:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C
powietrze Umiarkowane

Wieża św. Piotra z tarasem widokowym w końcu otwarta dla turystów

Wydarzenia, Wieża Piotra tarasem widokowym końcu otwarta turystów - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 12/08/2019 13:22

W sierpniu, po długim wyczekiwaniu, do użytku została oddana wieża św. Piotra z tarasem widokowym. Wdrapać się na jej szczyt można od środy do niedzieli podczas zwiedzania zamku z muzealnymi przewodnikami. Wstęp jest darmowy, a widoki z tarasu na panoramę miasta są zachwycające i bezcenne.

W ramach zwiedzania Zamku Piastowskiego zobaczyć można jego zabytkowy dziedziniec, pawilon z reliktami kaplicy romańskiej, wieżę św. Jadwigi z Zieloną Komnatą (zwaną także „komnatą św. Jadwigi”) oraz 68-metrową wieżę św. Piotra z tarasem widokowym, z którego można podziwiać panoramę regionu, w tym całą Legnicę. Przewodnicy podczas zwiedzania odkrywają także historię zamku, który jest notabene jedną z najstarszych murowanych budowli w naszej części Europy.

Obie romańskie wieże powstały na początku XIII wieku za panowania Henryka I Brodatego. Ich współczesny kształt zawdzięczamy jednak Ludwikowi II. Książę w 1416 roku wracając z wyprawy do ziemi świętej, ściągnął z Saint-Denis kamieniarza, który podniósł i przebudował wieże w stylu francuskiego gotyku (widocznym choćby po krużganku na wieży św. Jadwigi).

Szkoda tylko, że już trzeci rok unikatowa wieża św. Piotra była zamknięta przez znaczną część sezonu turystycznego. W ubiegłym roku niemal cały sezon naprawiano deski na tarasie widokowym, podobnie było dwa lata temu, kiedy wymiana uszkodzonego tzw. jabłka (metalowego szpica z kulą na wierzchołku dachu) trwała pół roku.

Zarządca obiektu, którym jest Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr w Legnicy, tłumaczył, że wieża tym razem była zamknięta z powodu renowacji desek na jednym z pięter klatki schodowej. Warto przypomnieć, że zakończone sześć lat temu prace remontowe, które miały przywrócić zabytkowi dawny blask, tylko na wschodniej części zamku pochłonęły ponad 6 mln zł. 

Ponowny remont obiektu nareszcie dobiegł końca podczas czwartego miesiąca sezonu turystycznego. Zwiedzać zamek można do końca sezonu, czyli ostatnich dni października.

Zwiedzanie Zamku Piastowskiego jest możliwe tylko pod opieką przewodnika z Muzeum Miedzi w grupach liczących od 3 do 15 osób. Wycieczki startują co godzinę i trwają około 1,5 godz. Rezerwacjami terminów zwiedzania zajmuje się telefonicznie Muzeum Miedzi od poniedziałku do soboty w godzinach od 09.00 do 16.00 pod numerem telefonu (76) 862 49 49. Zapisać można się także na miejscu, jednak pod warunkiem, że są wolne miejsca. Wstęp jest w pełni bezpłatny.

Fot. Mariusz Witkowski

Wieża św. Piotra z tarasem widokowym w końcu otwarta dla turystów komentarze opinie

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama