in.  polscy reemigranci z Bośni (ulokowani po wojnie głównie w powiecie bolesławieckim), Bukowiny (mieszkańcy wsi Koźlice k. Głogowa) Niemcy, Romowie, Polacy z kresów wschodnich czy Łemkowie (mieszkający głownie w okolicy Legnicy i Lubina). 

FOT. Klaudia Korfanty

Uchylili kawałek barwnego świata kultur Zagłębia Miedziowego [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama