:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 3°C
powietrze B. dobre

Witek i Sekuła-Szmajdzińska rozbiły bank. Ile głosów dostali posłowie?

Wydarzenia, Witek Sekuła Szmajdzińska rozbiły głosów dostali posłowie - zdjęcie, fotografia
Paweł Jantura 14/10/2019 16:49

W okręgu legnicko-jeleniogórskim największym poparciem może się cieszyć Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości. Marszałkini Sejmu, mimo że startowała z drugiego miejsca na liście, otrzymała 46 171 głosów!

Drugi wynik w naszym okręgu uzyskała wracająca do Sejmu po czterech latach Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. Liderka listy Lewicy dostała w niedzielę 41 480 głosów. Równie imponującym rezultatem może się pochwalić się Piotr Borys. „Jedynka” listy Koalicji Obywatelskiej otrzymała 35 064 głosy.

Bez żadnych problemów mandaty zdobyli kandydaci PiS: Adam Lipiński (33 269 głosów), Krzysztof Kubów (23 834) oraz Marzena Machałek (22 481). Szósty mandat dla PiS-u „wzięła” legniczanka Ewa Szymańska. Jej wynik – 9 930 głosów, znacznie jednak odbiega od pozostałych posłów rządzącej partii.

Podobnie, jak w poprzedniej kadencji Legnica będzie mieć trójkę posłów. Poza Lipińskim (od lat mieszka w Warszawie, ale jest rodowitym legniczaninem i otwarcie deklaruje, że wciąż się nim czuje) i Szymańską, mandat wywalczył Robert Kropiwnicki z Koalicji Obywatelskiej. Czwartą kadencję w poselskich ławach zapewniło mu 14 714 głosów. Nieco więcej, bo 15 761 głosów zebrała startująca z drugiego miejsca listy KO – Zofia Czernow z Jeleniej Góry.

Drugim posłem Lewicy został Robert Obaz. Jeleniogórski polityk Wiosny otrzymał 4 205 głosów – najmniej z całej naszej sejmowej dwunastki. PSL wywalczyło jeden mandat. Przypadł on liderowi listy – Stanisławowi Żukowi ze Zgorzelca. Na wstawionego na pierwsze miejsce na liście przez koalicjanta ludowców Pawła Kukiza, wiceprezesa PGE Górnictwo i Energetyka, głos oddało 7 694 osoby.

Przegrani? Na pewno zaliczyć do nich można Tadeusza Samborskiego (5703 głosy), który przegrał mandat ze wspomnianym już Żukiem. To kolejna nieudana próba powrotu do Sejmu zasłużonego i znanego w regionie ludowca (zasiadał w nim w kadencji 2001-2005). Bliski powrotu do Sejmu był również Ryszard Zbrzyzny z SLD (4107 głosów), który przegrał 98 głosami z Obazem. Przypomnijmy, że lubinianin posłem był w latach 1993-2015.

Z gmachem przy Wiejskiej żegnają się dwie dotychczasowe posłanki Koalicji Obywatelskiej: Ewa Drozd z Głogowa (9671 głosów) i Iwona Krawczyk z Kamiennej Góry (8 081 głosów). Rozczarowany jest też zapewne starosta legnicki Adam Babuśka, który startował z listy PiS. Mimo odległego – 8. miejsca na liście, bardzo mocno zaangażował się w kampanię. Przełożyło się to jednak na zaledwie 3361 głosów.

Witek i Sekuła-Szmajdzińska rozbiły bank. Ile głosów dostali posłowie? komentarze opinie

  • gość 2019-10-14 17:33:31

    Pani Marszałek pokazała jak zwyciężać mamy.

  • gość 2019-10-17 20:57:29

    Szkoda, że an Samborski nie startował na senatora miałby chyba większe szanse i byłby lepszy pożytek

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama