:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 9°C
powietrze Dobre

W niedzielę wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego

Wydarzenia, niedzielę wybieramy posłów Parlamentu Europejskiego - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 25/05/2019 07:01

Głosować możemy już od 7.00. Lokale wyborcze zamknięte zostaną o godz. 21.00. Oficjalne wyniki niedzielnych wyborów powinniśmy poznać we wtorek.

We wszystkich krajach Unii Europejskiej wybory odbywają się w maju. My pójdziemy do urn w niedzielę 26 maja. Uwaga! Tak samo, jak w przypadku wyborów parlamentarnych i samorządowych, od piątku od godz. 24.00, obowiązuje cisza wyborcza!

W niedzielnych wyborach wybierzemy 52 europosłów w 13 okręgach wyborczych. Ilu w okręgu nr 12, czyli dolnośląsko-opolskim? Nie wiadomo, bo specyfiką wyborów do Parlamentu Europejskiego jest to, że poszczególnym okręgom nie jest przydzielona z góry liczba mandatów do obsadzenia. Wpływ na to ma frekwencja wyborcza. W 2014 r. na nasz okręg przypadło sześć mandatów.

Warto wiedzieć, że nie ma żadnych zmian jeśli chodzi o obwody wyborcze w porównaniu z ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. To oznacza, że głosujemy tam, gdzie jesienią. Spis obwodowych komisji wyborczych i inne informacje dot. niedzielnych wyborów można znaleźć TUTAJ.

Jak głosować? Tak samo, jak w wyborach samorządowych i parlamentarnych, czyli stawiając znak X (co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki) przy nazwisku wybranej osoby. Głosujemy tylko na jednego kandydata i jedną listę! 

Warto wiedzieć, że jeśli w ramach tej samej listy postawimy kilka krzyżyków przy kilku kandydatach, to głos będzie policzony osobie na najwyższym miejscu na liście. Jeśli zaś postawimy kilka krzyżyków przy nazwiskach kandydatów z różnych list, głos będzie nieważny.

W niedzielę wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama