:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 11°C
powietrze Złe
Wydarzenia, Wiceszef miejskiej domaga wyjaśnień rozkładu jazdy - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 02/10/2019 14:04

Rozkład jazdy miejskiego przewoźnika powinien być ułożony w taki sposób, by nie powodować żadnych uciążliwości dla legniczan – mówi wiceprzewodniczący rady miejskiej Łukasz Laszczyński nawiązując do cięć w rozkładzie jazdy autobusów MPK.

- Sytuacja związana z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy MPK budzi moje ogromne zdziwienie. Wykonywanie usług publicznego transportu zbiorowego na terenie gminy, to w świetle przepisów prawa zadanie własne gminy. Jedno z najważniejszych. Legnicki samorząd powinien zatem dokładać wszelkich starań, by z tego zadania wywiązywać się jak najlepiej i zapewnić dojazd mieszkańcom do szkół, pracy, czy również na dworzec kolejowy dla osób, które pracują albo kształcą się poza Legnicą. Rozkład jazdy miejskiego przewoźnika powinien być ułożony w taki sposób, by nie powodować żadnych uciążliwości dla legniczan. To dla mnie zupełnie oczywista sprawa i tego mieszkańcy Legnicy mają pełne prawo oczekiwać mówi radny Łukasz Laszczyński, który ws. zmian w rozkładzie jazdy napisał do prezydenta Tadeusza Krzakowskiego obszerną interpelację.

Wiceprzewodniczący rady miejskiej pyta w niej gospodarza miasta, czy wprowadzenie zmian w rozkładzie jazdy było poprzedzone „dokonaniem szczegółowej analizy potoków pasażerskich na liniach autobusowych w obrębie miasta, których dotyczą wprowadzone zmiany”. Prosi też o wskazanie „szczegółowych korzyści dla odbiorców usług publicznego transportu zbiorowego na terenie Legnicy płynących bezpośrednio ze zmian rozkładu jazdy”.

Na tym nie koniec. Laszczyński chce wiedzieć, czy firma Trako Projekty Transportowe, która na zlecenie MPK opracowała nowy rozkład jazdy, uzasadniła dokonane w nim zmiany. Uzasadnienia żąda też od ratusza, bo jak zauważa, to właśnie samorząd jest organizatorem publicznego transportu, a nie specjalistyczna firma.

Radny Laszczyński jest zbulwersowany sugestiami prezesa MPK i prezydenckich urzędników, że cięcia w rozkładzie jazdy są skutkiem wprowadzenia darmowej komunikacji dla uczniów i osób pow. 65 roku życia. Przypomnijmy, że uchwałę w tej sprawie w radzie miejskiej przeforsowali radni PiS i PO.

Kompetencja rady miejskiej do ustalania uprawnień do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską jest bezdyskusyjna. Wynika to jasno z przepisów prawa, a dodatkowo w przypadku rozszerzenia tych uprawnień w Legnicy, co miało miejsce w ostatnim czasie, w swoim rozstrzygnięciu nadzorczym, przypominam, potwierdził wojewoda dolnośląski – mówi wiceprzewodniczący rady miejskiej.

Reklama

Wiceszef rady miejskiej domaga się wyjaśnień ws. rozkładu jazdy MPK komentarze opinie

 • Rafał - niezalogowany 2019-10-02 14:50:56

  Prawidłowo. W mieście obowiązuje przyjęty przez radnych plan transportowy. Czy prezes MPK może tak sobie obniżyć częstotliwość poniżej zapisów planu? Wg mnie nie, powinien wystąpić do prezydenta/rady o zwiększenie dofinansowania i czekać.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-02 16:25:57

  Niestety Pan Prezydent nie korzysta z komunikacji miejskiej i ma w nosie mieszkańców. W naszym mieście już od dawna komunikacja miejska jest traktowana jak piąte koło u wozu.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-02 16:34:41

  Czy prezes MPK złamał prawo?

 • Hieronim - niezalogowany 2019-10-02 16:41:03

  Niech rada się za to weźmie i niech poleca w końcu pewni ludzie z mpk ze stolków za te rozkłady. W firmie są ludzie od rozkladow a podpisują umowy z innymi zewnętrznymi firmami na tworzenie ich. Autobusy pospozniane i jeżdżą w parach na tej samej linii. Tak być nie może.

 • Gość - niezalogowany 2019-10-05 11:20:33

  Czego ludzie marudzą, przecież są super, hiper nowoczesne skutery...

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama