:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 10°C
powietrze Umiarkowane

Witraż w zabytkowym Kościele Mariackim po remoncie [FOTO]

Wydarzenia, Witraż zabytkowym Kościele Mariackim remoncie [FOTO] - zdjęcie, fotografia
Dawid Stefanik 28/06/2019 12:04

W ewangelickim Kościele Marii Panny w Legnicy dobiegły końca prace związane z modernizacją witrażu na jednym z okien świątyni. Dwuletni remont w całości sfinansowała Niemiecko–Polska Fundacja Ochrony Zabytków z Görlitz.

Prace remontowe polegały na ściągnięciu starych siatek zabezpieczających i zastąpieniu ich tzw. "oszkleniem ochronnym”, które jest popularne w dużych europejskich obiektach zabytkowych. Nowe zabezpieczenie jest bardzo wytrzymałe i z powodzeniem powinno ochronić witraż np. przed atakami wandali.

Same malowidła nie były poddawane rewitalizacji, z wyjątkiem renowacji kilku fragmentów u góry witrażu, gdzie wyblakła farba była już praktycznie niewidoczna.

- Jest już przygotowana koncepcja na przeprowadzenie renowacji wszystkich witraży. Istnieje kilka instytucji, u których będziemy szukać dofinansowania, ale mam świadomość, że są to duże koszta. Jednak nie mamy presji czasu – tłumaczy proboszcz ewangelickiej parafii ks. Jerzy Gansel.

Fot. Dawid Stefanik. Kościół Mariacki w Legnicy

Reklama

Witraż w zabytkowym Kościele Mariackim po remoncie [FOTO] komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama